Duże zmiany w ustawie o ofercie publicznej – tzw. warzywniak już w Dzienniku Ustaw

1 rok temu

22 sierpnia w Dzienniku Ustaw została ogłoszona nowelizacja[1], która zmienia szereg regulacji prawa rynków kapitałowych. Projekt ten zyskał w internetowych dyskusjach miano „warzywniaka”, między innymi z uwagi na jego szeroki zakres.

Planowane zmiany ważne nie tylko dla emitentów

Kluczowe okazać się mogą zmiany w ustawie o ofercie publicznej[2]:

  • będzie obowiązywał nowy sposób zawiadomień organu o osiągnięciu lub przekroczeniu progów ogólnej liczby głosów w spółce publicznej – zawiadomienia będą wysyłane za pośrednictwem formularzy elektronicznych w systemie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W zakresie zawiadamiania samej spółki publicznej nie ma zmian,
  • KNF zyska kompetencje do egzekwowania obowiązków w zakresie polityk wynagrodzeń oraz sprawozdań z ich wykonania, o których szczegółowo informujemy w osobnym wpisie,
  • rozszerza się krąg adresatów działań nadzorczych KNF – KNF będzie mogła zażądać wyjaśnień lub dokumentów również od podmiotów, które nie podlegają bezpośrednio jej nadzorowi, będących stroną umowy, transakcji lub porozumienia z emitentem papierów wartościowych, dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do ASO,
  • pojawi się możliwość tzw. czynnego żalu na rynku kapitałowym, czyli zawarcia układu z KNF, mogącego skutkować nadzwyczajnym złagodzeniem sankcji (zmniejszeniem kary pieniężnej choćby o 90%),
  • mniejszościowi akcjonariusze spółki publicznej zyskają szersze uprawniania – będą mogli żądać zbadania przez rewidenta do spraw szczególnych nie tylko spraw samej spółki, ale również jej podmiotu zależnego.

Krótkie vacatio legis

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, czyli 29 września 2023 r. Wyjątek dotyczy na przykład nowego sposobu składania zawiadomień do KNF na podstawie art. 69 ust. 1 i 2 ustawy o ofercie publicznej, który zacznie obowiązywać od 1 marca 2024 r.

Działania do podjęcia już teraz

Jak się przygotować na wejście w życie nowelizacji?

  • Warto zapoznać się z wzorami formularzy przygotowanymi przez KNF, opublikowanymi na stronie internetowej organu i przymierzyć się do złożenia zawiadomienia na nowych formularzach (już teraz można z nich korzystać na zasadzie dobrowolności).
  • Z punktu widzenia emitentów – warto zweryfikować praktykę w zakresie postępowania z informacją poufną w relacjach z kontrahentami i innymi podmiotami, wobec których KNF będzie mogła skierować swoje działania nadzorcze.

W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w prawie rynków kapitałowych – zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.

[1] Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

[2] Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Idź do oryginalnego materiału