Dziedziczenie przez małżonka gdy jest sprawa o rozwód

blog-spadkowy.pl 2 miesięcy temu

Każdy (dorosły) może napisać testament. Można to zrobić własnoręcznie – długopisem na kartce papieru lub też wybrać się w tym celu do notariusza.

Niestety – wiele osób jakoś zaniedbuje ten temat. A jest wiele sytuacji, w których warto o tym pomyśleć. jedną z nich jest sytuacja, o której wspominam w treści tego artykułu.

Tak więc: w wielu różnych sytuacjach życiowych dobrze jest rozważyć testament (i nie tylko rozważyć, ale też napisać)

Jeśli nie ma testamentu – dziedziczenie następuje na zasadach ustawowych. A małżonek jest spadkobierca ustawowym.

Zobacz, co stanowi przepis:

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

To iż małżonek dziedziczy na podstawie ustawy nie jest raczej kwestią sporną i budzącą emocje. No dobrze. Ale co gdy małżonkowie się rozwodzą?

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, iż masz w toku sprawę rozwodową: pamiętaj, iż sam fakt wniesienia do sądu sprawy rozwodowej jeszcze nic nie zmienia.

Może jesteś zdziwiony, ale… pozew można cofnąć, są też sytuacje kiedy sąd może “nie dać rozwodu”. To w sumie choćby logiczne.

Co więcej: wydanie wyroku przez sąd I instancji też jeszcze nic nie zmienia.

Musisz wiedzieć, iż sprawa o rozwód może potrwać naprawdę długo. I pisząc “długo” mam na myśli raczej lata niż miesiące.

Sytuację w kwestii dziedziczenia ustawowego zmienia dopiero uprawomocnienie się wyroku w sprawie o rozwód.

Jak już prawdopodobnie wiesz – jeżeli czytasz mój blog – były małżonek nie dziedziczy na podstawie ustawy.

Czy można wyłączyć małżonka od dziedziczenia?

czy można tak zrobić, aby małżonek jednak nie dziedziczył w sytuacji gdy w toku była sprawa o rozwód?

Sprawy o rozwód mogą trwać długo. Jak wspomniałam – naprawdę długo. Zwłaszcza gdy dojdzie do orzekania o winie. I tu też pojawia się następująca kwestia:

może tak właśnie być, iż jest to rozwód z orzekaniem o winie. A żądanie orzeczenia winy wynika z faktu, iż (dajmy na to) mąż stosował przez długi czas przemoc wobec żony.

Czy w takiej sytuacji byłoby sprawiedliwe to, iż mąż dziedziczyłby po żonie, wobec której stosował przemoc? Pewnie nie. I tak, oczywiście – może to też działać w drugą stronę.

(w sensie, iż to żona może być sprawcą przemocy)

Na szczęście przepisy prawa spadkowego przewidują takie sytuacje.

Jeśli sprawa o rozwód była w toku, gdy małżonek zmarł – i gdy było żądanie orzekania o winie – warto znać pewien przepis kodeksu cywilnego.

Chcesz zapoznać się z treścią przepisu? Proszę bardzo:

Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, o ile spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Czyli: musi być sprawa o rozwód w toku i to sprawa o rozwód z orzekaniem o winie.

Potrzebna jest sprawa sądowa i prawomocne orzeczenie sądu w kwestii wyłączenia od dziedziczenia. Takie powództwo musi też być wniesione do sądu w konkretnym terminie, wskazanym w treści przytoczonego przepisu.

Masz pytania? Zostaw w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.

Idź do oryginalnego materiału