INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 1 kwietnia 2025 r. nr 42/2025 (217)

1 miesiąc temu


INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 1 kwietnia 2025 r.
nr 42/2025 (217)




Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (druk nr 1129).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Marek Krawczyk.
Projekt ma na celu podwyższenie limitów wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowania ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, określenie limitów wydatków na kolejne 10 lat, a także umożliwienie zlecania Narodowemu Instytutowi Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zadań przez ministrów kierujących działami administracji rządowej.
Komisja przyjęła poprawkę mającą na celu skrócenie terminu wejścia w życie projektowanej ustawy. Komisja proponuje, aby proponowane zmiany weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co jest niezbędne ze względu na konieczność niezwłocznego podwyższenia limitu wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowania nowelizowanej ustawy i niezwłocznego zapewnienia tych środków dla Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego celem umożliwienia sfinansowania programów, które wspierają rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica).
W posiedzeniu uczestniczył dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – Michał Braun.

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ przyjęła propozycje tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2026 r.

Komisja przystąpiła do rozpatrywania sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk nr 828).
Projekt dotyczy ograniczenia uprawnień kontrolno-nadzorczych ministra adekwatnego do spraw środowiska w odniesieniu do Polskiego Związku Łowieckiego, a także modyfikacji dotyczących funkcjonowania i organizacji PZŁ w kierunku zwiększenia samorządności i lokalnego nadzoru.
Sprawozdanie podkomisji przedstawił poseł Stanisław Gorczyca (KO).
Komisja na wniosek poseł Urszuli Pasławskiej (PSL-TD) odroczyła posiedzenie.
W posiedzeniu uczestniczyły: minister klimatu i środowiska – Paulina Hennig-Kloska oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Urszula Zielińska.

Komisja Polityki Senioralnej /PSN/ rozpatrzyła informację Ministra Zdrowia na temat realizacji ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej.
Informację przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia – Dagmara Korbasińska-Chwedczuk.
W najbliższych dziesięcioleciach Polska stanie się prawdopodobnie jednym z najstarszych populacyjnie państw w regionie. Wyniki ostatniej projekcji ludnościowej Eurostatu wskazują, iż w Polsce liczba osób starszych (w wieku 65 lat lub więcej) wzrośnie z niemal 7,2 miliona osób w 2023 r. do prawie 11 milionów w 2060 r. Nie bez znaczenia jest również narastający proces tzw. podwójnego starzenia się ludności Polski, czyli szybszy wzrost odsetka osób w wieku 80+ niż wzrost udziału ogółu osób starszych w społeczeństwie.
Próbą wprowadzenia rozwiązań zapewniających dodatkową opiekę tej grupie obywateli było opracowanie przez Kancelarię Prezydenta RP ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Ww. ustawa przewiduje m.in.: przygotowywanie przez wojewodów planów działania szczególnej opieki geriatrycznej na okres 5 lat, powszechne prowadzenie wstępnej oceny geriatrycznej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) dla pacjentów po ukończeniu 75. roku życia, utworzenie przez powiaty w ciągu 5 lat 300 Centrów Zdrowia 75+ współpracujących z oddziałami geriatrycznymi. Zaplanowano, iż w strukturze utworzonych Centrów Zdrowia 75+ będą wyodrębnione: poradnia konsultacyjna, co najmniej jeden dzienny ośrodek opieki geriatrycznej, geriatryczny zespół opieki domowej, zespół koordynatorów opieki geriatrycznej, zespół edukatorów zdrowotnych. Do 30 kwietnia 2025 r. Zespół ma przedstawić Ministrowi Zdrowia raport zawierający rozwiązania i rekomendacje w zakresie organizacji profilaktyki i opieki zdrowotnej dla osób starszych, z uwzględnieniem różnych grup wiekowych. Zespół zakończy swoją działalność z dniem akceptacji przez Ministra raportu, nie później niż do 30 czerwca 2025 r.

Komisja nie zgłosiła propozycji tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2026 rok.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyła informację na temat wywłaszczeń w zakresie inwestycji celu publicznego.
Informację przedstawili: zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Filip Syrkiewicz oraz zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury – Beata Leszczyńska.
W informacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii przedstawiono cele, zasady i podstawy prawne wywłaszczeń nieruchomości na inwestycje celu publicznego.
W obecnym stanie prawnym pozyskiwanie nieruchomości na powyższe cele następuje najczęściej na podstawie tzw. specustaw takich jak: drogowa, kolejowa czy o CPK. Gospodarzami specustaw są ministrowie adekwatni ze względu na materię, której dotyczą przepisy tych ustaw. w tej chwili w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nie są prowadzone prace nad zmianą ogólnego systemu wywłaszczeń nieruchomości.
W informacji Ministerstwa Infrastruktury przedstawiono zasady przejmowania nieruchomości na cele drogowe.
Przy ich przejmowaniu nie są stosowane przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podstawą do przejęcia jest decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
W dyskusji rolnicy z okolic Augustowa podnieśli, iż za nieruchomości wywłaszczone pod budowę obwodnicy Augustowa otrzymali rażąco zaniżone odszkodowania. Droga odwoławcza również okazała się nieskuteczna. Mieszkańcy okolic planowanego lotniska CPK podnosili kwestie nierynkowych propozycji wycen nieruchomości przeznaczonych pod lotnisko, otrzymywane od spółki CPK.
Po wysłuchaniu tych informacji członkowie Komisji stwierdzili, iż należy dokonać dokładniejszej analizy tych problemów na posiedzeniu Komisji.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przywrócenia systemu bezpłatnego udzielania pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków o płatności obszarowe i bezpośrednie.

Komisja Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej (druk nr 1090).
Projekt ma na celu określenie zasad funkcjonowania Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), w tym m.in.: finansowania KSK oraz monitorowania w jej ramach jakości opieki kardiologicznej; funkcjonowania Krajowej Rady Kardiologicznej; prowadzenia opieki kardiologicznej na podstawie elektronicznej Karty Opieki Kardiologicznej (Karta e-KOK).
Komisja przyjęła poprawkę polegającą na dookreśleniu, iż w ramach jednej lokalizacji podmiotu leczniczego, zakłady lecznicze powinny łącznie spełniać kryteria kwalifikujące do KSK na dany poziom zabezpieczenia opieki kardiologicznej.
Zgłoszono 8 wniosków mniejszości mających na celu m.in.: zmianę finansowania ryczałtu za realizację zadań ośrodka koordynującego oraz świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w zakresie opieki kardiologicznej w ramach KSK z finansowania z NFZ na finansowanie z budżetu państwa; skrócenie terminu przedstawienia wskaźników jakości opieki kardiologicznej w 7 województwach, w których został przeprowadzony program pilotażowy KSK; skrócenie terminu na uruchomienia KSK do 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy oraz okresu przejściowego na uruchomienie Karty e-KOK.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Elżbieta Gelert (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jerzy Szafranowicz.

Komisje: Infrastruktury /INF/ oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ rozpatrzyły poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druk nr 880).
Projekt ma na celu wprowadzenie zmiany stawek opłat za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania.
Komisje przyjęły poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym oraz poprawkę dającą możliwość gminom ustalenia na obszarze uzdrowiska (strefa ochrony uzdrowiskowej A i B) lub obszarze ochrony uzdrowiskowej (strefa ochrony uzdrowiskowej A i B) „śródmiejskiej” strefy płatnego parkowania, o ile spełnione są warunki ogólne tworzenia stref płatnego parkowania.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Marek Jan Chmielewski (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Jacek Karnowski oraz prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych – Jan Golba.

Na kolejnym posiedzeniu Komisje przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1133).
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Michał Jaros.
Projekt dotyczy wydłużenia do 30 czerwca 2026 r. obowiązywania dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin dzięki czemu samorządy będą miały więcej czasu w dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych, bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Komisje przyjęły poprawkę dotyczącą nadania nowego brzmienia art. 51 zmienianej ustawy, który przyczyni się do uchwalenia przez gminy pierwszych planów ogólnych w terminie wynikającym z zapisów KPO.
Zgłoszono wniosek mniejszości dotyczący wykreślenia zmiany, która miała na celu uniknięcie blokowania procedury planów miejscowych zmienianych w innym zakresie niż wynikałoby to ze zmiany planu ogólnego.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Michał Krawczyk (KO).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Jacek Karnowski.

Komisja Nadzwyczajna do spraw ochrony zwierząt /NOZ/ omówiła dobrostan ryb hodowlanych w kontekście obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 700).
Projekt z druku nr 700 dotyczy m.in. poprawy dobrostanu zwierząt oraz doprecyzowania i rozszerzenia zakresu ochrony zwierząt, redukcji problemu bezdomności zwierząt domowych i kontroli ich populacji, zapewnienia identyfikowalności zwierząt domowych, poprawy standardów funkcjonowania schronisk dla bezdomnych zwierząt, utworzenia Rejestru Stowarzyszeń Hodowców Psów i Kotów oraz Systemu Informacji o Schroniskach.
Stanowisko rządu do powyższego projektu ustawy, które zostało przekazane do Sejmu w dniu 24 lutego br., w zakresie dobrostanu ryb hodowlanych przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Michał Kołodziejczak.
W opinii rządu proponowane rozwiązania stanowią istotną zmianę o charakterze merytorycznym. Projekt może doprowadzić do ograniczenia obrotu rybami, w tym materiałem zarybieniowym. W ocenie rządu brak jest przesłanek do zaostrzenia obowiązujących przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Obecne przepisy prawa w wystarczający sposób regulują i zabezpieczają przestrzeganie wymagań dotyczących hodowli i dobrostanu ryb. Gwarancją zasady etycznego traktowania żywych ryb są także wypracowane i ukształtowane na przestrzeni lat normy stosowane powszechnie przez hodowców, jako zwyczajowa dobra praktyka rybacka.
W trakcie dyskusji podkreślono, iż proponowany zakaz sprzedaży żywych ryb klientowi detalicznemu jest zasadny, gdyż nie posiada on umiejętności humanitarnego ich transportu i zabijania. Z drugiej strony powoływano się na długoletnią tradycję handlu żywymi rybami w Polsce (zwłaszcza karpiem), jako gwarancję ich świeżości.
Hodowcy popierają sprzedaż zabitych ryb ale wg nich nie da się tego zdefiniować przepisem prawa dlatego należy pozostawić obecny stan prawny. Ponadto propozycja zmian jest na tyle nieprecyzyjna, iż może doprowadzić do zakazu transportu ryb zarybieniowych.
W posiedzeniu uczestniczył zastępca Głównego Lekarza Weterynarii – Paweł Meyer.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPG/ przesłuchała prokuratora –Remigiusza Signerskiego, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Po swobodnej wypowiedzi świadek odpowiadał na pytania dotyczące m.in.: przebiegu służby oraz wiedzy na temat zakupu systemu Pegasus.
Na zamkniętej części posiedzenia Komisja:
- przyjęła uchwałę o wezwaniu osoby do stawienia się przed Komisją w celu złożenia zeznań,
- przyjęła uchwałę o zwolnieniu z tajemnicy prokuratorskiej powołanego prokuratora, a także sprostowała podjętą dzień wcześniej uchwałę w sprawie wystąpienia do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie karą pieniężną Ernesta Bejde za niestawiennictwo na posiedzeniu Komisji.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła dyskusję na temat niestawiennictwa świadka, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Andrzeja Stróżnego.
Komisja, po stwierdzeniu nieusprawiedliwionego niestawiennictwa świadka, podjęła decyzję o zwróceniu się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie świadka karą pieniężną oraz jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie na posiedzenie Komisji.
Idź do oryginalnego materiału