Dzieci w domach samotnych matek potrzebują wsparcia

9 godzin temu

Trudną sytuację dzieci samotnych matek osiągających pełnoletniość podczas pobytu w domach samotnej matki poruszyła Rzeczniczka Praw Dziecka w piśmie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z przepisami i w uzasadnionych przypadkach pobyt mieszkańca domu może być przedłużony ponad 12 miesięcy, ale nie dłużej niż 6 miesięcy, a w przypadku osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości w trakcie pobytu w domu. W sytuacji, kiedy w domu przebywa jego matka, ojciec albo opiekun prawny z młodszym rodzeństwem, osoba może pozostać w domu do czasu przebywania w placówce rodzica albo opiekuna prawnego. Pod warunkiem, iż przez cały czas uczęszcza do szkoły, szkoły wyższej lub legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W innym wypadku musi opuścić dom samotnej matki.

– Z reguły taka młoda osoba u progu dorosłego życia nie posiada środków materialnych i nie jest w stanie ich od razu wypracowywać na takim poziomie, by móc zamieszkać sama przykładowo w wynajmowanym lokalu. Nie otrzymuje też żadnego wsparcia od swoich rodziców z uwagi na to, iż oni sami znajdują się w trudnej kryzysowej sytuacji – wskazała Monika Horna-Cieślak w piśmie z 29 kwietnia.

Pismo do MRPiPS>>>

Z analizy stanu prawnego systemu opieki socjalnej w Polsce wynika, iż dla wskazanej grupy młodych osób ustawodawca nie przewidział specjalnego wsparcia w procesie usamodzielniania się, jak w przypadku osób, które przebywały w pieczy zastępczej. Powoduje to, iż wskazana grupa młodzieży nie otrzymuje szansy choćby na początkowym etapie po opuszczeniu domu samotnej matki, aby w godnych warunkach rozpocząć naukę po szkole średniej oraz pracę. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest brak możliwości rozwoju i wyjścia ze schematu, w jakim dorastały. Zdarza się, iż młode nastolatki wracają do domu samotnej matki same będąc w ciąży.

Monika Horna-Cieślak poprosiła MRPiPS o wskazanie, czy w resorcie znany jest ten problem, czy analizowana jest skala zjawiska oraz czy realizowane są prace legislacyjne w kierunku zapewnienia tej grupie młodych osób wsparcia socjalnego. Zwróciła się również o wskazanie, z jakiego rodzaju wsparcia ta grupa osób młodych może aktualnie korzystać.

Idź do oryginalnego materiału