Dematerializacji akcji ciąg dalszy – w planach nowe obowiązki dla spółek akcyjnych

2 miesięcy temu

Znamy już założenia projektu ustawy zmieniającej Kodeks spółek handlowych, która wprowadzi obowiązek zgłaszania do KRS podmiotów prowadzących rejestr akcjonariuszy w spółce. Projektowana regulacja przyniesie nowe wymogi informacyjne zarządów niepublicznych spółek akcyjnych, aby zwiększyć transparentność i ochronę praw akcjonariuszy.

Przyjęcie projektu przez rząd planowane jest na I kwartał 2025 r.

Na jakie nowości powinny się szykować spółki akcyjne? 3 najważniejsze zmiany

  1. Obowiązek ujawnienia w KRS informacji o podmiotach prowadzących rejestr akcjonariuszy lub rejestrujących akcje w depozycie papierów wartościowych
    • Jeśli projekt wejdzie w życie, zarządy spółek będą zobowiązane do zgłoszenia faktu zawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy do sądu rejestrowego w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy.
    • Jeśli umowa z domem maklerskim wygaśnie, np. wskutek upływu okresu, na który została zawarta, wówczas obowiązek zawiadomienia KRS będzie również spoczywał na podmiocie prowadzącym rejestr akcjonariuszy. Dzięki temu sądy będą mogły wszczynać postępowania przymuszające w celu dopilnowania obowiązku dematerializacji akcji.
    • W razie niedopełnienia obowiązków zarządu, sąd rejestrowy będzie mógł nakładać grzywny na jego członków.
  1. Okres ochronny dla akcjonariuszy, którzy nie zdematerializowali swoich akcji, ma zostać przedłużony o kolejne 2 lata
    • W związku z dematerializacją akcji w 2021 r., przewidziany został 5-letni okres ochronny dla dokumentów tych papierów wartościowych. Dzięki temu do 1 marca 2026 r. dokument akcji zachowuje moc dowodową wyłącznie w zakresie wykazywania przez akcjonariusza wobec spółki, iż przysługują mu prawa udziałowe.
    • Projekt przewiduje wydłużenie tego okresu o 2 lata, a to „z uwagi na zgłaszane problemy związane z utratą dokumentów akcji lub ich zniszczeniem”. Akcjonariusze, którzy nie zdematerializowali swoich akcji, będą mogli dochodzić swoich uprawnień aż do 1 marca 2028 r.
  1. Jednolita kategoria akcji rejestrowych zastąpi akcje imienne i akcje na okaziciela
    • W związku z dematerializacją akcji w 2021 r., podział na akcje imienne i na okaziciela utracił jakiekolwiek znaczenie.
    • Jak podają autorzy projektu, w tej chwili każda akcja – bez względu na to, czy jest akcją na okaziciela, czy akcją imienną – umożliwia identyfikację akcjonariusza uprawnionego do praw z tej akcji poprzez dostęp do danych w rejestrze akcjonariuszy. W związku z tym projekt zakłada likwidację podziału na akcje imienne i na okaziciela.

Trudna dematerializacja – problemy z biernymi akcjonariuszami pozostają

Doświadczenia spółek akcyjnych pokazują, iż proces dematerializacji akcji dokonany w 2021 roku w wielu przypadkach nie zakończył się pełnym sukcesem. Niejednokrotnie działo się tak z uwagi na bierność akcjonariuszy, którzy pomimo pięciokrotnych wezwań nie złożyli w spółkach dokumentów akcji.

Opracowywany projekt nie daje odpowiedzi na najbardziej palące pytania w tym temacie – jak skłonić udziałowców do wykonania obowiązków związanych z dematerializacją oraz co zrobić, gdy akcjonariusze nie chcą lub nie mogą złożyć oryginałów dokumentów.

Aktualnie proponowanym rozwiązaniem jest przedłużenie okresu ochronnego. Rodzi to jednak dalsze pytania o status akcji niezdematerializowanych po jego upływie.

Będziemy Państwa informować o postępach prac nad projektem. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z dematerializacją akcji i rejestrem akcjonariuszy – prosimy o kontakt.

Idź do oryginalnego materiału