Fikcyjne faktury wciąż pozostają problemem w Polsce, co pokazują najnowsze dane resortu finansów. Przekazał on, iż w wyniku kontroli Krajowej Administracji Skarbowej w pierwszym półroczu 2024 r. wykryto w sumie ponad 140,5 tys. fikcyjnych faktur – więcej o ponad 100 proc. w ujęciu rok do roku – o łącznej wartości 4,25 mld zł.
Wzrost fikcyjnych faktur jest zastanawiający. Przynajmniej do niedawna istniało przekonanie o rosnącej skuteczności wykrywania oszustw VAT, co działa zniechęcająco na osoby gotowe do takiego procederu – przyznaje Jerzy Martini, doradca podatkowy z Kancelarii MartiniTAX, cytowany przez portal infor.pl.
Jak dodaje, zwalczanie tego (procederu – red.) było dla poprzedniej ekipy rządzącej naczelnym hasłem politycznym. Można więc wnioskować, iż oszuści uznali, iż szczelność systemu VAT nie jest już priorytetem dla rządu – spekuluje Jerzy Martini.
Zdaniem eksperta, znaczenie mogło mieć zastopowanie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – które mogło zostać odebrane jako zapowiedź zmiany priorytetów władzy.
W maju Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r.