11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Z tej okazji w Warszawie zorganizowana została Gala DBI 2025. W wydarzeniu wzięła udział Rzeczniczki Praw Dziecka, która objęła je również patronatem honorowym.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to coroczna inicjatywa mająca na celu podnoszenie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Jednym z kluczowych wydarzeń jest Gala DBI, podczas której eksperci, pedagodzy, edukatorzy, osoby zajmujące się ochroną młodych osób w sieci rozmawiają o tym, w jaki sposób tworzyć bezpieczną przestrzeń online dla dzieci i młodzieży, jak eliminować zagrożenia związane m.in. z patotreściami, hazardem online.
Monika Horna-Cieślak podkreśla, iż rolą dorosłych jest tworzenie przestrzeni bezpiecznych dla młodych osób, zarówno tych w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Nie można jednak z tych działań wykluczać młodych osób. Przeciwnie, ich głos jest istotny przy tworzeniu realnego systemu wsparcia i eliminacji zagrożeń.
Rzeczniczka Praw Dziecka aktywnie włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji 11 lutego na facebookowym profilu RPD o godz. 18:30, odbędzie się webinar dla rodziców oraz wszystkich zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w sieci pt. „Młodzi w sieci – zagrożenia, wyzwania, wsparcie”. Gośćmi wydarzenia będą: Katarzyna Hernandez, dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa Sieci Biura RPD, Anna Rywczyńska, kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK-PIB oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet oraz Kamil Oleszkiewicz, specjalista ds. projektów edukacyjnych w NASK-PIB. Webinar w całości poświęcony będzie zagrożeniom i wyzwaniom, z jakimi najczęściej spotykają się młodzi ludzie w sieci oraz temu, jak rozmawiać z dziećmi na ten temat, gdzie szukać pomocy.
Oficjalne obchody DBI w Polsce od 2005 r. organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Tegoroczne obchody realizowane są pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka, a także Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem głównym jest Fundacja Orange.
Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania akcji poprzez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, kampanii informacyjnych, konkursów). Mogą się one odbywać od początku lutego do końca marca 2025 r. Każda instytucja, która zarejestruje swoją inicjatywę na stronie DBI.pl otrzyma elektroniczne zaświadczenie udziału, a także będzie mogła wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę. W organizacji lokalnych inicjatyw pomocne są konspekty lekcji i inne materiały edukacyjne opracowane przez FDDS i NASK.