Do kogo należy program stworzony przez sztuczną inteligencję

1 rok temu

Dowiedz się, kto ma prawa autorskie do programu komputerowego, który stworzony zostaje przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Wraz z postępem technologicznym i szybkim rozwojem systemów sztucznej inteligencji, coraz więcej kontrowersji wywołuje kwestia praw autorskich do wytworów SI. Jednym z podstawowych pytań zadawanych przez prawników i programistów jest to, kto powinien posiadać prawa autorskie do „dzieła” stworzonego przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji: twórca systemu SI, użytkownik systemu SI, czy też sam system SI.

Prawa autorskie do programu komputerowegoW przypadku systemu komputerowego, prawa autorskie przysługują zwykle jego twórcy, czyli programiście. o ile programista „pisze kod” w ramach stosunku pracy to prawa autorskie nabędzie co do zasady jego pracodawca. Podobnie będzie w przypadku, gdy oprogramowanie powstanie na zlecenie danej firmy. W każdym z tych przypadków występuje jednak „czynnik ludzki”, czyli programista lub programiści, którzy tworzą oprogramowanie. Co jednak jeżeli wyeliminujemy ów czynnik, a oprogramowanie zostanie stworzone wyłącznie lub niemal wyłącznie przez system SI? Czy w takim przypadku można w ogóle mówić o „utworze”?
Idź do oryginalnego materiału