Dodatkowa wypłata dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Można ją dostać tylko raz

12 godzin temu
Odprawa emerytalna to nic innego, jak dodatkowa wypłata dla pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Jaka jest wysokość tego świadczenia i czy każdy jest do niego uprawniony? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Odejście na emeryturę jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy i otrzymaniem ostatniej wypłaty od pracodawcy. Niekiedy zdarza się, iż oprócz wynagrodzenia za pracę, emeryt dostaje także ekwiwalent urlopowy, czyli świadczenie pieniężne będące rekompensatą za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. A jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać odprawę emerytalną? Wyjaśniamy.


REKLAMA


Zobacz wideo Stopa zastąpienia 25 proc.? "Może tyle wynosić, a choćby jeszcze mniej"


Odprawa emerytalna - co to jest za świadczenie? Wyjaśniamy
Zgodnie z Kodeksem Pracy, osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługują różnego rodzaju świadczenia, a jednym z nich jest właśnie odprawa emerytalna. Co to adekwatnie jest? To świadczenie pieniężne, które pracodawca wypłaca pracownikowi po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli stosunek pracy ustał w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Mówi o tym art. 91(1) KP par. 1:


Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia


Odprawa emerytalna - dla kogo nie może być wypłacona?
Kodeks Pracy mówi także o tym, iż są pewne wyjątki, kiedy nie przysługuje odprawa emerytalna. Dla kogo nie może być wypłacona? Czytamy o tym w 91(1) KP par. 2:


Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa


Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Przykładem może być ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na etat po przejściu na emeryturę i wypłacie odprawy wcześniej. Przy ponownym rozwiązaniu stosunku pracy, pracownikowi nie będzie przysługiwało prawo do ponownej wypłaty świadczenia.
Pracownik nie nabywa również prawa do odprawy emerytalnej, jeżeli jest zatrudniony u kilku pracodawców i jeden z nich wypłacił mu odprawę emerytalną w związku z przejściem na emeryturę. Informacja o wypłacie odprawy emerytalnej jest uwzględniona w świadectwie pracy.


Zobacz też: Leasing dla osoby prywatnej - wszystko, co musisz wiedzieć zanim podpiszesz umowę


Ile wynosi odprawa emerytalna? Nie zawsze jest to równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia
Przytoczony wyżej fragment Kodeksu Pracy daje odpowiedź na pytanie, ile wynosi odprawa emerytalna w wysokości minimalnej. Kwestia wysokości świadczenia może być zawarta także w dokumentach wewnątrzzakładowych, gdzie mogą się znaleźć zapisy korzystniejsze dla pracowników.
Odprawa emerytalna jest wypłacana w dniu rozwiązania stosunku pracy. Niewywiązanie się z obowiązku wypłaty byłemu pracownikowi świadczenia może grozić nałożeniem grzywny na pracodawcę w wysokości od 1000 do 30 000 zł.
Przechodzisz na emeryturę w najbliższym czasie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału