Forma deklaracji a termin zwrotu PIT

1 rok temu
  • Zwrot nadpłaty podatku wynikający ze złożonej deklaracji PIT możemy dostać w terminie 45 dni, 3 miesięcy albo niezwłocznie
  • Forma sporządzenia deklaracji determinuje szybkość zwrotu na rachunek bankowy
  • Część podatników PIT-37 oraz VAT będzie mogła skorzystać z tzw. AUTOZWROTU

Tradycyjny sposób złożenia PIT

Z roku na rok, coraz bardziej zauważalne są trendy w administracji publicznej polegające na cyfryzacji usług oferowanych przez Państwo jego obywatelom. O działaniach zmierzających do cyfryzacji sfery życia publicznego pisaliśmy w ramach publikacji dotyczących e-Urzędu Skarbowego e-Koncesji czy mającego być obowiązkowym – KSeF (Krajowy System e-Faktur). Mimo tego wciąż nie brakuje osób rozliczających się w wersji tradycyjnej, czyli uzupełniając deklarację PIT w formie papierowej. Jest to rozwiązanie, które może być problematyczne zwłaszcza w bieżącym sezonie rozliczeniowym – w odniesieniu do dochodów uzyskanych za [rok-rozliczeniowy] rok.

Po pierwsze, nie należy zapominać o tym, iż wersję papierową składanej przez nas deklaracji możemy dostarczyć do urzędu skarbowego na dwa sposoby:

  • W biurze podawczym siedziby organu podatkowego,
  • Korespondencyjnie.

W obu przypadkach musimy liczyć się ze wzmożonym ruchem przed placówką Poczty Polskiej czy adekwatnego dla nas urzędu skarbowego. Należy też pamiętać, iż składając zeznanie roczne w wersji papierowej w ostatni dzień terminu (w stosunku do rozliczenia za 2022 r.) musimy mieć na uwadze godziny funkcjonowania danego organu administracji publicznej.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającego z deklaracji rocznej PIT sporządzonej w wersji papierowej wynosi 3 miesiące, licząc od momentu wpływu zeznania do urzędu skarbowego.

Wysyłając deklarację podatkową w tradycyjnej wersji (listownie) w ostatni dzień terminu należy pamiętać, iż wyłącznie wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej, w postaci nadania poleconego zagwarantuje nam dopełnienie terminu na dokonanie tej czynności.

Elektroniczna metoda złożenia PIT

Ustawodawca podatkowy powinien wynagrodzić podatników, którzy zdecydują się na wypełnienie oraz przesłanie deklaracji dzięki środków komunikacji elektronicznej. „Elektroniczne” zeznanie podatkowe jest rozwiązaniem, któremu towarzyszy wiele zalet. W pierwszej kolejności należy wskazać, iż przekazując PIT sporządzony za pośrednictwem aplikacji czy w formie „przeglądarkowej” (podatnicy nie są ograniczeni do rządowej platformy i mogą skorzystać z komercyjnego systemu do wypełniania PIT) mamy na to czas do 2 maja [rok-sezonu] r. do północy. Ponadto korzystając z pozarządowego systemu użytkownik może liczyć na liczne podpowiedzi ze strony systemu i może przejść przez zeznanie roczne bez dogłębnej znajomości prawa podatkowego.

Największym atutem rozliczenia w formie elektronicznej jest jednak okres oczekiwania na zwrot nadpłaty naszego podatku PIT – wynosi on do 45 dni od momentu wpływu deklaracji do organu podatkowego. Osoby rozliczające PIT-37 w formie elektronicznej mogą ponadto liczyć na dodatkową niespodziankę, o czym sygnalizujemy poniżej.

AUTO ZWROT

Część podatników może liczyć na niezwłoczne działanie ze strony Krajowej Administracji Skarbowej, przejawiające się otrzymaniem zwrotu nadpłaty w perspektywie tygodnia od doręczenia deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego. Zautomatyzowane zwroty mają zastosowanie nie tylko w stosunku do zobowiązań publicznoprawnych PIT, ale również w odniesieniu do VAT.

Nie oznacza to jednak, ze wszyscy podatnicy rozliczający deklaracje w ww. daninach będą mogli liczyć na AUTO ZWROT. Niezwłoczny przelew środków na rachunek bankowy może mieć zastosowanie w przypadku zwrotów nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz wynikających z deklaracji PIT-37, w zakresie w jakim w sposób bezsporny przysługuje podatnikowi, zaś wartość pojedynczego zwrotu nie może być wyższa, niż 5 000 zł.
Na zwrot podatku w opisywanej procedurze mogą liczyć w szczególności podatnicy rozliczający się na PIT-37 w sposób polegający na odwzorowaniu danych przekazanych urzędowi skarbowemu od płatnika (za pomocą PIT-11, PIT-11A, PIT-40A).

Idź do oryginalnego materiału