INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 18 marca 2025 r.
nr 33/2025 (208)
Komisja Edukacji i Nauki /ENM/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Nauki (druk nr 1075).
Uzasadnienie projektu przedstawili: dyrektor Narodowego Centrum Nauki – Krzysztof Józwiak oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Karolina Zioło-Pużuk.
Projekt ma na celu zastąpienie regulacji zawartych w dotychczasowych przepisach wykonawczych dotyczących upoważnienia dla ministra adekwatnego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki do określenia, w drodze rozporządzenia, szczegółowych warunków wynagradzania zastępców Dyrektora Narodowego Centrum Nauki, Koordynatorów Dyscyplin oraz pracowników Biura Narodowego Centrum Nauki.
Komisja przyjęła poprawkę mającą na celu uspójnienie nazwy regulaminu wynagradzania w ustawie o Narodowym Centrum Nauki oraz wskazanie, iż Dyrektor Centrum określi w tym regulaminie warunki wynagradzania.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Dorota Olko (Lewica).
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej /ODK/ na zamkniętym posiedzeniu przesłuchała: Marcina Józefowicza, Tadeusza Żmudę, Zbigniewa Dudę, Mateusza Powązkę, Alfreda Pyrka, Jana Kowalskiego oraz Piotra Gierszewskiego wezwanych w charakterze świadków w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Macieja Świrskiego.
Komisja przeprowadziła dyskusję na temat niestawiennictwa świadka Piotra Pietrasza.
Komisja Polityki Senioralnej /PSN/ rozpatrzyła informację Ministra do spraw Polityki Senioralnej na temat zaangażowania prac legislacyjnych nad projektem ustawy o bonie senioralnym.
Informację przedstawiła dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Marlena Muszyńska.
Omawiany projekt ustawy został skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych. Konsultacje odbywały się również w formie bezpośrednich spotkań we wszystkich województwach z udziałem Ministra do spraw Polityki Senioralnej. W ramach spotkań zainteresowane osoby mogły zgłaszać swoje uwagi i wyrazić opinie. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. W każdym regionie w konsultacjach brał także udział pełnomocnik wojewody ds. polityki senioralnej oraz zespół ekspertów ds. polityki senioralnej powołany przez wojewodę, a także przedstawiciele Rady ds. Polityki Senioralnej, organu opiniodawczo-doradczego Ministra do spraw Polityki Senioralnej.
Obecnie trwa analiza zgłoszonych uwag, stanowisk i opinii do projektu ustawy, które pozwolą na udoskonalenie projektowanego rozwiązania, tak aby w pełni służyło ono osobom starszym i członkom ich rodzin. Planowany termin wejścia w życie ustawy to styczeń 2026 r.
Komisja rozpatrzyła Informację Najwyżej Izby Kontroli o wynikach kontroli „Przestrzeganie praw mieszkańców domów pomocy społecznej przeznaczonych dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz dla osób przewlekle psychicznie chorych”.
Informację przedstawił dyrektor Delegatury NIK w Kielcach – Grzegorz Walendzik.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła sposób sprawowania opieki nad mieszkańcami domów pomocy społecznej dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz dla osób przewlekle psychicznie chorych. Dyrektorzy domów pomocy społecznej nie zapewnili ich mieszkańcom niektórych podstawowych praw, o których mowa w Konstytucji.
W okresie objętym kontrolą przeprowadzono łącznie 275 kontroli domów dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz przewlekle psychicznie chorych. Każda kontrola obejmowała zagadnienia dotyczące praw mieszkańców, ale w województwie świętokrzyskim skupiano się na aspektach formalnych. Zakres i efekty kontroli były zróżnicowane – nieprawidłowości w obszarze przestrzegania praw mieszkańców wykazało: 79% kontroli w województwie mazowieckim, 68% w województwie wielkopolskim, 52% w województwie pomorskim i tylko 19% w województwie świętokrzyskim. Najbardziej kompleksowym badaniem kontrolnym objęto jednostki działające na terenie województwa mazowieckiego. Istotne nieprawidłowości ujawniano także w województwie wielkopolskim i pomorskim.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (druk nr 1038).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Dorota Niedziela (KO).
Projekt dotyczy ulepszenia działania samorządu lekarzy weterynarii poprzez m.in. zwiększenie liczby lekarzy weterynarii wchodzących w skład Komisji do spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii oraz uregulowania kwestii kształcenia zawodowego lekarzy weterynarii.
Komisja przyjęła poprawki mające na celu dostosowanie przepisów projektu do rozwoju środków komunikacji elektronicznej oraz poprawki o charakterze doprecyzowującym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Alicja Łepkowska-Gołaś (KO).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Czerniak.
Komisja Zdrowia /ZDR/ dokonała zmian w składzie prezydium.
Ze składu prezydium Komisji odwołano poseł Marcelinę Zawiszę (Razem). Na zastępcę przewodniczącego Komisji wybrano poseł Joannę Wichę (Lewica).
Komisja rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1058).
Projekt dotyczy istotnych zmian w funkcjonowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i ratownikom medycznym. Wejście w życie zaproponowanych w projekcie ustawy zmian ma najważniejsze znaczenie dla stabilnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
Do projektu zawartego w sprawozdaniu Komisja wniosła poprawki mające na celu m.in.: wydłużenie ze względu na bezpieczeństwo pacjentów z 1 roku do 2 lat okresu doświadczenia dla osób, które mogą pracować na stanowisku dyspozytora wysyłającego karetki oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących przetwarzania danych w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Zgłoszono wnioski mniejszości dotyczące wprowadzenia możliwości poszerzenia składu zespołu podstawowego ratownictwa medycznego do trzyosobowego oraz finansowania obowiązkowych kursów nagłych przez dysponentów jednostek ratownictwa a nie przez samych pracowników.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Stachowicz (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Marek Kos.
Komisje: Finansów Publicznych /FPB/ oraz Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyły sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 838).
Projekt dotyczy uporządkowania oraz uproszczenia zasad rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i obniżenia wysokości składki zdrowotnej, szczególnie dla przedsiębiorców o niskich i średnich dochodach.
Komisje przyjęły sprawozdanie w brzmieniu sprawozdania podkomisji.
Sprawozdawca – poseł Krystyna Skowrońska (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jarosław Neneman.
Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPG/ przesłuchała byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Daniela Karpetę, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Po swobodnej wypowiedzi świadek odpowiadał na pytania dotyczące m.in.: przebiegu służby, finansowania zakupu systemu Pegasus z środków Funduszu Sprawiedliwości oraz okoliczności nawiązania współpracy CBA z firmą Matic.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła dyskusję na temat niestawiennictwa świadka, byłego zastępcy Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Grzegorza Ocieczka.
Komisja podjęła uchwały o zwróceniu się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o nałożenie na świadka kary porządkowej oraz o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka.
Komisja przyjęła wnioski dowodowe dotyczące:
- wezwania na świadka radcy prawnego w Biurze Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji – Edyty Gołąb,
- wystąpienia o dokumenty do Zespołu Śledczego Nr 3 Prokuratury Krajowej.
Na kolejnym, zamkniętym posiedzeniu Komisja omówiła sprawy bieżące.