HR-owe Koło Ratunkowe: Odszkodowanie za błędne świadectwo pracy

1 rok temu

Ciężar dowodowy po stronie pracownika

Zgodnie z art. 99 Kodeksu pracy pracownik może domagać się naprawienia szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jednak nie dłuższy niż 6 tygodni. Pracownik może domagać się naprawienia szkody jednak po spełnieniu następujących przesłanek:

  • pracodawca nie wydał w terminie świadectwa pracy lub wydał niewłaściwe świadectwo pracy,
  • pracownik nie został zatrudniony u innego pracodawcy z powodu braku świadectwa pracy,
  • wystąpiła współzależność pomiędzy zaniechaniem lub działaniem pracodawcy a szkodą, którą poniósł pracownik.

Odszkodowanie będzie przysługiwało pracownikowi, który udowodni, iż istniała realna możliwość zatrudnienia przez innego pracodawcę, jednak nie zostało to zrealizowane przez nieotrzymanie świadectwa pracy. jeżeli sąd przychyli się do wniosku pracownika, pracodawca poza częścią odszkodowawczą, będzie zobligowany do wydania pracownikowi adekwatnego świadectwa w ciągu 7 dni.

Pracodawca znalazł błąd. I co dalej?

Pracodawca, który samodzielnie znajdzie nieścisłość w świadectwie pracy, powinien naprawić ten błąd. Sprostowanie świadectwa pracy odbywa się poprzez wydanie nowego dokumentu, z aktualną datą. Zgodnie z § 7 ust. 5 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, pracodawca usuwa z akt osobowych pracownika i niszczy poprzednio wydane świadectwo pracy w sposób uniemożliwiający odtworzenie jego treści. W przypadku braku kontaktu z pracownikiem pracodawca powinien przesłać nowe świadectwo pocztą na adres pracownika lub doręczyć w inny sposób. Kopię świadectwa pracy należy dołączyć do akt osobowych pracownika.

Świadectwo pracy w niszczarce. Czy słusznie?

W praktyce, pracodawcy mają obawy czy wydanie nowego świadectwa pracy (z datą aktualną) i zniszczenie poprzedniego dokumentu (wydanego w terminie ustawowym) nie będzie postrzegane jako działanie przeciwko prawom pracownika. W aktach osobowych, w części C, pozostanie jedynie drugi egzemplarz świadectwa pracy z datą dużo późniejszą aniżeli faktyczny termin wydania pracownikowi świadectwa pracy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, o ile nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896, 1933 i 2042) albo doręcza je w inny sposób.

Pracodawca może umieścić w aktach osobowych notatkę, z której będzie wynikało, iż pierwotne świadectwo pracy zostało wydane w terminie, jednak w związku z koniecznością wydania prawidłowego świadectwa pracy, poprzednie zostało usunięte z akt osobowych pracownika.

Idź do oryginalnego materiału