Duńska firma chce otworzyć fabrykę farm wiatrowych w Kolorado

1 tydzień temu

Duńska firma specjalizująca się w produkcji i sprzedaży części do turbin wiatrowych rozważa budowę nowej fabryki w północnym Kolorado. Komisja Rozwoju Gospodarczego Kolorado przyznała firmie ulgi podatkowe o wartości 3,3 miliona dolarów na okres ośmiu lat, aby przyciągnąć ją do stanu.

Firma znana pod nazwą „Project Saffron” planuje wybudować zakład produkcyjny w hrabstwie Larimer. Jest to odpowiedź na potrzebę zbliżenia się do jednego ze swoich głównych klientów z siedzibą w Kolorado. Choć nazwa tego klienta nie została ujawniona, jest to jedno z głównych motywów inwestycji w tym regionie. W związku z planowaną inwestycją firma rozważa również ekspansję w innych stanach, takich jak Wyoming i Południowa Karolina.

Nowy zakład produkcyjny ma przynieść stanowi Kolorado 210 nowych miejsc pracy. Średnia pensja w firmie ma wynosić 78 230 dolarów rocznie. Planowane jest zatrudnienie różnorodnych specjalistów, w tym menedżerów, inżynierów, techników, pracowników działu kadr oraz osób na stanowiskach administracyjnych.

Kolorado chce przyciągać innowacyjne firmy

W czwartek Kolorado Economic Development Commission (EDC) zatwierdziło nowe zachęty dla dwóch firm, oferując im ulgi podatkowe o wartości około 1 miliona dolarów na tworzenie nowych miejsc pracy. Te inicjatywy mają na celu przyciągnięcie i wsparcie nowych przedsięwzięć w stanie, które będą przyczyniać się do wzrostu gospodarczego. Z dokumentów złożonych w EDC wynika, iż jeden z tych start-upów, specjalizujący się w produkcji akumulatorów sodowo-jonowych, rozważa budowę kampusu badawczo-rozwojowego w Commerce City. Projekt nazwany „Projektem 11” mógłby przynieść Kolorado 162 nowe miejsca pracy z przeciętnym rocznym wynagrodzeniem w wysokości 120 000 dolarów.

Firma nie tylko rozważa lokalizację w Kolorado, ale także w Michigan, Kentucky i Kalifornii. Zachęty biznesowe Kolorado oraz proekologiczna polityka dotycząca energii odnawialnej są najważniejsze dla przyciągnięcia tej firmy do stanu.

Firma „Projekt 11” skorzysta z zachęt podatkowych z funduszu strategicznego, zamiast typowego funduszu na rzecz wzrostu zatrudnienia. Jak wyjaśnił przedstawiciel firmy Landon na spotkaniu, jest to wynik faktu, iż choć firma jest obiecującym start-upem, jej zyskowność spodziewana jest dopiero w latach 2027-2028.

Nieoficjalne źródła sugerują, iż za „Projektem 11” może kryć się Peak Energy, startup z siedzibą w Denver, założony w 2023 roku. Firma ta specjalizuje się w magazynowaniu energii sodowo-jonowej i ma na swoim czele Landon Mossburga, byłego dyrektora Tesli i Northvolt.

Denver Gazette / Mateusz Gibała

Amazon inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce

Idź do oryginalnego materiału