HR Detektywi #76 Zmiana czasu, wolne za święto w sobotę, profile zaufane tracą ważność!

1 rok temu

News 1: Minister Czarnek chce zmian w przygotowaniu zawodowym i wynagradzaniu młodocianych

W Rządowym Centrum Legislacji został wczoraj opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, z inicjatywy ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Nowelizacja ma być skutkiem wprowadzenia z dniem 27 września br. do systemu oświaty nowego rodzaju placówki: branżowego centrum umiejętności (BCU – umożliwia ono uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ich zmianę). Celem zaproponowanych zmian jest zwiększenie dostępu młodocianym pracownikom – realizującym u pracodawców przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu – do miejsc dokształcania teoretycznego w formie turnusu.

News 2: Kadry w placówkach medycznych. Szykują się nowe regulacje dla dyspozytorów!

Trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 12 października br. w sprawie kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego. Projektowane zmiany mają ujednolicić wiedzę i kwalifikacje osób szkolonych od 1 stycznia 2024 roku przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego i podnieść kwalifikacje kadry medycznej, finalnie wpływając pozytywnie na usługobiorców (zwłaszcza na osoby starsze, niepełnosprawne, rodziny czy dzieci) – jak czytamy w uzasadnieniu projektu. Projektowane rozporządzenie określa:

  1. ramowy program kursów;
  2. sposób przeprowadzania egzaminów kończących kursy kwalifikacje kadry dydaktycznej;
  3. wzory zaświadczeń o odbyciu kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dla dyspozytora medycznego.

News 3: Ochrona praw menedżerów w pracy. Praca w nadgodzinach to nie nagroda za awans!

Menedżerowie coraz częściej spotykają się z problemem wymuszania na nich nadliczbowej pracy bez stosownego wynagrodzenia. Według najnowszego raportu Hays Polska i kancelarii Baker McKenzie aż 85% specjalistów pracuje po godzinach, a 92% menedżerów poświęca prywatny czas na obowiązki służbowe. W jakich sytuacjach ich prawa są łamane i jak można ich dochodzić?

Pracodawca ma obowiązek organizować pracę tak, aby była ona świadczona nadliczbowo tylko wyjątkowo. Sama klauzula w umowie o pracę o systemie zadaniowym czy stanowisku kierowniczym nie zwalnia pracodawcy z monitorowania czasu pracy. Sąd Apelacyjny w Szczecinie podkreślił, iż menadżerowie nie mogą być pozbawieni dodatkowego wynagrodzenia za przekroczenie czasu pracy wynikającego z wadliwej organizacji pracy. Co więcej, menadżer zarządzający zespołem, a nie działem, nie powinien być traktowany jak kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej.

Pracownik kierujący komórką organizacyjną, wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu pracy, nie zajmuje stanowiska kierowniczego w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, jeżeli kieruje zespołem pracowników przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na równi z członkami kierowanego zespołu.

por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1981 r. sygn. akt: I PR 92/81

Stałe świadczenie pracy w przedłużonym czasie pracy nie należy do obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym.

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 1988 r. sygn. akt: I PR 11/88

News 4: Profilaktyka zdrowia finansowana przez pracodawcę zwolniona z PIT

Czy wartość podstawowego pakietu medycznego finansowanego przez firmę będzie dla pracownika przychodem podlegającym opodatkowaniu? Czy koszty pakietów medycznych rozszerzonych w części finansowanej przez firmę, w skład których wchodzą dodatkowe usługi medyczne, takie jak medycyna pracy oraz świadczenia z tytułu profilaktyki zdrowotnej, będą dla pracownika podstawą naliczenia PIT?

Z tym pytaniem zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej jedna z firm. W Interpretacji indywidualnej (nr 0114-KDWP.4011.96.2023.1.ASZ) dyrektor KIS potwierdził, iż jeżeli w ramach pakietu medycznego firma pokrywa tylko tę część wydatków, która ma zapewnić pracownikowi świadczenia z zakresu medycyny pracy, nie powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Pracodawca finansując pracownikom pakiety medyczne powinien pamiętać, iż przychód nie powstanie jedynie w odniesieniu do świadczeń obowiązkowych, czyli wspomnianej medycyny pracy i badań profilaktycznych. W pozostałym zakresie wartość pakietów w części finansowanej przez firmę powinna zostać doliczona do przychodu pracownika (w części, która nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w ustawie o PIT). Pracodawca powinien więc naliczyć zaliczki na podatek oraz pobrać składki ZUS.

News 5: Przedłuż profil zaufany! Sprawdź, czy wygasa 31.10.2023!

Jesteś użytkownikiem profilu zaufanego i dostałeś SMS-a o konieczności jego przedłużenia? To nie jest spam czy oszustwo. 31 października 2023 r. wygaśnie duża część profili zaufanych. Ważność swojego profilu możesz przedłużyć na kolejne trzy lata przez Internet.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie z 16 października, jeżeli po zalogowaniu się na profil zaufany w polu “Sposób utworzenia/przedłużenia” widzisz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to Twój profil zostanie unieważniony 31 października, choćby jeżeli widzisz inną datę jego wygaśnięcia. Aby przedłużyć profil należy:

  1. Zalogować się na stronie pz.gov.pl
  2. W prawym górnym rogu zobaczysz swoje dane i niebieską strzałkę. Rozwiń menu pod strzałką i wybierz Profil zaufany.
  3. W Szczegółach profilu wybierz Przedłuż ważność lub zmień dane, a następnie Dalej.
  4. Zobaczysz okno ze swoimi danymi kontaktowymi. Potwierdź je lub edytuj, jeżeli się zmieniły.
  5. Otrzymasz SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnym. Wpisz je w odpowiednie pola i wybierz Dalej.

Jeśli kody są prawidłowe, zobaczysz potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o 3 lata. Otrzymasz również e-mail z potwierdzeniem.

News 6: Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu bezpłatnego?

Taki nowy pomysł na “wypożyczanie pracowników” pojawił się ostatnio w internetowej przestrzeni publicznej. HR Detektywi tłumaczą – na mocy art. 174 §1 Kp pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego wyłącznie na jego pisemny wniosek. Inna sytuacja przewidziana jest w art. 174(1) §1 Kp, zgodnie z którym za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.

Uwaga! W przypadku udzielania urlopu bezpłatnego trwającego dłuższej niż 3 miesiące, strony mają prawo do uwzględnienia dopuszczalności odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Reasumując – pracodawca nie ma prawnej możliwości wymuszenia na pracowniku urlopu bezpłatnego.

News 7: Zmiana czasu letniego na zimowy w nocy z 28 na 29 października 2023 r.

W nocy z soboty na niedzielę, tj. z 28 na 29 października 2023 r., o godz. 3:00 nastąpi cofnięcie wskazówek zegarów na 2:00. Pracownicy zatrudnieni na nocnej zmianie, z soboty na niedzielę, będą pracowali o godzinę dłużej. HR Detektywi przypominają! Pamiętaj o tym przy rozliczeniu czasu pracy za październik! Zmiana czasu z letniego na zimowy ma wpływ na czas pracy pracownika, a co za tym idzie, na wysokość jego wynagrodzenia.

Jeśli pracownik wykonuje pracę na zmianie nocnej, np. od 22:00 w sobotę (28.10) do 6:00 rano w niedzielę (29.10), nastąpi przekroczenie dobowej normy czasu pracy, za które co do zasady, należy pracownikowi wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50% lub 100%. Wysokość dodatku uzależniona jest od przedziału czasowego w jakim ustalona jest pora nocna obowiązująca u danego pracodawcy (nadgodziny w nocy) oraz od tego czy nastąpiło przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. Zmiana czasu letniego na zimowy wpłynie więc na czas przepracowany, a tym samym wynagrodzenie pracownika. Pracę w godzinach nadliczbowych można również zrekompensować poprzez oddanie czasu wolnego od pracy. W takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje dodatek, a jedynie normalne wynagrodzenie. Dodatkowo należy pamiętać, iż ustalając wysokość dodatku za pracę w porze nocnej należy wypłacić dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdą, dodatkową godzinę pracy wynikającą ze zmiany czasu z letniego na zimowy.

News 8: Odbiór dnia wolnego za 11-go listopada 2023 (sobota)

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości, które w tym roku przypadnie w sobotę. W związku z tym pracodawcy, w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego, zobowiązani będą do udzielenia w zamian sobotniej uroczystości dnia wolnego. HR Detektywi odpowiadają na najbardziej palące pytania:

Pracownikowi kończy się umowa przed 11.11.2023 – czy nabywa prawo do odbioru dnia wolnego za święto w sobotę?
W przypadku, gdy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy w trakcie okresu rozliczeniowego, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy należy ustalić od początku OR do dnia rozwiązania stosunku pracy. o ile w tym okresie wystąpi święto przypadające w dniu wolnym od pracy, pracownikom przysługuje w zamian dodatkowy dzień wolny od pracy.

Czy osoba zatrudniona w weekendowym systemie pray, powinna otrzymać dodatkowy dzień wolny za 11 listopada?
Wolne za święto w sobotę należy się tylko tym pracownikom, dla których sobota stanowi dzień wolny od pracy. o ile natomiast w ramach danego etatu zatrudniony świadczy obowiązki w soboty, to wolne odbierze bezpośrednio w święto przypadające właśnie w sobotę – po prostu nie przyjdzie tego dnia do pracy.

Zgodnie z art. 147 k.p., w każdym systemie czasu pracy, o ile przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedzielę i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie.

Wydaje się, iż społeczno–gospodarcze przeznaczenie weekendowego systemu czasu pracy pozwalałoby na niestosowanie tu zasady, iż każde święto występujące w inny dzień niż niedziela obniża obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 k.p.). Nie wynika to jednak wprost z żadnego przepisu.

Pracownik jest w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę i jest zwolniony ze świadczenia pracy – czy ma prawo do wypłaty za nieodebrany dzień wolny 11 listopada?
Jeżeli niewykorzystane przez pracownika dni wolne spowodowały, iż w ogólnym rozliczeniu pracownik wypracował większa liczbę godzin niż powinien, pracodawca zobowiązany jest mu to zrekompensować. Nieudzielenie pracownikowi wskazanych powyżej dodatkowych dni wolnych od pracy z tytułu świąt przypadających w dniach wolnych wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy powoduje, iż do wskazanego w art. 130 k.p. obniżenia wymiaru czasu pracy nie dochodzi. W konsekwencji oznacza to, iż wymiar czasu pracy pracownika jest wyższy niż powinien, a tym samym, iż powstała praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. Pracę taką pracodawca powinien zrekompensować pracownikowi, z którym rozwiązał się stosunek pracy, wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek.

Ostatnia w tym roku edycja Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego! Dołącz!

Idź do oryginalnego materiału