Fujitsu traci 50 mln funtów ze sprzedaży po skandalu pocztowym

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


W tym roku brytyjski sektor publiczny firmy Fujitsu stracił ponad 50 mln funtów ze sprzedaży w wyniku zaangażowania dostawcy Horizon w Skandal pocztowy.

Dave Riley, szef sektora publicznego w japońskim gigancie IT, powiedział pracownikom podczas telekonferencji, iż medialne rozgłosy wokół skandalu kosztowały Fujitsu brytyjski sektor publiczny utracone potencjalne przychody w wysokości 50-60 mln funtów w tym roku.

Riley powiedział, iż w styczniu, po wzmożone zainteresowanie mediów skandalem pocztowym po emisji dramatu ITV, Pan Bates kontra pocztaBrytyjska filia Fujitsu „uzgodniła z Japonią inny profil działalności, niż przewidywaliśmy na ten rok”.

Dodał, iż budżet przychodów sektora publicznego w tym roku wynosi 399 mln funtów, podczas gdy prognozowano, iż w ubiegłym roku wyniesie on 450–460 mln funtów.

„Nazwijmy tę różnicę w wysokości 50–60 mln funtów kosztem, jaki ponosi branża w związku z relacjonowaniem wydarzeń w mediach i tym, co dzieje się w debacie publicznej” – powiedział.

Riley dodał, iż centrala Fujitsu w Japonii zainwestowała 200 mln funtów w brytyjski biznes, aby pomóc mu poradzić sobie z tymi wyzwaniami: „Istnieje moralny obowiązek dbania o biznes i upewnienia się, iż możemy przez cały czas ubiegać się o zlecenia w sektorze publicznym” – powiedział.

W styczniu Paul Patterson, dyrektor generalny Fujitsu w Europie, oświadczył parlamentarzystom i urzędnikom pocztowym podczas publicznego dochodzenia, iż ​​firma ma „moralny obowiązek” pokryć koszty w wysokości ponad 1 mld funtów, jakie ponieśli brytyjscy podatnicy w wyniku skandalu Horizon.

Osiem miesięcy później Fujitsu nie podjęło żadnych działań mających na celu złagodzenie rachunku dla podatników, ale prawdopodobnie to zrobi otrzymać aż 180 mln funtów z przedłużenia umowy z Pocztąco jest konieczne, aby przedłużyć wsparcie dla Horizon na okres do pięciu lat z powodu niepowodzenia projektu mającego na celu zastąpienie kontrowersyjnego systemu informatycznego.

Riley zareagował również na gniew pracowników po decyzji firmy nie dać pracownikom podwyżki w tym roku: „Ludzie są rozczarowani wysokością wynagrodzeń jako całością i jest to zrozumiałe, ale jest to kwota, na którą firma może sobie pozwolić w tym momencie, biorąc pod uwagę wszystko inne, co się dzieje”.

Jeden z rozgniewanych pracowników Fujitsu, który poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział: „Ich priorytetem są udziałowcy Fujitsu, a nie kierownicy placówek pocztowych, pracownicy i klienci”.

Computer Weekly zwrócił się do Fujitsu z prośbą o komentarz do tej historii, ale firma odmówiła udzielenia odpowiedzi.

Krytyka i kontrola firmy Fujitsu nasiliły się po emisji serialu przez stację ITV na początku roku.

Dostawca opracował i dostarczył oprogramowanie Horizon oraz wsparcie dla Post Office i subpostmasterów od 1999 r. Oprogramowanie miało wady powodujące niedobory księgowe, za które obwiniano subpostmasterów, a wielu z nich zostało niesłusznie oskarżonych. Fujitsu odegrało rolę w ukryciu przez Post Office wiedzy o błędach przed subpostmasterami, obwiniając zamiast tego użytkowników.

W latach 1999–2015 setki podnaczelników i pracowników oddziałów zostało oskarżonych przez Pocztę i skazanych za niedociągnięcia w księgowości, na podstawie dowodów z wadliwego systemu Horizon firmy Fujitsu. Fujitsu wspierało Pocztę w ściganiu podnaczelników i złożył zeznania w sądzie twierdząc, iż system nie spowodował niewyjaśnionych deficytów na kontach, mimo iż wiedzieli, iż tak może być.

W Wielkiej Brytanii Fujitsu opiera się w dużej mierze na swoim dużym sektorze publicznym, który jest spuścizną ICL, przejętego przez Fujitsu pod koniec lat 90. Jednak odkąd skandal pocztowy trafił na pierwsze strony gazet w styczniu, Fujitsu transakcje w sektorze publicznym zaczęły wysychaćczęściowo z powodu zakazu składania ofert narzuconego samemu sobie oraz dystansowania się organizacji od dostawcy.

Fujitsu przez cały czas jednak poszukuje sposoby na pozyskanie klientów z sektora publicznego w Wielkiej Brytanii.

Skandal na poczcie był po raz pierwszy ujawnione przez Computer Weekly w 2009 r.ujawniając historie siedmiu podnaczelników poczty i problemy, z jakimi musieli się zmierzyć z powodu systemu księgowego Horizon, co doprowadziło do najpowszechniejszej pomyłki sądowej w historii Wielkiej Brytanii (zobacz poniżej chronologię artykułów Computer Weekly na temat skandalu od 2009 r.).


• Przeczytaj także: Co musisz wiedzieć o skandalu Horizon

• Zobacz także: Dokument ITV – Pan Bates kontra poczta: prawdziwa historia

• Przeczytaj także: Złośliwa wola i niekompetencja Poczty i Fujitsu oznaczają ogromne rachunki dla podatników



Source link

Idź do oryginalnego materiału