Firmy jednoosobowe na celowniku fiskusa – rządowe plany modyfikacji ulgi IPBOX

1 tydzień temu
Zdjęcie: Firmy jednoosobowe na celowniku fiskusa – rządowe plany modyfikacji ulgi IPBOX


Małe firmy jednoosobowe mają coraz ciężej w polskim systemie podatkowym. Rada Ministrów planuje dla nich kolejną niespodziankę w ustawie o podatku od osób fizycznych i prawnych.

Nowe plany Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uderzą ponownie w działalność samozatrudnionych, ponieważ zapowiadana jest na początek 2025 roku zmiana, polegająca na modyfikacji zasad korzystania przez przedsiębiorców z tzw. ulgi IP BOX. Niestety od przyszłego roku byłaby ona dostępna tylko dla firm zatrudniających pracowników. W efekcie wiele jednoosobowych przedsiębiorstw straci prawo do niższej stawki podatkowej. Ulga IP BOX została wprowadzona w 2019 roku i przysługiwała przedsiębiorcom osiągającym dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Dzięki tej uldze mogli oni rozliczać podatek dochodowy w oparciu o preferencyjną 5% stawkę. Ulga miała na celu ograniczenie odpływu z Polski przedsiębiorców, którzy tworzą produkty z prawami własności intelektualnej. Głównie dotyczyło to informatyków, działających w obszarze programów komputerowych. Niska stopa podatkowa miała ich zachęcić do tworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, które mogłyby być wykorzystywane na terenie Polski. Likwidacja ulgi IP BOX spowoduje ponowny wypływ tych firm za granicę naszego kraju, do państw, w których uzyskają korzystniejsze warunki podatkowe. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw świadczących usługi informatyczne. Ich pracownicy w wolnym czasie chętnie sprawdzają wyniki rozgrywek sportowych na stronie bet.pl

Samozatrudnieni stracą na przyszłorocznych zamianach w podatku od osób fizycznych

Na modyfikacjach rządowych w zakresie podatków od osób fizycznych i prawnych, jakie mają wejść w życie 01 stycznia 2025 roku, zyskają wyłącznie duże firmy. Preferencyjną stawkę zachowają tylko te przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników. Ich przychody osiągane z praw do np. programów komputerowych, będą opodatkowane albo stawką 19%, albo preferencyjną 5%. Jest to zależne od tego czy program został stworzony dla nich przez samozatrudnionego informatyka czy też przez takiego, którego zatrudnia ich firma. Zachowanie praw własności intelektualnej do różnego rodzaju produktów, wytwarzanych w naszym kraju, przestanie mieć znaczenie w czwartym kwartale tego roku, gdy zostaną uchwalone nowe przepisy w tej materii przez KPRM. Wstępne plany nie zawierają informacji na temat wymaganej przy 5% uldze ilości zatrudnianych osób przez daną firmę. Jednak, choćby jeżeli będzie to najmniejsza liczba z możliwych, to w znacznym stopniu wpłynie to na zmiany w ilości istniejących w tej chwili jednoosobowych działalności gospodarczych. Można się spodziewać wyeliminowania z rynku znacznej liczby samozatrudnionych, ponieważ od nowego roku nie będą w stanie opłacić kilkukrotnie wyższego podatku dochodowego, biorąc pod uwagę, iż będzie na nich ciążyć również obowiązek zapłaty wyższych składek ZUS.

Od dłuższego czasu pozycja jednoosobowych działalności gospodarczych na polskim rynku jest bardzo niepewna. Ich upadek na pewno przyspieszy kolejna, nadchodząca zmiana w zakresie podatków od dochodu, wykluczająca ulgę IPBOX dla firm jednoosobowych.

Idź do oryginalnego materiału