Czy wniesienie do fundacji rodzinnej mienia przez małżonków przekreśla zwolnienie w PIT dla całości wypłacanego świadczenia?

2 miesięcy temu

Wątpliwości w zakresie powyższego zagadnienia pojawiły się po stanowisku Dyrektora KIS przedstawionym w indywidualnej interpretacji podatkowej z kwietnia 2024 r.

Mowa o indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 30 kwietnia 2024 r. sygn. 0112-KDIL2-1.4011.113.2024.2.JK.

Kontrowersyjna interpretacja indywidualna

Małżonkowie, którzy razem założyli fundację rodzinną (oboje są fundatorami, posiadają małżeńską wspólność majątkową, w spisie mienia przyjęto, iż proporcja mienia dla wszystkich z fundatorów wynosi 50%) złożyli wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, w której fiskus potwierdzi, iż nie zapłacą PIT od wypłat, które otrzymają z fundacji rodzinnej (jako beneficjenci). Zgodnie z ich stanowiskiem środki te powinny być w całości zwolnione z podatku, ponieważ oboje należą do zerowej grupy podatkowej – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o PIT zwolnione z podatku są wypłaty dla beneficjenta fundacji rodzinnej, o ile beneficjentem jest fundator albo osoba będąca w stosunku do fundatora osobą, o której mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dyrektor KIS nie zgodził się jednak z przedstawioną argumentacją i we wskazanej interpretacji stwierdził, iż konieczne jest ustalenie proporcji, która określa, w jakim zakresie świadczenia na rzecz beneficjentów są opodatkowane PIT. Wskazał, iż zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o PIT stosuje się z zastrzeżeniem ust. 49, tj. z uwzględnieniem proporcji wniesienia mienia do fundacji.

Zgodnie z interpretacją mienie wniesione do fundacji rodzinnej można uznać za wniesione w 100% przez danego fundatora, tylko o ile małżonek, zstępni, wstępni lub rodzeństwo tego fundatora nie są jednocześnie pozostałymi fundatorami fundacji rodzinnej. W konsekwencji wypłata świadczeń dla fundatorów-małżonków nie byłaby całkowicie zwolniona z podatku, co oznacza, iż częściowo musieliby oni zapłacić podatek PIT. o ile więc małżonkowie wnieśli po 50 proc. wkładu, to tylko połowa wypłacanego im świadczenia będzie zwolniona z PIT, a druga połowa zostanie opodatkowana.

Skarga na interpretację indywidualną i jej skutki

Na skutek złożonej skargi na ww. interpretację indywidualną dyrektor KIS 25 czerwca 2024 r. zmienił zaskarżoną interpretację, w całości uwzględniając stanowisko wnioskodawcy.

W konsekwencji, zgodnie z najnowszym stanowiskiem dyrektora KIS wypłata świadczenia na rzecz fundatorów-beneficjentów, będących małżonkami, korzystać będzie w całości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o PIT.

Co istotne, nowe stanowisko jest wiążące jedynie dla fundacji rodzinnej, która zaskarżyła ww. interpretację, jednak należy mieć nadzieję, iż stanowisko to znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych interpretacjach indywidualnych i podejściu fiskusa.

Idź do oryginalnego materiału