Czy seniorzy wiedzą, co podpisują? Mieszkanie za rentę, czyli senior na umowie dożywocia

7 miesięcy temu

Umowy dożywocia stają się coraz częstszą metodą seniorów na brak środków do życia. Na czym polega taka umowa? Ile miesięcznie wynosi renta? Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Osoby starsze coraz częściej decydują się na ten krok. Umowy dożywocia w Polsce szacuje się na liczbę około 143 tysięcy przez ostatnie 28 lat. Tylko w dwa lata 2020 – 2021 podpisano ich około 29 tysięcy. Tendencja jest znacząco wzrostowa. Ale czy to znaczy, iż renta z tej umowy rzeczywiście warta jest oddania mieszkania? Jak to wygląda w praktyce?

Sprawdź: Zgarnij 1600 zł przed emeryturą. ZUS wypłaci pieniądze co miesiąc! Dla kogo?

Umowa dożywocia – na czym polega w teorii?

Celem takiej umowy jest przeniesienie przez właściciela nieruchomości jej własności na inną osobę w zamian za zobowiązanie, które polega na zapewnieniu właścicielowi dożywotniego utrzymania tzn. przyjęcie zbywcy nieruchomości jako domownika, dostarczanie mu środków potrzebnych do życia i odpowiedniej pomocy oraz pielęgnacji w chorobie. Wymagana jest tu forma aktu notarialnego, bez takiej postaci umowa jest nieważna. Nieruchomością może być zarówno gospodarstwo rolne jak i konkretna nieruchomość oraz prawo wieczystego użytkowania. O tym wszystkim można przeczytać w Kodeksie Cywilnym, dziale drugim, art. 908 – 916.

Co daje nam umowa dożywocia? Słowo o rencie

Umowa dożywocia wyraźnie zaznacza, iż dopiero po śmierci pierwotnego właściciela nieruchomości umowa o rentę dożywotnią wygasa. Nie wcześniej. Wtedy to właścicielem staje się nabywca i to on ma wyłączne prawo do zarządzania nieruchomością. Jest to wyraźny znak do tego, iż po pierwsze: dożywotnik (czyli osoba zbywająca nieruchomość na rzecz osoby trzeciej) nie musi wyprowadzać się z domu; a po drugie nabywca zobowiązał się do opieki nad dożywotnikiem.
Bardzo często dzieje się jednak tak, iż opieka zamienia się w wypłacanie renty, czyli comiesięcznego świadczenia pieniężnego. Rzadziej jest to cała suma przelana na raz jako solidny zastrzyk gotówki.

Sprawdź: 500 plus dla seniora 2023. Przygotuj ten dokument. Inaczej ZUS nie wypłaci ci ani grosza

Umowa dożywocia a wycena nieruchomości. Ile wynosi renta?

Wszystko zależy od wartości nieruchomości. Oczywistym jest, iż wartość szacowana będzie na podstawie metrażu, stanu technicznego i lokalizacji. Raczej nie powinno zaskakiwać, iż ważne w szacunkach będą również wiek właściciela nieruchomości i jego płeć. Statystyka jest nieubłagana, kobiety żyją dłużej od mężczyzn, co wpływa na długość wypłacania renty, a tym samy obniżenia jej miesięcznej wysokości.


Z większości podawanych danych wynika, iż średnia wysokość renty wynosi w Polsce około 1000 złotych. Z czego należy wyszczególnić, iż to jest średnia wartość. Niektórzy seniorzy otrzymują miesięcznie o wiele wyższe kwoty, szacuje się, iż choćby 5000 złotych.

Sprawdź: Wdowa może dostać nie tylko emeryturę po mężu. ZUS wypłaci też 4000 zł zasiłku

Kto może podpisać umowę dożywocia? Nie zawsze wszystko zostaje w rodzinie

Prawie w większości dożywotnikiem, czyli zbywającym nieruchomość jest osoba starsza. Nabywcą natomiast ktoś jej bliski, najczęściej osoba z rodziny. Wyraźnie trzeba zaznaczyć, iż dożywotnikiem musi być osoba fizyczna. Inaczej jest z nabywcą nieruchomości. Tutaj stać się nim może każdy podmiot prawa cywilnego i nie musi być spokrewniony z dożywotnikiem. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, iż seniorzy decydują się podpisać taką umowę np. z funduszami hipotecznymi. Niestety umowy dożywocia nie mają żadnej gwarancji ze strony państwa ani choćby nadzoru. Ryzyko stracenia wszystkiego w takim wypadku jest ogromne. Z pomocą ma przyjść nowelizacja ustawy o umowach dożywocia. Mają one zawęzić kręg podmiotów mogących brać udział w kupnie-sprzedaży nieruchomości na tego typu umowę.

Sprawdź: Twoja emerytura może być większa o 200 zł! Tym seniorom należy się specjalny dodatek, wystarczy jeden wniosek

Idź do oryginalnego materiału