Czy wydatek na zakup zegarka można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

6 miesięcy temu

Czy wydatek na zakup zegarka stanowi koszt reprezentacji, ponieważ ma budować wizerunek przedsiębiorcy, czy może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu?

Czym jest koszt uzyskania przychodu?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi zostać poniesiony w celu:

– osiągnięcia przychodów, lub

– zachowania źródła przychodów, albo

– zabezpieczenia źródła przychodów

i jednocześnie nie być kosztem, o którym mowa w art. 23 ustawy o PIT (np. kosztem reprezentacji).

Zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wymaga udokumentowania poprzez posiadanie faktury, rachunku, paragonu z NIP-em czy innego dowodu księgowego, a także wykazania związku przyczynowo-skutkowego wydatku z prowadzoną działalnością.

Charakter wydatku na zakup zegarka

Wydatek na zakup zegarka mógłby zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca wykazałby, iż zegarek będzie służył do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

W większości wydawanych do tej pory interpretacji podatkowych organy podatkowe stają na stanowisku, iż wydatek na zakup zegarka nie służy osiągnięciu przychodów przedsiębiorcy, a ma charakter reprezentacyjny. W związku z tym powinien zostać zaliczony do kosztów reprezentacji, a zatem z mocy przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT jest wyłączony z kosztów uzyskania przychodu.

Najnowsza interpretacja

W interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-1.4011.751.2023.3.RK z dnia 15 stycznia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, iż wydatek na zakup zegarka mechanicznego naręcznego służącego do pomiaru czasu świadczenia usługi prawnej może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Radca prawny, który wystąpił o wydanie interpretacji podatkowej, wskazał we wniosku, iż z klientami rozlicza się na podstawie stawki godzinowej, czasem choćby z dokładnością do 5 minut. Nie zawsze w trakcie czynności może kontrolować czas pracy na firmowym komputerze czy telefonie. Niedokładne określenie czasu pracy może spowodować zakwestionowanie wykonanych czynności i odmowę zapłaty wynagrodzenia. Zegarek ten będzie wykorzystywany jedynie w czasie świadczenia usług prawnych, nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych.

Organ podatkowy uznał, iż wydatek poniesiony na zakup zegarka mechanicznego naręcznego służącego do pomiaru czasu świadczenia usługi prawnej, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Zegarek jest narzędziem służącym do prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy celem wykazania należnego wynagrodzenia za świadczone usługi prawne. Przychód z działalności radcy prawnego rozliczającego się według stawki godzinowej bazuje na czasie świadczenia usługi, tak więc zakup zegarka do pomiaru czasu pracy ma bezpośredni związek z jego działalnością. Organ zaznaczył jednak, iż to na radcy prawnym wynika obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również obowiązek adekwatnego jego udokumentowania.

Wydatek poniesiony na zakup zegarka może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, o ile przedsiębiorca wykaże, iż jest on nabyty w celu osiągnięcia przychodów, wykaże związek przyczyno-skutkowy poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale nie jest to regułą. Każdorazowo decydują konkretne okoliczności faktyczne.

Idź do oryginalnego materiału