INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 21 lutego 2025 r.
nr 24/2025 (199)
Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ rozpatrzyła wniosek i poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 924 i nr 1010).
W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu oraz 5 poprawek. Komisja wnosi o odrzucenie wniosku oraz przyjęcie 1 poprawki i odrzucenie 3 poprawek. Wnioskodawcy wycofali 1 poprawkę.
Poprawka, którą Komisja proponuje przyjąć zakłada, iż w okresie obowiązywania czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na odcinku granicy, na którym jest ono stosowane, nie będzie wyłączenia stosowania przepisów art. 25 i 27 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy te przewidują odpowiednio możliwość złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej przez cudzoziemca także w imieniu wymienionych osób towarzyszących mu i zależnych od niego ze względów ekonomicznych, zdrowotnych lub ze względu na wiek oraz złożenie ww. wniosku w imieniu małżonka i jego małoletniego dziecka po uzyskaniu pisemnej zgody małżonka.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, miały na celu m.in. uwzględnienie jako grupy szczególnie wrażliwej wszystkich małoletnich, niezależnie od tego, czy są oni pozbawieni opieki.
Sprawozdawca – poseł Bartosz Romowicz (Polska2050-TD).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Maciej Duszczyk.
Komisja Edukacji i Nauki /ENM/ wysłuchała informacji na temat rozwoju poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, w tym poprzez wdrażanie oceny funkcjonalnej oraz współpracę międzysektorową, z uwzględnieniem metod i źródeł finansowania.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje szereg działań na rzecz rozwoju i unowocześnienia pomocy psychologiczno-pedagogicznej wśród dzieci i młodzieży. Realizowany jest m.in. projekt polegający na przygotowaniu systemu informatycznego wspomagającego to poradnictwo. Ma on obejmować dostęp do narzędzi diagnostycznych wspierających funkcjonowanie poradni. Ministerstwo uruchomiło również projekt szkoleniowy dla nauczycieli specjalistów, którego głównym celem jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia.
W roku szkolnym 2024/2025 jednym z ustalonych przez Ministra Edukacji kierunków realizacji polityki oświatowej państwa jest „Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym”.
Ustalony kierunek ma na celu zapewnienie wysokiej jakości edukacji w zróżnicowanym środowisku. Ministerstwo przygotowało materiał dla przedszkoli, szkół i placówek opisujący zadania i rolę nauczyciela psychologa w codziennej pracy.
Minister Edukacji współpracuje międzyresortowo m.in. z Ministrem Zdrowia, Ministrem Sportu i Turystyki, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie działań prozdrowotnych, w tym zdrowia psychicznego. Minister Edukacji na bieżąco analizuje propozycje i rekomendacje specjalistów, w tym z WHO i podmiotów działających w ramach zdrowia publicznego.
W dyskusji pytano m.in. o: doposażenie poradni w sprzęt komputerowy, informatyzację poradni oraz standaryzację ich pracy, szkolenia dla nauczycieli i pracowników poradni oraz o studia podyplomowe, uznawanie orzeczeń poradni niepublicznych.
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Izabela Ziętka.
Komisja Gospodarki i Rozwoju /GOR/ zapoznała się z informacją o pracach legislacyjnych mających na celu deregulację systemu gospodarczego.
Informację przedstawił minister rozwoju i technologii – Krzysztof Paszyk.
W wyniku prac zespołu powołanego do zdefiniowania obszarów do deregulacji i po konsultacjach z praktykami, czyli przedsiębiorcami, powstał projekt ustawy deregulacyjnej. W najbliższych dniach tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny zostanie rozpatrzony przez komitet stały Rady Ministrów. Projekt ten zawiera regulacje usuwające zidentyfikowane bariery blokujące działalność gospodarczą, likwiduje nadmierny rygoryzm kontroli i wprowadza cyfryzację niektórych czynności i umów. Przewidywane jest również m.in. skrócenie czasu trwania planowych kontroli o połowę, wprowadzenie zasady tworzenia prawa one in one-out, doprecyzowanie niektórych przepisów tzw. małego ZUS, uelastycznienie przepisów dotyczących działalności rzemieślniczej oraz modyfikację tzw. ustawy zatorowej w zakresie karania przedsiębiorców, którzy generują zatory płatnicze a jednocześnie sami mają nieuregulowanie płatności od swoich klientów.
W dyskusji podkreślano potrzebę przeprowadzenia deregulacji oraz zwracano uwagę na najbardziej drażliwe obszary, takie jak: kwestie podatkowe, stosunek urzędów do przedsiębiorców, funkcjonowanie portalu ZUS i potrzeby odpowiednio długiego vacatio legis nowych przepisów.
Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej /GMZ/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (druki nr 933 i 957).
W czasie drugiego czytania zgłoszono dwie poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki dotyczyły zmiany tytułu ustawy oraz wydłużenia możliwości korzystania ze środków uzyskanych z tytułu skarbowych papierów wartościowych, przeznaczonych na inwestycje w ramach infrastruktury zapewniającej dostęp do portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
Sprawozdawca – poseł Piotr Głowski (KO).
Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Infrastruktury na dezyderat nr 1 w sprawie działań Ministerstwa Infrastruktury na rzecz rozwoju przemysłu stoczniowego.
W dezyderacie poruszone zostały kwestie dotyczące podjęcia przez Ministerstwo Infrastruktury niezwłocznych działań, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał polskich stoczni oraz zapewnić im silną pozycję na globalnym rynku. Komisja podkreśliła, iż przemysł stoczniowy powinien być jednym z priorytetów działań rządu, jako sektor o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Arkadiusz Marchewka podkreślił, iż ministerstwo prowadzi działania zmierzające do promocji polskiej branży okrętowej, uwiarygadnia branżę polską na rynkach zagranicznych, wzmacnia przekaz w zakresie współpracy partnerskiej i eksponuje wizerunek nowoczesnego i technologicznie rozwiniętego przemysłu stoczniowego w Polsce.
Resort infrastruktury w ramach swoich kompetencji pozostaje aktywnie zaangażowany w prace nad strategią przemysłu morskiego. Jej celem ma być ochrona działalności europejskich stoczni oraz wzmocnienie ich konkurencyjności na rynkach zagranicznych. Wspólnie z organizacjami branżowymi resort postuluje o stworzenie na forum europejskim planu działania celem wzmocnienia zarówno strony podażowej, jak i popytowej w branży technologii morskich.
Po przeprowadzonej dyskusji Komisja przyjęła odpowiedź na dezyderat nr 1.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację na temat przyczyn unieważnienia przetargu na wykonanie dokumentacji dotyczącej pogłębienia toru wodnego prowadzącego do portu w Elblągu.
Opracowanie dokumentacji projektowej dla budowa toru wodnego na rzece Elbląg prowadzone jest przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Postępowanie prowadzono w procedurze krajowej, tj. publikacja ogłoszenia o zamówieniu nastąpiła w Biuletynie Zamówień Publicznych. Pozyskano trzy oferty: najniższa oferta znajduje się poniżej progu procedury klasycznej, dwie pozostałe oferty, jak również średnia cen, wykraczają poza ten próg.
Postępowanie należy prowadzić w procedurze klasycznej, tj. z publikacją ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ryzyko postawienia zarzutu braku publikacji ogłoszenia we adekwatnym publikatorze grozi nie tylko unieważnieniem postępowania w razie jego kontroli, postawieniem zarzutów naruszenia dyscypliny finansów publicznych, ale również ryzykiem unieważnienia zawartej już i realizowanej umowy. Taki scenariusz spowodowałby istotne opóźnienia w realizacji inwestycji i Programu wieloletniego pod nazwą: „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoka Gdańską”.
Odpowiedź rynku za zapytanie zamawiającego jednoznacznie wskazuje na konieczność publikacji ogłoszenia w innym publikatorze, unieważnienie postępowania było działaniem adekwatnym, uchylającym ryzyka terminowe dla projektu w przyszłości i zapewniającym sprawność i efektywność postępowania oraz wydatkowania środków publicznych w sposób zgodny z przepisami prawa.
Dyrektor Urzędu Morskiego ponowił postępowanie w powyższej sprawie i 10 lutego br. ogłoszono je w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Unieważnienie i ponowne ogłoszenie postępowania nie spowoduje dużych konsekwencji. Może być przesunięte o około 4 tygodnie.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Arkadiusz Marchewka oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni – Anna Stelmaszczyk-Świerczyńska.
Komisja Infrastruktury /INF/ wysłuchała informacji Ministra Rozwoju i Technologii na temat problemów wywłaszczeniowych mieszkańców przy budowie dróg, m.in. obwodnicy Augustowa.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Tomasz Lewandowski.
Poinformowano o kalendarium zdarzeń przy wywłaszczeniach mieszkańców przy budowie drogi S61 i DK8. Podkreślono, iż początkiem sporu były decyzje Wojewody Podlaskiego z lat 2013-2014. Istotą sporu była kwestia wyceny nieruchomości. Rzeczoznawca nie miał odpowiedniej bazy porównawczej przy wycenie, dlatego też wycenę wysokości odszkodowania oparł na przyjęciu przedmiotowych gruntów jako grunty rolne i powiększoną o 50%. Decyzje o odszkodowaniu były zaskarżane i badane przez organ pierwszej instancji (wojewoda) oraz drugiej instancji (Minister Rozwoju i Technologii). Sprawa była także przedmiotem kontroli sądowo-administracyjnej. w tej chwili trwa 48 postępowań administracyjnych, zainicjonowanych przez właścicieli nieruchomości, w trybie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego. Resort zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zmianę decyzji. Otrzymano odpowiedź do połowy z nich – odpowiedź była negatywna. Ministerstwo nie ma innej, formalnej ścieżki zmiany treści tych decyzji.
W dyskusji podkreślano krzywdę mieszkańców, którzy otrzymali zaniżone odszkodowania. Podkreślano, iż przedmiotowa sprawa trwa już 12 lat i jest to porażka państwa, iż nie udało się do tej pory jej rozwiązać. Zwracano uwagę, iż początkiem problemu była niewłaściwa wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę. Rzeczoznawcy nie uwzględniali faktycznego stanu nieruchomości przed jej wywłaszczeniem, co doprowadziło do błędnych wycen. Dopytywano, czy jest możliwa rewizji podjętych decyzji dotyczących wycen. Postulowano o znalezienie rozwiązań prawnych mających na celu uniknięcie takich problemów w przyszłości.
Przewodniczący Komisji poddał pod rozwagę posłów: Marka Sawickiego (PSL-TD) i Henryka Smolarza (PSL-TD) przygotowania projektu dezyderatu w przedmiotowej sprawie.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Tomasz Lewandowski poinformował, iż resort ponownie przeanalizuje sprawę.
Komisja Kultury i Środków Przekazu /KSP/ dokonała zmian w składzie podkomisji stałej ds. mediów i polityki audiowizualnej oraz podkomisji stałej ds. edukacji artystycznej i kulturalnej dzieci i młodzieży.
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin (druk nr 1046).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Piotr Babinetz (PiS).
24 lutego 1595 roku w Sarbiewie pod Płońskiem urodził się wybitny europejski intelektualista oraz jeden z najdoskonalszych i przez kilkaset lat najbardziej znany na świecie polski poeta oraz teoretyk literatury – Maciej Kazimierz Sarbiewski. Stworzył on dzieła teoretyczno-literackie, jak: „O poezji doskonałej, czyli Wergiliusz i Homer” i „Wykłady poetyki” z rozprawą „O poincie i dowcipie”. Pisał też epos o dziejach Polski: „Lechiada”.
Celem uchwały jest przywrócenie pamięci o poecie współczesnym i przyszłym pokoleniom Polaków.
Komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na doprecyzowaniu poszczególnych akapitów projektu oraz nieznacznym jej skróceniu.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Piotr Babinetz.
Komisja Łączności z Polakami za Granicą /LPG/ wysłuchała informacji Ministra Spraw Zagranicznych na temat wyników konkursu „Infrastruktura Polonijna 2025”.
Informację przedstawia podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Henryka Mościcka-Dendys.
Konkurs „Infrastruktura Polonijna 2025” realizowany jest w ramach realizacji zadania pomoc Polonii i Polakom za granicą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 28 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych koordynuje proces udzielania dotacji na projekty z zakresu infrastruktury polonijnej (modernizacje siedzib organizacji i instytucji polonijnych).
Łącznie fundusze otrzyma 13 projektów priorytetowych i 9 projektów dowolnych. Łączna wartość dotacji wyniesie: 9 561 200 zł w 2025 r., 7 106 000 zł w 2026 r. oraz 2 300 000 zł w 2027 r.
W dyskusji posłowie pytali o ilości środków przeznaczanych przez MSZ na budowę „Domu Polskiego we Lwowie” oraz koncepcję zagospodarowania inwestycji po jej zakończeniu.
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych /MNE/ rozpatrzyła informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat sytuacji i problemów mniejszości żydowskiej w Polsce.
Informację przedstawiła dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Katarzyna Kownacka.
Żydzi są mniejszością narodową, do której przynależność podczas przeprowadzonego w 2021 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań, zadeklarowało 17156 osób, w tym narodowość żydowską łącznie z polską zadeklarowało 9650 osób. Żydzi mieszkają w rozproszeniu, przede wszystkim w dużych miastach. Największe skupiska zaangażowanych i aktywnych społecznie organizacji pozarządowych mieszczą się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
Wśród zadań wspieranych z budżetu ministra adekwatnego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, poza zadaniami skierowanymi bezpośrednio do osób należących do mniejszości żydowskiej, takich jak np. wydawanie prasy czy wspieranie organizacji świąt ważnych dla osób należących do mniejszości, istotną część stanowią zadania realizowane przez organizacje społeczno-kulturalne, których celem jest promowanie wiedzy o mniejszości żydowskiej, jej kulturze, historii i codzienności, a których odbiorcami są głównie osoby należące do społeczeństwa większościowego. Ze środków MSWiA w ostatnich latach przyznano fundusze na dotacje podmiotowe i celowe na rzecz mniejszości żydowskiej w następującej wysokości: w 2023 r. – 1 478 387 zł; w 2024 r. – 1 545 050 zł. Na 2025 r. zaplanowano wstępnie kwotę 1 620 000 zł.
Najważniejszym tytułem prasowym (dotowanym ze środków MSWiA) jest Dos Jidisze Wort – Słowo Żydowskie – miesięcznik wydawany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Jest to jedyny w Polsce dwujęzyczny miesięcznik społeczno-kulturalny po polsku i w jidysz.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Edukacji na temat stanu edukacji mniejszości żydowskiej w Polsce.
Informację przedstawił zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Tomasz Głowacki.
Obywatele polscy pochodzenia żydowskiego mogą korzystać z praw przysługujących mniejszościom narodowym, w szczególności z prawa do nauki języka (wybierając jako język mniejszości żydowskiej język hebrajski lub jidysz) oraz do nauki własnej historii i kultury. Zajęcia z tych przedmiotów organizowane są w szkole na wniosek rodziców. W roku szkolnym 2024/2025 i w latach poprzednich nauka języka hebrajskiego była prowadzona łącznie w 4 szkołach na terenie Warszawy i Wrocławia dla 358 uczniów. Jednostka samorządu terytorialnego jest zobowiązana do finansowania (dotowania) szkół zgodnie z zasadami przyjętymi w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. r. Prawo oświatowe. Sposób podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego określa algorytm, stanowiący załącznik do wydawanego corocznie rozporządzenia ministra adekwatnego do spraw oświaty i wychowania. Dodatkowa średnia kwota na ucznia żydowskiej mniejszości narodowej w 2025 r. wynosi 4,7 tys. zł i w porównaniu z rokiem 2024 wzrosła o 4,4%. Wspomniana wyżej kwota to tylko kwota dodatkowa na nauczanie języka mniejszości, natomiast każdy uczeń szkoły otrzymuje również tzw. standard finansowy A, który w roku 2025 wyniesie 9 477,191 zł.
W dyskusji wskazywano, iż do najczęściej spotykanych przez uczniów trudności należą: nauka języka hebrajskiego w mowie i piśmie, brak obcowania z kulturą żydowską, ograniczona obecność języka hebrajskiego w przestrzeni publicznej, w tym w mediach publicznych, a co za tym idzie brak stałego kontaktu uczniów z językiem hebrajskim poza szkołą. Ponadto naukę języka hebrajskiego utrudnia fakt, iż większość podręczników wykorzystywanych do nauki tego języka zredagowanych jest w języku angielskim, co przekłada się na zmniejszenie efektywności uczenia się. Do wyzwań, przed którymi stają szkoły prowadzące naukę języka hebrajskiego, jako języka mniejszości żydowskiej należy przede wszystkim stworzenie przystępnych narzędzi i materiałów edukacyjnych, które odpowiadałyby na potrzeby uczniów, a także motywowanie ich do podejmowania wieloaspektowej pracy z językiem hebrajskim poza szkołą.
Podkreślano też konieczność audytu środków wydatkowanych przez MSWiA, pod kątem skuteczności działań na rzecz mniejszości żydowskiej. Omawiano także kwestie związane z opieką państwa nad żydowskimi miejscami pamięci.
Komisja, na wniosek przewodniczącej – poseł Wandy Nowickiej (Lewica), uczciła minutą ciszy pamięć historyka, dziennikarza i działacza społecznego pochodzenia żydowskiego, byłego więźnia KL Auschwitz-Birkenau – Mariana Turskiego.
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /RSP/ rozpatrzyła wniosek oskarżyciela prywatnego z dnia 17 stycznia 2025 r. o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Kaczyńskiego (PiS).
Komisja proponuje przyjęcie wniosku.
Sprawozdawca – poseł Tomasz Głogowski (KO).
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (druki nr 953 i 987).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 6 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 3 poprawek i odrzucenie 3 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć zakładały rozszerzenie zadań funduszu promocji o promowanie pszczelarstwa oraz przesunięcie 5% środków w ramach Funduszu Promocji Owoców i Warzyw na promocje produktów pszczelich.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić zakładały rozszerzenie zadań funduszu promocji o szeroko rozumiane promowanie pszczelarstwa oraz przesunięcie 10% środków w ramach Funduszu Promocji Owoców i Warzyw na promocje produktów pszczelich oraz zakładały zmiany w składzie Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, w której skład ma wchodzić 1 osoba reprezentująca branżę pszczelarską.
Sprawozdawca – poseł Lucjan Marek Pietrzczyk (KO).
Komisja rozpatrzyła wniosek zgłoszony w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1009 i 1028).
W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu. Komisja wnosi o odrzucenie wniosku.
Sprawozdawca – poseł Mirosław Maliszewski (PSL-TD).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski.
Na kolejnym posiedzeniu, zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów, Komisja zrealizowała następujący porządek obrad: „Omówienie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat ochrony interesów rolników w sytuacji wystąpienia chorób zakaźnych w stadach (w kontekście choroby niebieskiego języka, pomoru drobiu itp.) i ASF”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia uzasadnił poseł Krzysztof Ciecióra (PiS).
W listopadzie 2024 roku pojawiło się ognisko choroby niebieskiego języka – jest to zakaźna choroba przeżuwaczy. Spowodowało to wprowadzenie zakazu na obszarze wstępowania, przemieszczania krów, owiec i kóz. Trudna sytuacja występuje również w przypadku pozostałych chorób zakaźnych zwierząt. Wnioskodawcy chcieli się dowiedzieć, jakie działania zostały podjęte, aby pomóc rolnikom z zagrożonych obszarów.
Informację przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski oraz główny lekarz weterynarii – Krzysztof Jażdżewski.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało dane dotyczące występowania chorób. W 2024 r. stwierdzono 2311 ognisk ASF u dzików w 13 województwach i 44 ogniska ASF u świń w 7 województwach. W 2025 r. (stan na 17 lutego) stwierdzono 622 ogniska ASF u dzików w 11 województwach, nie stwierdzono ognisk ASF u świń. Prowadzi się następujące działania kontrole gospodarstw w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji (w 2024 r. skontrolowano 79 983 gospodarstwa), prowadzono odstrzał sanitarny i poszukiwanie padłych dzików. Złagodzono restrykcje dotyczące 256 gmin, w tym miast na prawach powiatu, w 13 województwach, prowadzono kampanie informacyjne i szkolenia.
W przypadku ognisk choroby niebieskiego języka prowadzono kampanie informacyjne, badania kontrolne bydła, owiec i kóz w kierunku występowania choroby.
W 2024 r. potwierdzono 50 ognisk HPAI (wysoko zjadliwa grypa ptaków) w 10 województwach. W 2025 r. na terytorium Polski stwierdzono 25 ognisk HPAI u drobiu, 5 ognisk u ptaków w niewoli i 16 ognisk u dzikich ptaków.
W 2024 r. stwierdzono 21 ognisk ND (rzekomy pomór drobiu) w hodowlach drobiu, 8 ognisk u ptaków w niewoli oraz 14 ognisk u dzikich ptaków. w tej chwili jest to 14 ognisk ND u drobiu, 12 ognisk u ptaków w niewoli.
W dyskusji podnoszono brak dostatecznego wsparcia dla rolników, nie tylko bezpośrednio dotkniętych chorobami zwierząt, ale również tych, którzy są w strefach zapowietrzonych. Niedostateczne są również środki na bioaasekurację, co powoduje stosowanie nieskutecznych środków ochronnych. Dziki są w dalszym ciągu jednym z głównych wektorów rozprzestrzeniania ASF – konieczne jest zwiększenie nakładów na poszukiwanie padłych dzików oraz zwiększenie zachęt dla myśliwych. Zbyt mało jest zakładów utylizacyjnych zwierząt, a liczba krematoriów mobilnych też jest mała.
Na kolejnym posiedzeniu, zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów, Komisja zrealizowała następujący porządek obrad: „Omówienie sytuacji związanej z występowaniem w Niemczech pryszczycy wśród bydła oraz działań jakie zamierza podjąć Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu zapobiegnięcia rozprzestrzenienia się jej na terytorium Polski”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia uzasadnił poseł Robert Telus (PiS).
Obecność niebezpiecznego dla zwierząt parzystokopytnych wirusa pryszczycy w niemieckim landzie Brandenburgia (70 km od granicy z Polską) wykryto w styczniu br. Mimo, iż choroba nie jest groźna dla ludzi to jednak wywołuje ogromne straty w przemyśle mięsnym oraz hodowli zwierząt. Wnioskodawcy domagają się informacji od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tym, jakie są podejmowane działania osłonowe i zaradcze przeciwko tej chorobie.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski.
Od samego początku stwierdzenia pryszczycy w Niemczech, polskie służby pozostają w stałych kontaktach ze swoimi niemieckimi odpowiednikami. Poinformowano, iż inspekcja weterynaryjna prowadzi dyżury na przejściach granicznych i kontroluje wszystkie transporty mięsa i żywych zwierząt. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości głównie w dokumentacji zwierzęta są zabijane a mięso utylizowane. Ponadto wprowadzono obowiązkową dezynfekcję środków transportu zwierząt na zachodniej granicy Polski.
W trakcie dyskusji obecni na posiedzeniu przedstawiciele rolników informowali, iż wskutek pojawienia się pryszczycy w Niemczech zwiększył się eksport do Polski wieprzowiny, co powoduje załamanie się cen w Polsce.
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych (druk nr 988).
Projekt dotyczy dostosowania przepisów do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, modyfikacji dotychczasowego modelu tzw. delegacji orzeczniczych, które dotyczą sędziów delegowanych do pracy w innym sądzie, a także nowego określenia zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania.
Komisja odrzuciła wniosek o odrzucenie projektu.
Komisja przyjęła poprawkę o charakterze legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Sławomir Ćwik (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Dariusz Mazur.
Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /NZC/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021).
W czasie drugiego czytania zgłoszono dwie poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie jednej poprawki i odrzucenie jednej poprawki.
Poprawka, którą Komisja proponuje przyjąć, znosi zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez organizacje pozarządowe. Dzięki temu członkowie władz tych organizacji, pełniący funkcje bez wynagrodzenia, będą mogli uzyskać status bezrobotnego, choćby jeżeli organizacja prowadzi działalność gospodarczą.
Poprawka, którą Komisja proponuje odrzucić precyzuje, iż tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie będą mogły korzystać ze świadczeń z Funduszu Pracy.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica).
Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 949 i 1022).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 18 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie jednej poprawki i odrzucenie 17 poprawek.
Poprawka, którą Komisja proponuje przyjąć zwiększa kary grzywny w Kodeksie pracy, m.in. za niewypłacenie wynagrodzenia (od 5 000 do 60 000 zł) oraz za naruszenia przepisów BHP (od 3 000 do 50 000 zł).
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, obejmują m.in.: skrócenie czasu zezwolenia na pracę z 3 lat do 1 roku, wprowadzenie zakazu wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca z kraju, z którym Polska nie ma umowy o readmisji oraz podwyższenie kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.
Sprawozdawca – poseł Joanna Frydrych (KO).
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Małgorzata Baranowska.