INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 21 marca 2025 r.
nr 36/2025 (211)
Komisja Gospodarki i Rozwoju /GOR/ zapoznała się z informacją o propozycjach zespołu deregulacyjnego i zebranych postulatach środowiska przedsiębiorców.
Informację przedstawił pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji z projektu SprawdzaMy – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski – Rafał Brzoska.
Celem projektu SprawdzaMy jest opracowanie konkretnych inicjatyw deregulacyjnych, przy jednoczesnym unikaniu „wrzutek legislacyjnych” oraz omijaniu obszarów wpływających na finanse państwa. Propozycje opracowane przez ekspertów uczestniczących w projekcie zostały podzielone na siedem bloków, wśród których znajdują się m.in.: przeregulowania związane z osobami z niepełnosprawnościami i opieką zdrowotną oraz odblokowanie sądownictwa i deregulacja prawa podatkowego, na który to obszar zwrócono szczególną uwagę, podkreślając korzyści dla przedsiębiorców i budżetu państwa wynikające z uproszczenia prawa podatkowego.
Do omówionych propozycji odniósł się obecny na posiedzeniu minister rozwoju i technologii – Krzysztof Paszyk. Wskazał na bardzo istotną w przeprowadzeniu deregulacji rolę partnerów społecznych i zablokowanie dodawania nowych przepisów. Omówił również najważniejsze regulacje zawarte w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108), takie jak: dostarczenie przedsiębiorcy zakresu kontroli przed jej rozpoczęciem, dostosowanie częstości kontroli planowych do istniejącego ryzyka u przedsiębiorcy, prostsze procedury zamówień publicznych oraz nową definicję rzemiosła.
Podczas dyskusji podkreślano potrzebę szybkiego przeprowadzenia deregulacji i zwracano uwagę na najbardziej istotne kwestie, takie jak: nadmierną ilość obowiązków sprawozdawczych, przeregulowanie niektórych sektorów (np. sektora spożywczego z niekorzystnym dla niego podatkiem opakowaniowym) oraz potrzebę cyfryzacji, zwłaszcza w postepowaniach administracyjnych i sądowych.
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej /ODK/ na zamkniętym posiedzeniu przesłuchała: Grzegorza Bonka, Annę Gorzką, Macieja Marczaka, Tomasza Wiśniewskiego, Jana Orłowskiego, Marka Bobla, Romualda Łanczkowskiego oraz Jacka Barskiego wezwanych w charakterze świadków w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Macieja Świrskiego.
Komisja podjęła uchwałę w sprawie odwołania Andrzeja Bratkowskiego z funkcji stałego doradcy Komisji.