HR Detektywi #116: Studiujący emigranci, wakacje składkowe, zmiana terminu opłacania składek dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią

1 miesiąc temu

News 1: Studiujący emigranci. Skutki afery wizowej…

W odpowiedzi na aferę wizową Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało projekt nowelizacji przepisów dotyczących polskiego systemu wizowego. Celem zmian jest wyeliminowanie nieprawidłowości w systemie wydawania wiz, które ujawniła właśnie wspomniana afera wizowa. Wśród proponowanych w nim rozwiązań znalazły się takie, które mogą wpłynąć na możliwość zatrudniania zagranicznych studentów państw trzecich.

Projekt przewiduje ograniczenia w uzyskiwaniu wiz przez studentów. Chodzi o uniemożliwienie pozyskiwania wizy studenckiej i na jej podstawie wjazdu do Polski nie dla podjęcia nauki, ale w celu wykonywania pracy lub dalszego przemieszczania się do państw strefy Schengen.

Jak czytamy w Gazecie Prawnej w ocenie ekspertów prawnych byłaby to rozległa reforma systemu kwalifikacji studentów zagranicznych na studia w Polsce, w tym także pozyskiwania wiz studenckich. Możliwa byłaby np. odmowa wydania takiej wizy lub jej cofnięcie, o ile okazałoby się, iż uczelnia, na której miałby studiować obcokrajowiec oferuje kształcenie wyłącznie cudzoziemcom. Eksperci przyznają, iż zamiar uszczelnienia systemu zmierzający do zapobiegania wyłudzaniu wiz przez osoby nie mające de facto zamiaru się uczyć jest jak najbardziej zrozumiały.

Wskazują jednak także na inne zapisy, np. te, które nakładają na zagranicznych studentów obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę. w tej chwili wystarczający jest zalegalizowany pobyt w Polsce.

Ministerstwo proponuje, aby z katalogu obcokrajowców mogących pracować bez zezwolenia usunąć tych, którzy mają czasowe pozwolenia na pobyt w związku z podjęciem nauki na studiach.

Spowodowałoby to znaczące ograniczenie dostępu studentów cudzoziemskich do rynku pracy, a także nałoży na pracodawców dodatkowe obowiązki związane z uzyskiwaniem dla nich pozwoleń na pracę. Odbije się to także na pracy urzędów wojewódzkich odpowiedzialnych za obsługę wniosków o pozwolenia na pracę, które już teraz nie mogą narzekać na brak pracy, a wielu pracodawców skarży się na przewlekłość postępowań przy wydawaniu pozwoleń. Istnieje obawa o wylanie dziecka z kąpielą i odebranie osobom nie mającym nieuczciwych zamiarów oprawa do pracy bez zezwolenia.

Inną problematyczną propozycją jest nałożenie na pracodawcę obowiązku powiadomienia na piśmie wojewody o utracie pracy przez obcokrajowca w terminie 15 dni roboczych. Za niewywiązanie się z tego obowiązku miałaby grozić grzywna nie niższa niż 500 zł. Tymczasem pracodawca nie jest stroną w podstępowaniu. w tej chwili ten obowiązek spoczywa wyłącznie na pracowniku.

Inne propozycje zawarte w projekcie to umożliwienie ministrowi spraw zagranicznych oraz konsulom dostępu do informacji będących w posiadaniu organów podatkowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy odmawianie wszczęcia postępowania w przypadku posiadaczy dokumentów pobytowych wydanych przez inne kraje Schengen.

Pozytywnie natomiast oceniana jest zmiana dotycząca rezerwacji spotkań w celu złożenia wniosków wizowych. Ustalenie terminu złożenia wniosku wizowego miałby być możliwe drogą elektroniczną, co pomogłoby wyeliminować systemowe zatory spowodowane najczęściej przez pośredników zajmujących się odpłatnie pomocą osobom ubiegającym się o wizy.

Źródło: INFORLEX

News 2: Wakacje składkowe coraz bliżej

Od 1 listopada wchodzą w życie przepisy umożliwiające mikroprzedsiębiorcom skorzystanie z tzw. wakacji składkowych, czyli ulgi w opłacaniu składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Polega ona na możliwości nieopłacenia składek przez jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Pierwszy miesiąc, w którym będzie można skorzystać z ulgi to już grudzień b.r.

Do skorzystania z wakacji składkowych uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za siebie i maksymalnie 9 innych ubezpieczonych oraz osiągają roczne przychody do 2 mln EUR.

Skorzystanie z ulgi nie będzie się wiązało z koniecznością zawieszenia działalności, co oznacza, iż płatnik będzie mógł w tym czasie uzyskiwać przychody z prowadzonej działalności.

W związku z pojawieniem się ulgi do zestawu kodów tytułu ubezpieczenia zawartych w rozporządzeniu w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów zostały dodane nowe pozycje:

  • 05 14 dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (pełny ZUS),
  • 05 74 dla osoby, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (preferencyjny ZUS),
  • 05 94 dla osoby, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu (mały ZUS plus).

Nowe kody tytułu ubezpieczenia zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 r.

Źródło: www.zus.pl

News 3: Zmiana terminu na opłacanie składek dla przedsiębiorców poszkodowanych w czasie powodzi

Jak informuje ZUS przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w terminie do 15 września 2025 r. W tym celu muszą złożyć oświadczenie, iż zostali poszkodowani przez powódź. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Mogą również wnioskować o zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty. W przypadku zawieszenia realizacji umowy ZUS wyznaczy nowy termin odroczenia lub nowy termin płatności rat.

ZUS uprościł procedury rozpatrywania wniosków o udzielenie ulgi. Będą się one opierały głównie na oświadczeniu płatnika. Przedsiębiorcy nie będą musieli zatem składać m.in. dokumentów obrazujących ich sytuację ekonomiczno-finansową z ostatnich trzech lat.

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia mogą też wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Zakład może umorzyć należności z tytułu składek, o ile zobowiązany wykaże, iż ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ niosłoby to za sobą zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny. Chodzi w szczególności o przypadki, gdy przedsiębiorca poniesie straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia, które powodują, iż po opłaceniu należności z tytułu składek zobowiązany nie mógłby dalej prowadzić działalności.

Zaznaczyć należy, iż odroczenie terminu opłacenia składek nie zwalnia z obowiązku składania na bieżąco dokumentów rozliczeniowych za te okresy. Wobec przedsiębiorców którzy napotkają na problemy w składaniu rozliczeń ZUS nie będzie jednak wyciągał żadnych konsekwencji, o ile złożą je w późniejszym terminie.

Źródło : www.zus.pl

Idź do oryginalnego materiału