Dziedziczenie ustawowe budzi wiele wątpliwości. Staram się tłumaczyć w artykułach na tym blogu. A wątpliwości te są różne.
Spotykam się od czasu do czasu z pytaniem o to:
Czy dziecko, które mieszkało – i było zameldowane – w domu swoich rodziców dostanie więcej niż rodzeństwo, które się wyprowadziło z domu wiele lat temu?
Zobaczmy najpierw co stanowi przepis:
Jeśli nie ma testamentu, dziedziczenie następuje na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.
Tak więc: dziedziczą dzieci w częściach równych.
Może odrobinę poza tematem wpisu, ale dzieci dziedziczą niezależnie od tego czy są to dzieci z małżeństwa czy dzieci pozamałżeńskie.
Prawo nie wprowadza tu żadnych różnic.
A jeżeli chodzi o pytanie postawione w tytule:
Nie, fakt zameldowania czy faktycznego zamieszkania w domu rodziców nie powoduje, iż ten kto był zameldowany czy po prostu mieszkał – choćby od urodzenia – w domu swoich rodziców nie dostanie więcej tylko z tego powodu.
Może wydaje się to oczywiste, ale często jest tak, iż jedno z rodzeństwa zostaje w domu rodzinnym – z różnych powodów. Niestety później – w sprawie spadkowej dochodzi do nieporozumień i rozczarowania. Fakt mieszkania czy choćby zameldowania nie powoduje iż dana osoba dziedziczy w większym stopniu. Dalszą kwestią może być sytuacja, gdy osoba która mieszkała w tym domu całe życie dokonywała ze swoich środków dużych nakładów na dom. Ale to temat na inny wpis.
To jeżeli chodzi o dziedziczenie ustawowe.
Pamiętaj jednak, iż każdy może napisać testament.
W testamencie można wskazać jako spadkobiercę dowolną osobę.
Msz pytania? Zostaw je w komentarzach.
Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.