Czy urząd skarbowy może zająć konto małżonka? Czasem choćby intercyza nie pomoże

19 godzin temu
Gdy podatnik uchyla się od obowiązków, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Skarbówka z pewnością upomni się o zapłatę zaległości wraz z odsetkami. Wiele osób zastanawia się, czy urząd skarbowy może zająć konto współmałżonka? Wyjaśniamy.
Temat odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe małżonka to często poruszana kwestia w kontekście spraw karnoskarbowych. Ludzie martwią się, iż przez partnera czekają ich nieprzyjemności. Zgodnie z art. 26 ordynacji podatkowej to "podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki". Mimo to współmałżonek nie może jednak spać spokojnie.


REKLAMA


Zobacz wideo


Czy urząd skarbowy może zająć konto małżonka? Księgowa odpowiada
Odpowiedzialność podatkowa w pierwszej kolejności dotyczy samego podatnika, ale przepisy uwzględniają też odpowiedzialność majątkową za długi podatkowe małżonka. Mówi o tym art. 29 ordynacji podatkowej. Tę kwestię poruszyła na swoim kanale na YouTube Monika Salawa, która publikuje filmiki pod nazwą "Biuro Rachunkowe Solidna Księgowa". - jeżeli istnieje wspólność majątkowa małżeńska, to oboje odpowiadają za długi i zaległości podatkowe, choćby o ile zostały spowodowane przez tego drugiego małżonka - wyjaśniła.


Dodała, iż jeżeli ktoś jest w związku małżeńskim z przedsiębiorcą, to może zostać obciążony niezapłaconymi podatkami. - W ten sposób urząd skarbowy może sięgnąć zarówno do środków, które znajdują się na wspólnym rachunku bankowym małżonków, jak i środków znajdujących się na rachunku osobistym współmałżonka - poinformowała.


Skąd urząd skarbowy wie o rozdzielności majątkowej? Informacja przesyłana jest od razu
Dr Aleksandra Rychlewska-Hotel na swojej stronie karh.pl napisała, iż odpowiedzialność za długi podatkowe małżonka jest ograniczana długością trwania wspólności majątkowej. jeżeli zostanie ona zniesiona, współmałżonek może odpowiadać z majątku wspólnego tylko za zobowiązania, które powstały do chwili ustania wspólności. Najprościej podpisać u notariusza intercyzę. Można to zrobić zarówno przed ślubem (wtedy wspólność majątkowa nigdy nie powstanie), jak i po (rozdzielność majątkowa będzie ustanowiona od dnia zawarcia takiej umowy).
Adwokatka poinformowała, iż "zawarcie intercyzy automatycznie ogranicza odpowiedzialność z majątku wspólnego za przyszłe długi podatkowe". Trzeba jednak pamiętać, iż skutki prawne takiej umowy nie odnoszą się do zobowiązań powstałych przed jej zawarciem. o ile obie strony wyrażają zgodę na intercyzę, to umowa jest zawierana w formie aktu notarialnego. jeżeli któraś ze stron się nie zgodzi, musi zadecydować odpowiedni sąd. W obu rozwiązaniach urząd skarbowy jest informowany automatycznie przez notariusza lub sąd.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału