Darmowe leki i wizyty lekarskie bez kolejek. Ogromne przywileje dla jednej grupy Polaków

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl


Honorowi krwiodawcy w Polsce mogą liczyć na liczne przywileje, które określają przepisy. Choć ta praktyka polega na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi, osobom zaangażowanym przysługują pewne uprawnienia. Dodatkowe dni wolne od pracy to nie wszystko. Oferuje się im również ulgi podatkowe, darmowe badania, leki oraz różnego rodzaju zniżki.
"Honorowym Dawcą Krwi" staje się każda osoba, która została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddała krew pełną lub jej składniki. W efekcie przysługują jej pewne przywileje, które różnią się w zależności od otrzymanego tytułu. Celem takich uprawnień jest nie tylko podziękowanie osobom zaangażowanym, ale także zachęcenie Polaków do oddawania krwi, która uratowała już wiele ludzkich żyć.


REKLAMA


Zobacz wideo Jakie podjąć kroki w przypadku zawału?


"Honorowy Dawca Krwi" - przywileje. Dodatkowe dni wolne od pracy i posiłek to podstawa
Tytuł "Honorowego Dawcy Krwi" otrzymuje się po pierwszym oddaniu krwi lub jej składników, natomiast "Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi" zostaje się po przekazaniu określonej ilości krwi. Jak informuje portal krwiodawcy.org, pierwszej z tych grup po oddaniu krwi pełnej lub jej składników przysługuje przede wszystkim posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tysięcy kcal. Ponadto takie osoby mogą liczyć między innymi na:


wolne od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu kolejnym;
zwrot kosztów przejazdu do Centru Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju
bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych.


Każdemu krwiodawcy przysługuje także ulga podatkowa z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego. w tej chwili wynosi ona 130 złotych za litr oddanej krwi lub jej składników. To oznacza, iż za samą krew mężczyźni są w stanie odliczyć 351 złotych, a kobiety 234 złote. Za oddane osocze można natomiast otrzymać ulgę w wysokości choćby 3 250 złotych. Warto jednak pamiętać, iż całkowita wartość tego typu odliczeń nie może przekroczyć 6 procent rocznego dochodu danego podatnika. Co więcej, niezbędne jest zaświadczenie z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym zostanie wykazana ilość przekazanej krwi lub jej składników, o czym w szczegółach informowaliśmy w innym artykule.


"Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi". Darmowe leki, badania bez kolejek i tańsze noclegi
Tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" przyznawany jest:


kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej pięć litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej sześć litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników.


Takie osoby mają natomiast możliwość uzyskania niektórych leków ze zniżką lub całkowicie bezpłatnie. Środki wydawane są tylko za okazaniem recepty z adnotacją "ZK" (zasłużony krwiodawca). Ponadto mogą także korzystać z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów poza kolejnością. W niektórych miastach występują choćby specjalne zniżki na komunikację miejską oraz ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy "Dawcom w Darze".


Zobacz też: Będą wynajmować mieszkania "za grosze". Polskie miasto rusza z nowym programem
Osoby, które regularnie oddają krew, mogą otrzymać tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" w trzech stopniach:


III stopień (brązowa odznaka) - 5 litrów dla kobiet, 6 litrów dla mężczyzn,
II stopień (srebrna odznaka) - 10 litrów dla kobiet, 12 litrów dla mężczyzn,
I stopień (złota odznaka) - 15 litrów dla kobiet, 18 litrów dla mężczyzn.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału