INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 10 kwietnia 2025 r.
nr 46/2025 (221)
Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 /NSP/ na wyjazdowym posiedzeniu w Sali Rajców Urzędu Miasta w Jeleniej Górze wysłuchała informacji na temat kwestii administrowania zbiornikami retencyjnymi pełniącymi nie tylko funkcje przeciwpowodziowe, ale także m.in. energetyczne.
Informację przedstawili: zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą – Mateusz Balcerowicz, zastępca dyrektora regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Jacek Drabiński oraz dyrektor zarządu zlewni w Lwówku Śląskim – Magdalena Czafurska-Dziak.
Posłowie zostali poinformowani o obowiązujących instrukcjach w zakresie gospodarowania wodami. Istnieją 52 zbiorniki spiętrzające wodę, z czego 41 zbiorników jest w administracji PGW Wody Polskie. Nad pozostałymi 11 zbiornikami administrację pełnią inne podmioty i są to zbiorniki o funkcji nie tylko przeciwpowodziowej, ale przeznaczone także do produkcji energii elektrycznej bądź funkcjonujące jako źródło zaopatrzenia w wodę pitną.
Przedstawiono również sytuację, jaka nastąpiła na zbiorniku Lubachów podczas powodzi we wrześniu ubiegłego roku oraz na zbiorniku zaporowym w Goczałkowicach (który przyjął falę wezbraniową, niwelując tym samym zagrożenie powodziowe poniżej zbiornika, m.in. dla Oświęcimia czy Krakowa). Przedstawiono również plany zadań inwestycyjnych PGW Wody Polskie.
Podczas dyskusji podnoszono głównie kwestię braku suchych zbiorników na terenie powiatu karkonoskiego. Podkreślano, iż gdyby istniały takie zbiorniki, skutki powodzi byłyby dużo mniejsze i postulowano o ich budowę. Przedstawiciele lokalnego samorządu terytorialnego zwracali również uwagę na suszę i spowodowane nią coraz częstsze problemy z dostępem do wody pitnej. Podnoszono kwestię postępującej suszy w lasach oraz nadmiernego wyrębu (w wyniku czego woda nie jest zatrzymywana w lasach, tylko wartkim strumieniem spływa w dół powodując szybkie wezbrania i powodzie).
W posiedzeniu uczestniczył prezydent Jeleniej Góry – Jerzy Łużniak.
Komisja przeprowadziła wizytacje: zalanej podczas powodzi oczyszczalni ścieków w Jeleniej Górze, uszkodzonego mostu (nadal zamkniętego dla ruchu) w ciągu ulicy Anieli Krzywoń, a także zalanej szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi w Łomnicy. W wizytacjach uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu.