Decyzja Urzędu Skarbowego może obniżyć wynik netto Taurona szac. o 140 mln zł

5 dni temu

Warszawa, 27.12.2024 (ISBnews) – Urząd Skarbowy w Warszawie stwierdził wygaśnięcie umowy Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron, co może mieć potencjalnie negatywny wpływ na wynik netto grupy za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. w szacowanej wysokości 140 mln, podała spółka. Tauron zapowiedział odwołanie się od tej decyzji.

“Tauron Polska Energia jako spółka dominująca w Podatkowej Grupie Kapitałowej Tauron zarejestrowanej w dniu 28 grudnia 2022 r. na lata 2023-2025 przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie otrzymała decyzję stwierdzającą wygaśnięcie z dniem 1 lipca 2024 r. decyzji o rejestracji umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron na skutek naruszenia warunku posiadania przez spółkę co najmniej 75% udziałów w kapitale zakładowym Tauron Zielona Energia będącej członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron” – czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono utrata statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron powodowałaby konieczność indywidualnego rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i zapłatę podatku przez spółki tworzące Podatkową Grupę Kapitałową Tauron od 1 stycznia 2023 r.

Potencjalny negatywny wpływ na wynik finansowy netto Grupy wyliczony za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r., z uwzględnieniem podatku odroczonego i odsetek za ten okres, wyniósłby wg wstępnych szacunków ok. 140 mln zł, przy czym finalna wysokość odsetek uzależniona będzie od momentu faktycznego rozliczenia ewentualnych zaległości podatkowych. Powyższe skutki nie będą miały wpływu na EBITDA i wynik operacyjny Grupy Tauron, podano.

“Spółka zamierza wnieść odwołanie od decyzji Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z uwagi na przekonanie o braku skuteczności procesu połączenia spółek Tauron Zielona Energia (spółka przejmująca) z 10 spółkami komandytowymi (spółki przejmowane) i tym samym obniżenia udziału spółki w kapitale zakładowym Tauron Zielona Energia sp. z o.o. ze 100% do 62,5%, co zostało zarejestrowane w dniu 1 lipca 2024 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym, a determinuje utrzymanie statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron” – czytamy również.

Spółka wyjaśnia, iż w ramach czynności prawnych obejmujących połączenie i podwyższenie kapitału spółki Tauron Zielona Energia zidentyfikowała zaistnienie sytuacji wypełniającej przesłanki błędu istotnego w odniesieniu do parytetu wymiany udziałów. W konsekwencji Tauron oraz Tauron Zielona Energia, a także wspólnicy spółek przejmowanych podjęli kroki prawne w szczególności w postaci złożenia odpowiednich oświadczeń woli oraz odpowiednich wniosków do sądu rejestrowego, mające na celu doprowadzenie do uchylenia skutków prawnych postanowienia sądu rejestrowego dotyczącego rejestracji połączenia i podwyższenia kapitału spółki Tauron Zielona Energia, dokonanego na podstawie czynności prawnych obarczonych, w ocenie spółki oraz podmiotów uczestniczących w połączeniu, błędem.

Tauron w oparciu o posiadane opinie prawne, szacuje prawdopodobieństwo uchylenia skutków prawnych czynności obarczonych błędem z mocą wsteczną za większe niż 50%, podano dalej.

Spółka zapowiada też, iż w przypadku wydania przez sąd powszechny prawomocnego orzeczenia skutkującego uchyleniem skutków prawnych połączenia i podwyższenia kapitału Tauron Zielona Energia podejmie działania w celu przywrócenia Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 42,66 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału