Dodatkowe 7 dni wolnego w 2025. Skorzystają nie tylko osoby z dziećmi

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Chociaż do początku 2025 roku pozostało jeszcze trochę czasu i prawie nikt nie myśli o przyszłorocznych urlopach, to jednak warto nieco pochylić się nad tym tematem. Powód jest jeden. W przyszłym roku ponownie będzie można skorzystać z dodatkowych siedmiu dni wolnych od pracy.
Dodatkowe wolne, które nie wliczają się do limitu urlopu wypoczynkowego, zostało wprowadzone przez nowelizację Kodeksu pracy z 26 kwietnia 2023 roku, która wdrożyła do polskiego prawodawstwa dwie unijne dyrektywy dotyczące przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance. Oznacza to, iż już od 1 stycznia 2025 roku wielu pracowników nabędzie prawo do dodatkowych dni wolnych. Mowa oczywiście o wolnym z powodu siły wyższej (2 dni) i urlopie opiekuńczym na opiekę nad bliskimi (5 dni). Z tej opcji mogą skorzystać nie tylko ci, którzy mają pod opieką dzieci.


REKLAMA


Zobacz wideo Sejm przegłosował wolną Wigilię. Ceną może być utrata innego wolnego dnia


Wolne z powodu siły wyższej. Dla kogo i na jakich zasadach?
Każdy pracownik w ciągu roku kalendarzowego może skorzystać ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu siły wyższej. To rozwiązanie zostało wprowadzone do Kodeksu pracy po wdrożeniu unijnej dyrektywy work-libe balance i co najważniejsze, pracodawca jest obowiązany do udzielenia urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Jak wskazuje art. 1481 tego aktu prawnego, zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej przysługuje w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli wymagają one natychmiastowej obecności pracownika. Tu jednak należy pamiętać, iż za dni (bądź godziny), w których pracownik korzystał z urlopu od siły wyższej, przysługuje połowa wynagrodzenia. Wolne przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę i bez względu na fakt, czy są rodzicami.
Pamiętajmy jednak, iż prawo do tego zwolnienia nie kumuluje się, a niewykorzystane – przepada.


Urlop opiekuńczy - nie tylko na dziecko i nie tylko dla rodzica
nowelizacja Kodeksu pracy związana z dyrektywą work-life balance wprowadziła również 5 dodatkowych dni urlopu opiekuńczego. Wolne może wziąć każdy, nie tylko rodzice, bo urlop jest "na każdego członka rodziny" (warunkiem jest zamieszkiwanie w jednym gospodarstwie domowym).


Tę kwestię reguluje art. 173 Kodeksu pracy: "Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny, lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych". Urlop opiekuńczy może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, a okres urlopu opiekuńczego jest wliczany do okresu zatrudnienia. Niewykorzystany nie przechodzi na kolejny rok.
Jest to jednak urlop bezpłatny, co oznacza, iż za ten czas nie należy się wynagrodzenie.
Idź do oryginalnego materiału