Deficyt general government Polski spadnie do 6,4% PKB w 2025 i do 6,1% w 2026

4 dni temu

Polska odnotuje deficyt w sektorze rządowym i samorządowym (tzw. general government) w wysokości 6,4% PKB w 2025 r. i 6,1% PKB w 2026 r., podała Komisja Europejska (KE) w wiosennych prognozach. W 2024 r. deficyt general government wyniósł 6,6% PKB.

„Przewiduje się, iż deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych spadnie do 6,4% PKB w 2025 roku” – czytamy w raporcie KE „Spring 2025 Economic Forecast: Moderate growth amid global economic uncertainty”.

„Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 6,6% PKB w 2024 r., w porównaniu z prognozą jesienną na poziomie 5,8% PKB. Wzrost ten był częściowo spowodowany wzrostem dochodów podatkowych znacznie poniżej aktywności gospodarczej. Wyższe spożycie publiczne, w tym wzrost wynagrodzeń pracowników sektora publicznego, a także wyższe niż szacowano inwestycje obronne, również przyczyniły się do wyższego deficytu” – czytamy w opracowaniu.

KE oceniła, iż w 2025 r. wydatki publiczne mają pozostać na wysokim poziomie, napędzane rosnącymi wydatkami na obronność, inwestycje, świadczenia społeczne i odsetki. Oczekuje się, iż łączne wydatki na inwestycje publiczne przekroczą 5% PKB, co wynika z przyspieszonych dostaw sprzętu wojskowego oraz znacznych inwestycji w infrastrukturę transportową i energetyczną.

Jak podaje KE, w 2025 r. indeksacja emerytur i nowe świadczenia socjalne, w tym program Aktywny Rodzic, urlopy składkowe dla przedsiębiorców i renta wdowia, również mają zwiększyć wydatki rządowe.

„Oczekuje się, iż wydatki na odsetki wzrosną ze względu na rosnący dług publiczny. Wydatki na opiekę zdrowotną również mają wzrosnąć w stosunku do PKB. Z kolei środki zapowiedziane w średniookresowym planie fiskalno-strukturalnym Polski, takie jak podwyżki akcyzy i brak indeksacji przedziałów podatku dochodowego od osób fizycznych, mają zwiększyć dochody budżetowe, wspierając stopniową konsolidację fiskalną” – czytamy dalej.

„W 2026 r. spodziewana jest kontynuacja tych samych trendów, przed przyjęciem projektu budżetu, który może określać dalsze środki konsolidacyjne. Oczekuje się, iż wydatki pozostaną na wysokim poziomie, napędzane zasadniczo podobnymi czynnikami jak w 2025 r. Środki po stronie dochodów zawarte w planie średniookresowym mają zapewnić dodatkowy wzrost dochodów podatkowych. Przewiduje się dalszy spadek deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do 6,1% PKB” – podano także.

KE prognozuje, iż relacja długu publicznego do PKB będzie stale rosnąć, z 55,3% w 2024 r. do 58% w 2025 r. i 65,3% w 2026 r., co będzie spowodowane wysokimi deficytami i korektami przepływów kapitału związanymi z inwestycjami obronnymi oraz jednorazowymi transferami związanymi z inwestycjami finansowanymi z pożyczek RRF w 2026 r.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału