Darowizna, współwłaścicielstwo czy zakup? Jak przejąć auto od rodziny?

11 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Przejmowanie aut od członków rodziny to dość popularna praktyka. W ten sposób wiadomo, jaki pojazd nabywasz i jaka jest jego przeszłość. Poza tym, jak mówi słynne powiedzenie, "wszystko zostaje w rodzinie" - w tym przypadku dosłownie. Jednak taka transakcja też musi zostać sformalizowana. I tu rodzi się pytanie - odkupić, a może podarować auto? Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym wariantom takich transakcji.


Darowizna samochodu - sposób na przekazanie auta członkowi rodziny


Darowizna auta to bezpłatne przekazanie go innej osobie z rodziny, np. synowi, córce, wnukowi lub bratu. Aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem, należy sporządzić umowę darowizny, co można zrobić u notariusza, ale też poza kancelarią. Wystarczy wypełnić wzór dostępny online i podpisać go przez darczyńcę oraz obdarowanego.
Umowa darowizny powinna zawierać:Reklama


datę i miejsce zawarcia umowy,dane osobowe darczyńcy i obdarowanego,opis pojazdu (marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny, rok produkcji),wartość pojazdu,oświadczenie darczyńcy, iż auto nie ma żadnych obciążeń,podpisy obu stron.


Trzeba przy tym zaznaczyć, iż jest możliwość przekazania komuś całego auta lub tylko jego części. jeżeli jest to np. 50 proc., należy zaznaczyć tę informację w umowie.
Wiele osób zastanawia się, czy od takiej darowizny zapłaci podatek. Otóż w tym przypadku, gdy chodzi o przekazanie auta członkowi najbliższej rodziny, taki obowiązek nie istnieje (tzw. zerowa grupa podatkowa). Warunkiem jest jednak zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2.
W przypadku dalszej rodziny lub obcych osób trzeba zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym i opłacić podatek, którego wysokość zależy od wartości pojazdu i stopnia pokrewieństwa. Podstawą do wyliczenia jest kwota wolna od podatku. I tak:
dla I grupy podatkowej podatek wynosi 9637 złotych - zapłacą go osoby takie, jak wnuk, wnuczka, prawnuczka, prawnuk, teść, teściowa, zięć, synowa, pradziadek, prababcia,dla II grupy podatkowej podatek wynosi 7276 złotych - zapłacą go ciotka, wuj (rodzeństwo rodziców), dzieci brata albo siostry (zstępni rodzeństwa), małżonkowie rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie pozostałych zstępnych,dla III grupy podatkowej podatek wynosi 4902 złotych i zaliczają się do niej wszystkie nie wymienione wyżej osoby.
Nowy właściciel może przejąć aktualną polisę OC auta lub wykupić nową. Warto jednak pamiętać, iż przejęcie polisy może skutkować rekalkulacją składki.


A może dopisać członka rodziny jako współwłaściciela auta?


Kiedy auto ma więcej niż jednego właściciela, mówimy o współwłasności. Jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród młodszych kierowców, bo pozwala obniżyć koszty ubezpieczenia OC. Dzięki temu mogą korzystać ze zniżek wypracowanych przez bardziej doświadczonych współwłaścicieli, którzy jeździli bez wypadków. Np. jeżeli ojciec ma 60 proc. zniżki na ubezpieczenie i jest współwłaścicielem auta z synem, który dopiero zdał egzamin na prawo jazdy, to może ona obniżyć składkę na OC. Trzeba jednak pamiętać, iż jeżeli dojdzie do kolizji, wzrost kosztów ubezpieczenia dotknie wszystkich współwłaścicieli auta.
Współwłaściciela można dopisać na zasadzie sprzedaży udziałów w aucie lub darowizny (i wtedy zastosowanie mają powyższe przepisy).


Odkupienie auta od członka rodziny - z czym to się wiąże?


Jeżeli rozważasz sprzedanie samochodu członkowi swojej rodziny, pamiętaj, iż obowiązują w tym przypadku takie same zasady, jak w transakcjach między dwoma osobami prywatnymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takiej sytuacji transakcja taka będzie objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), który spoczywa na kupującym samochód.


Kwotę podatku oblicza się na podstawie wartości rynkowej pojazdu, niezależnie od ceny uzgodnionej w umowie. Stawka tego podatku wynosi 2 proc. od wartości rynkowej - tej ostatniej nie warto zaniżać, bo w ciągu 5 lat Urząd Skarbowy ma prawo to zakwestionować.
Wyjątkiem jest sprzedaż ruchomości o wartości rynkowej nieprzekraczającej 1000 zł - wówczas podatek nie jest naliczany, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Chcesz przekazać auto członkowi rodziny? Pod względem finansowym najbardziej opłaca się darowizna, bo nie jest obciążona podatkiem. Dopisanie współwłaściciela sprawia, iż pojazd nie należy wyłącznie do obdarowanego, ale jest wspólny. Może to mieć pozytywne znaczenie dla wysokości składki OC, ale nie przekazuje pełnej własności drugiej osobie.
Przeczytaj także:
Powódź 2024. Ważne terminy dla przedsiębiorców przesunięte na przyszły rok
Pracodawcy będą zatrudniać czy zwalniać? GUS zna plany firm na koniec roku
Nie będzie kary dla likwidatora TVP. Sąd uchyla decyzję w tej sprawie
Idź do oryginalnego materiału