Dowód w telefonie. E-dokumenty zrównane z fizycznymi

1 rok temu

mObywatel to aplikacja na telefony komórkowe, za pośrednictwem której można sprawdzić dane zawarte w swoim dowodzie osobistym, wystawione eRecepty, liczbę posiadanych punktów karnych czy zgłosić naruszenia środowiskowe.

Jak dotąd mObywatel nie zastępował tradycyjnych dokumentów – jednak wkrótce będzie można potwierdzić swoją tożsamość dzięki aplikacji w urzędach lub bankach. Stanie się tak dzięki podpisanej 19 czerwca 2023 r. przez prezydenta ustawie o aplikacji mObywatel[1].

E-dokument na co dzień

Nowe przepisy mają za zadanie upowszechnić korzystanie z cyfrowych dokumentów w codziennym życiu. Aby aplikacja mObywatel była jeszcze bardziej użyteczna, obok dostępnych w aplikacji dokumentów, pojawią się także nowe dokumenty, m. in.:

  • dokument potwierdzający wykonywanie zawodu medycznego,
  • dokumenty lub legitymacje wystawiane przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe i związki sportowe (jeśli podmioty zdecydują się na rejestrację swojej usługi w aplikacji mObywatel).

Aplikacja mObywatel ma także ułatwić dokonywanie płatności na rzecz organów administracji publicznej czy też poświadczanie prawa do ulg i zniżek dla osób niepełnosprawnych.

Jak uzyskać dokument mObywatel?

Aby móc skorzystać z e-dokumentów, konieczne jest posiadanie darmowej aplikacji mObywatel, zarejestrowanie się i poświadczenie swoich danych z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Po potwierdzeniu danych, automatycznie zostaną pobrane informacje z Rejestru Dowodu Osobistych i z rejestru PESEL. Wygenerowany „dokument mObywatel” będzie istotny przez 5 lat.

Czy „plastikowy” dowód tożsamości może się jednak przydać?

Są sytuacje, w których tradycyjnego dowodu osobistego nie będzie można zastąpić aplikacją. Dokument mObywatel nie uprawnia do przekroczenia granicy państwowej, ani nie może być wykorzystany do potwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego, o ile zachodzą okoliczności, w których wykorzystanie tego dokumenty nie zapewni odpowiedniego poziomu pewności i bezpieczeństwa stwierdzenia tożsamości.

Okoliczności, w których konieczne będzie posłużenie się dowodem osobistym, a nie jego cyfrowym odpowiednikiem, zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Nowe rozwiązania już wkrótce

Przepisy Ustawy wejdą w życie w ciągu 14 dni od jej podpisania, czyli 3 lipca 2023 r.

Niezależnie, od 1 września 2023 roku e-dowód będzie musiał być uznawany przez instytucje obowiązane w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, np. banki.

[1] Ustawa z 26 maja 2023 roku o aplikacji mObywatel.

Idź do oryginalnego materiału