Globalny podatek minimalny coraz bliżej

8 miesięcy temu

Wraz z końcem kwietnia pojawił się projekt ustawy implementującej do polskiego porządku prawnego dyrektywę Rady Unii Europejskiej[1], znaną jako Filar II. Odpowiadamy, co i dla kogo się zmieni.

Kogo będzie dotyczyć nowy podatek?

Jednym z głównych celów unijnych przepisów jest ograniczenie konkurencji w zakresie stawek CIT. Pomóc ma w tym ustanowienie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania.

Filar II jest skierowany do największych krajowych i międzynarodowych grup spółek. To właśnie na nie zostanie nałożony obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego. Ostatecznie efektywna stawka podatkowa grupy w danym kraju nie będzie mogła być niższa niż 15%.

Zarys nowych przepisów

System globalnego podatku minimalnego w Polsce ma się opierać na trzech zasadach i obszarach opodatkowania:

  • globalnym podatku wyrównawczym,
  • krajowym podatku wyrównawczym,
  • podatku od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

Dodatkowo w projekcie przewidziano możliwość uzyskania przez podatników opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego, która ma być wydawana przez Dyrektora KIS.

Kiedy Filar II wejdzie w życie?

Projekt jest na etapie konsultacji, które mają potrwać do 17 maja 2024 roku.

Przewidywany termin wejścia w życie ustawy to początek 2025 roku. Planowane zmiany będą mieć znaczny wpływ na opodatkowanie dużych spółek w Polsce, dlatego warto jak najszybciej podjąć działania przygotowawcze w tym zakresie. W razie pytań lub potrzeby wsparcia zachęcamy do kontaktu.

Więcej informacji na temat planowanych zmian.

[1] Dyrektywa Rady (UE) 2022/2523 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

Idź do oryginalnego materiału