Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

3 tygodni temu

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić taką opcję już od 2025 roku.

Podatek kasowy – dla kogo?

Podatek kasowy będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci, których przychody nie przekroczyły kwoty 250 tys. euro. Gdy zdecydują się na podatek kasowy, to zapłacą podatek dopiero wtedy, gdy sami dostaną zapłatę od kontrahenta. Takie rozliczenie dostępne będzie niezależnie od tego czy przedsiębiorca wybrał skalę podatkową, podatek liniowy czy ryczałt.

Jak czytamy w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i zryczałtowanym podatku dochodowym PIT kasowy to metoda rozliczenia adresowana do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach

Podatek kasowy – co to jest?

Zgodnie z projektem, podatnik może rozliczać PIT metodą kasową, jeśli:

  • jego przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 250 000 euro (obecnie byłoby to 1 082 500 zł), oraz
  • w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych, oraz
    złoży naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności.

Podatek Belki raczej gwałtownie nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

Kasowy PIT będą mogli stosować przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy:

  • według skali podatkowej (art. 27 ustawy PIT),
  • IP BOX (art. 30ca ustawy PIT),
  • podatek liniowy (art. 30c ustawy PIT) oraz
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie).

Jest tu jednak znaczące ograniczenie. Podatek kasowy będzie przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących działalność samodzielnie. Znaczy to dokładnie tyle, iż żeby skorzystać z podatku kasowego nie można zatrudniać pracowników. Tym samym również podatek kasowy nie będzie mógł być zastosowany w przypadku działalności w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej

PIT kasowy – jak to działa?

Zasada działania podatku kasowego jest prosta. Gdy przedsiębiorca wybierze taki wariant, będzie mógł zapłacić podatek dopiero gdy jego kontrahent zapłaci mu za towar lub wykonaną usługę.

PIT kasowy będzie można stosować wyłącznie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (tzw. B2B) - przedsiębiorca rozpozna przychód i koszty uzyskania przychodów w sposób kasowy, gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca. - Pozwala to na zmniejszenie potencjalnego ryzyka uchylania się od opodatkowania poprzez nieujawnianie faktu otrzymania zapłaty od osoby niebędącej przedsiębiorcą - uzasadnia MF.

Co ważne, kasowy PIT będzie dotyczył wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami.

Wybraną metodę trzeba będzie stosować przez cały rok - choćby jeżeli przedsiębiorca zamknie np. w kwietniu jeden biznes, a w lipcu otworzy drugi.

Podatek kasowy – limity

Propozycja zakłada limit przychodów, ograniczający możliwość skorzystania z PITu kasowego do 250 tys. euro.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału