Deregulacja nie przestanie być priorytetem rządu

lewiatan.org 2 godzin temu
Zdjęcie: przemek 7


– Dotychczasowa kooperacja rządu i strony społecznej ma już swój konkretny wymiar. Uchwalono pierwsze ustawy deregulacyjne, a kilkadziesiąt kolejnych jest na etapie rządowego procesu legislacyjnego albo w pracach parlamentarnych. Widać ogromną zmianę po stronie administracji państwowej, dla której w końcu deregulacja jest priorytetem. Wcześniej najwyższy priorytet miało przygotowywanie bieżących regulacji, bez refleksji czy wprowadzane obowiązki są w ogóle potrzebne. Usuwanie zbędnych obowiązków administracyjnych, cyfryzacja obsługi dla obywateli, czy korekta niektórych przepisów podatkowych, nie może być jednorazowym działaniem, to musi być proces, który wymaga stałej współpracy administracji i partnerów społecznych. o ile tak się nie stanie, za pewien czas, kiedy deregulacja nie będzie medialnie ciekawym tematem, wrócimy do rzeczywistości, w której tworzone będą zbędne i skomplikowane regulacje – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

W tym kontekście cieszy zapowiedź premiera, iż deregulacja nie przestanie być priorytetem rządu i będzie kontynuowana, także na poziome Unii Europejskiej, gdzie również potrzebna jest refleksja, iż pojawiające się problemy czy trudności gospodarcze nie zawsze trzeba od razu rozwiązywać poprzez regulację jakiejś części życia czy gospodarki. Wierzymy, iż nadchodzą lepsze czasy dla deregulacji, które przyniosą korzyści zarówno firmom, jak i całemu społeczeństwu. A w dłuższym terminie pozwolą zachować konkurencyjność polskich i europejskich firm.

Popieramy każdą inicjatywę likwidującą zbędne formalności i obniżającą koszty funkcjonowania przedsiębiorców, gdyż silne firmy to silna gospodarka. Konfederacja Lewiatan zgłosiła w ostatnich tygodniach prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, dotyczących m.in. podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki i środowiska. Wśród nich znalazły się takie, które zyskały akceptację rządu, i nad którymi realizowane są prace w parlamentarne: m.in. podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT, ograniczenie liczby raportowanych schematów podatkowych, uchylenie obowiązku sporządzania strategii podatkowych, 6 – miesięczne vacatio legis dla ustaw podatkowych i gospodarczych, rozstrzyganie wątpliwości w postępowaniu podatkowym na korzyść podatników czy uchylenie obowiązku corocznego informowania o wspólnikach spółki jawnej w sytuacji, kiedy liczba i rodzaj wspólników nie uległ zmianie.

Konfederacja Lewiatan

Idź do oryginalnego materiału