Drugie warsztaty UOKiK w Mołdawii w ramach projektu Polskiej pomocy

1 rok temu

W Mołdawii zakończyły się drugie warsztaty UOKiK realizowane w ramach projektu "Pomoc instytucjonalna dla urzędów antymonopolowych w Ukrainie i w Mołdawii" współfinansowanego ze środków programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

W Mołdawii zakończyły się drugie warsztaty UOKiK realizowane w ramach projektu "Pomoc instytucjonalna dla urzędów antymonopolowych w Ukrainie i w Mołdawii" współfinansowanego ze środków programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Zostały zorganizowane dla przedstawicieli Mołdawskiej Rady ds. Konkurencji oraz Komitetu Antymonopolowego Ukrainy.

Od 20 do 22 czerwca eksperci UOKiK dzielili się swoją wiedzą na temat planowania i prowadzenia postępowań antymonopolowych oraz wykrywania karteli i zmów przetargowych. Tematem jednego z paneli dyskusyjnych była ponadto przewaga kontraktowa. W spotkaniach wzięli również udział osobiście lub online przedstawiciele krajowych urzędów ochrony konkurencji z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Praktycy szczegółowo analizowali prowadzone przez siebie sprawy w ramach prezentacji oraz podczas sesji pytań i odpowiedzi.

Warsztaty miały interaktywny charakter, a sesje pytań i odpowiedzi oraz szczegółowe omówienie spraw prowadzonych przez praktyków z wszystkich instytucji służyły pogłębionej analizie

Warsztaty w Mołdawii to jedno z działań przewidzianych w ramach porozumienia regionalnego o współpracy, które zostało podpisane w siedzibie Urzędu w kwietniu br. przez szefów 10 urzędów antymonopolowych z Europy Środkowo-Wschodniej. Ich głównym celem ma być wzmocnienie instytucjonalne obydwu instytucji w zakresie egzekwowania prawa konkurencji oraz pomocy publicznej.

Pierwsze warsztaty UOKiK w Kiszyniowie odbyły się w dniach 23-25 maja, a kolejne zostały zaplanowane na listopad br. w Warszawie. We wrześniu eksperci z Mołdawii i Ukrainy wezmą również udział w stażach eksperckich w delegaturach UOKiK w Bydgoszczy i Poznaniu w formule job shadowing.

Projekt „Pomoc instytucjonalna dla urzędów antymonopolowych w Ukrainie i w Mołdawii" realizowany będzie przez UOKiK do końca 2023 r. Więcej informacji na temat programu „Polska pomoc” można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/polskapomoc.

Idź do oryginalnego materiału