Firmowe tereny przejdą na własność

1 rok temu

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (UD257), w założeniu kończącej reformę uwłaszczeniową. Przedsiębiorstwa będą mogły przekształcić prawo użytkowania nieruchomości komercyjnych we własność i płacić od gruntu podatek od nieruchomości. Cena wykupu gruntu wyniesie co najmniej 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, ale nie więcej niż wartość gruntu.

Dwa reżimy prawne

Ustawa ma rozwiązać m.in. problem uzyskania pozwolenia na budowę, gdy teren planowanej inwestycji w części jest własnością, a w części oddany jest w użytkowanie wieczyste.

– Stopniowa rezygnacja z prawa użytkowania wieczystego na rzecz własności ograniczy wiele ryzyk i barier inwestycyjnych. Może też uwolnić grunty, dla których użytkowanie wieczyste ustanowiono w innych uwarunkowaniach gospodarczych i społecznych – ocenia Joanna Sebzda-Załuska, radczyni prawna, partner w kancelarii SWK Legal.

Projekt ustawy od czasu ogłoszenia był zmieniany w zasadniczych jego punktach. Na przykład termin sprzedaży nieruchomości jej użytkownikowi wieczystemu na początku procesu legislacyjnego wynosił 10 lat, a w tej chwili aż 25 lat. Jednocześnie projektodawca wprowadził roszczenie o nabycie gruntu przez użytkownika wieczystego. Ale ograniczone w czasie.

Wniosek będzie można zgłosić tylko przez rok od wejścia w życie przepisu. Roszczenie będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy umowa użytkowania wieczystego została zawarta co najmniej 25 lat temu. A także tylko o grunty trwale zagospodarowane, co w zasadzie wyklucza ich powrót do zasobu publicznego – uważa radczyni prawna Joanna Maj z sosnowieckiego magistratu.

W ocenie ekspertów wydłużenie okresu do 25 lat w znacznym stopniu przyczyni się do zmniejszenia liczby nieruchomości, które będą spełniały kryteria przedmiotowe określone w przepisach nowelizacji.

Użytkownik wieczysty nieruchomości, zgodnie z dodanym do ustawy o gospodarce nieruchomościami art. 198g ust. 1, będzie miał 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu na wystąpienie z żądaniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej.

Najlepiej w ciągu roku

– Po tym terminie też będzie mógł to zrobić, jednak na ogólnych zasadach. Czyli na podstawie aktualnie obowiązującego art. 32, ust. 1 GospNierU. Wówczas zawarcie umowy sprzedaży będzie uzależnione od zgody samorządu lub Skarbu Państwa, jako właściciela gruntu – tłumaczy radczyni prawna dr Agnieszka Grabowska-Toś.

Projekt ustawy wyraźnie wskazuje, iż przepisy dotyczące wykupu stosuje się z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej. To znaczy, iż – jak wyjaśnia mec. Grabowska-Toś – w przypadku przedsiębiorców, którzy mają wykorzystany w całości limit pomocy lub też gdy wartość udzielonej pomocy przekroczy dostępny limit, w umowie sprzedaży zostanie ustalona dopłata do wartości rynkowej nieruchomości.

Jak dodaje radczyni prawna Joanna Dziedzic-Bukowska, planowane zmiany okażą się korzystne przede wszystkim dla podmiotów, które dotychczas z pomocy publicznej nie korzystały.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Marek Wójcik, pełnomocnik Związku Miast Polskich

Jako samorządy negatywnie podchodzimy do tej reformy, ponieważ destabilizuje ona nasze budżety. o ile nie zostanie ustanowiona rekompensata dla JST, będzie to oznaczało kolejny skok na kasę. Dzisiaj od firm do gmin wpływają opłaty, które wydajemy na cele społeczne. Możemy też planować na dłużej niż od wyborów do wyborów nasze budżety. A to, iż firmy będą mogły wykupić prawa do gruntu z bonifikatą, w żaden sposób nie poprawia stanu finansów gmin.

Idź do oryginalnego materiału