Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

1 rok temu

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Jego głównym celem jest zapobieganie utracie zatrudnienia z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.

O środki z Krajowego Funduszu Szkoleń może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, który zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę.

Kto może skorzystać z KFS?

Środki pochodzące z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są ogólnodostępne, mogą je więc pozyskać zarówno przedsiębiorstwa prywatne, fundacje, organy samorządowe, jak i wszystkie jednostki z sektora publicznego.

Do uzyskania dofinansowania kwalifikują się wszystkie przedsiębiorstwa (duże, średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa), które zatrudniają minimum jedną osobę na umowę o pracę, bez względu na wymiar etatu. Należy zaznaczyć, iż nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, np. współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem lub zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło.

Dofinansowaniem objęte są te szkolenia, które przyczynią się do podniesienia kompetencji pracowników.

Aby ubiegać się o środki z KFS, należy spełniać warunki o przyznaniu pomocy de minimis oraz jeden z priorytetów KFS na dany rok kalendarzowy.

Priorytety KFS na 2023 rok

Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra adekwatnego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy, czyli do wykorzystania kwota 219 752 tys. zł:

  • wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.

Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS, wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy, czyli do wykorzystania kwota 54 938 tys. zł:

  • wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych, prowadzonym przez MRiPS,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa, wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Jak starać się o dofinansowanie?

Dystrybutorem środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są Powiatowe Urzędy Pracy (PUP). Pracodawcy zainteresowani ubieganiem się o środki na dofinansowanie szkoleń z KFS powinni skontaktować się z powiatowym urzędem pracy adekwatnym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, aby uzyskać adekwatny formularz. Wnioski należy składać zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.

Nabór wniosków odbywa się choćby kilka razy w roku. Są one rozpatrywane w ciągu 30 dni. W przypadku pozytywnej decyzji urzędu konieczne jest podpisanie umowy między wnioskodawcą a Urzędem Pracy. Środki na kształcenie pracowników z KFS są przekazywane na wskazane we wniosku konto.

Przyznanie środków uwarunkowane podpisaniem umowy

Przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy jest dokonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie na podstawie decyzji administracyjnej. W związku z powyższym odmowa przyznania tych środków nie podlega odwołaniu.

Pracodawca musi zawrzeć umowę z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty z Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2023, określającą prawa i obowiązki stron. Pracownik, który nie ukończy kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne), zobowiązany jest zwrócić pracodawcy poniesione koszty, na zasadach określonych w umowie. Następnie pracodawca zwraca je do urzędu.

Uwaga: wnioski można składać kilkakrotnie! jeżeli nie uda się za pierwszym razem z powodu np. braku środków, można złożyć wniosek ponownie.

Wysokość dotacji

W ramach KFS można otrzymać środki w wysokości:

  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych), ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.


Środki KFS możesz przeznaczyć na:

  • doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS,
  • certyfikaty i licencje zawodowe: finansowanie może obejmować koszty zdobycia certyfikatów lub licencji zawodowych, które są wymagane w niektórych branżach,
  • szkolenia, kursy, studia podyplomowe oraz kwalifikacyjne, a także egzaminy – z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • nauka języków obcych: w ramach KFS pracodawcy mogą finansować kursy językowe dla swoich pracowników, co jest szczególnie istotne w kontekście międzynarodowej działalności firmy,
  • badania lekarskie i psychologiczne – jeżeli okażą się niezbędne,
  • ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy nie jest jedynym sposobem na uzyskanie dofinansowania na usługi szkoleniowe. jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o innych możliwościach zdobycia dotacji, zapraszam Cię do wpisu o BUR!

Skontaktuj się z moim Zespołem, aby skorzystać z dotacji KFS, BUR i środków publicznych:

[email protected]
+48 508 252 000

Idź do oryginalnego materiału