Dzieci zagrożone kryzysem bezdomności. RPD pyta samorządy

2 tygodni temu

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Badania Liczby Osób Bezdomnych ujawniła, iż w tzw. miejscach niemieszkalnych przebywało 76 osób małoletnich. O to, czy i jaką pomoc otrzymała każda z nich spytała gminy Rzeczniczka Praw Dziecka.

W tym roku po raz szósty przeprowadzono Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych, którego realizacja koordynowana jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na tej podstawie okazało się, iż w województwach pomorskim, wielkopolskim, zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim w tzw. miejscach niemieszkalnych (m.in. pustostanach, domkach na działkach i altanach działkowych) przebywało 76 osób małoletnich.

Mając to na uwadze, Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do resortu rodziny z prośbą o informacje, w których gminach dzieci przebywały w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych. Z udzielonej odpowiedzi wynika, iż na terenie Miasta Szczecina to 32 osoby w wieku 0 – 17 lat, Poznania – 26, Gdańska – 15, Słupska – 2, gminy Ryńsk – 1.

Następnie, w odrębnych pismach Rzeczniczka wystąpiła do jednostek pomocy społecznej w poszczególnych gminach o precyzyjne wyjaśnienia. W tym: o ile sytuacja wymienionych osób była ośrodkowi znana przed przeprowadzonym badaniem, to prośba dotyczy wskazania – dla wszystkich dziecka z osobna, chyba iż tworzą rodzinę – powodu przebywania w danej lokalizacji, rodzaju i zakresu świadczeń z pomocy społecznej kierowanych do rodziny dziecka, w tym o podjętych lub zaplanowanych wspólnie z rodziną działaniach zmierzających do zażegnania kryzysu bezdomności, lub opisanie innego działania. jeżeli natomiast podczas badania zidentyfikowano dziecko, którego sytuacja dotychczas ośrodkowi nie była znana, Rzeczniczka zwróciła się o informacje o podjętych działaniach z zakresu kompetencji mających na celu zabezpieczenia dobra dziecka.

Obecnie do Biura RPD spływają odpowiedzi. Każda, jak zapewnia Monika Horna-Cieślak, jest szczegółowo analizowana. Niezależnie od tego Rzeczniczka Praw Dziecka przypomina, iż gminy, na mocy Ustawy o pomocy społecznej, są zobligowane do zapewnienia schronienia, posiłku oraz ubrania osobom doświadczającym bezdomności. Z kolei powiaty mogą wspierać osoby w kryzysie bezdomności, udzielając im schronienia w placówkach (m.in. takich, jak domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ośrodki interwencji kryzysowej oraz specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie), których prowadzenie jest ich ustawowym zadaniem.

Idź do oryginalnego materiału