INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 22 kwietnia 2025 r.
nr 49/2025 (224)
Komisja Gospodarki i Rozwoju /GOR/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej poprawiających funkcjonowanie rynku wewnętrznego (druk nr 1174).
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Michał Jaros.
Projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do obowiązujących rozporządzeń unijnych i umożliwienie ich skutecznego stosowania, a w konsekwencji poprawę środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym przedsiębiorcy dostarczają towary i świadczą usługi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Biorąc pod uwagę powyższe, konieczne jest zapewnienie wykonalności m.in. następujących aktów prawnych UE w polskim systemie prawym: rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1780 z dnia 23 września 2019 r. ustanawiającego standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/1986; rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego; rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1925 z dnia 14 września 2022 r. w sprawie kontestowalnych i uczciwych rynków w sektorze cyfrowym oraz zmiany dyrektyw (UE) 2019/1937 i (UE) 2020/1828 (akt o rynkach cyfrowych); rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny. Mając na względzie ekonomikę procesu legislacyjnego, rekomendowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie nowych przepisów w drodze jednej ustawy o charakterze przekrojowym.
Komisja przyjęła poprawki redakcyjno-legislacyjne oraz doprecyzowujące. Polegały one m.in. na uszczegółowieniu przepisu o informowaniu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przekazanych Komisji Europejskiej informacjach w kontekście postępowań o udzielenie zamówienia oraz o zawarcie umowy koncesji.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Jerzy Meysztowicz (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Michał Jaros, prezes Urzędu Zamówień Publicznych – Agnieszka Olszewska oraz dyrektor Departamentu Prawnego w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Aneta Mijal.
Komisja Infrastruktury /INF/ rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (druk nr 1112).
Projekt dotyczy nałożenia na deweloperów, a także na inne podmioty oferujące sprzedaż nieruchomości powstałych w ramach inwestycji deweloperskich obowiązku prowadzenia własnej strony internetowej, na której podawane są ceny od początku rozpoczęcia sprzedaży wraz ze wszystkimi zmianami ich dotyczącymi.
Komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na:
- doprecyzowaniu momentu upływu okresu, w którym kończy się obowiązek podawania informacji o adresie siedziby dewelopera czy sposobie kontaktu,
- wyeliminowaniu niezgodności polegającej na tym, iż reklama jest formą oferty sprzedaży, co jest sprzeczne z Kodeksem cywilnym,
- wprowadzeniu reguły polegającej na tym, iż nabywca może żądać zawarcia umowy po cenie zgodnej z informacją udostępnioną na stronie internetowej.
Zgłoszono 3 wnioski mniejszości, polegające na wprowadzeniu możliwości bezpośredniego dostępu dla obywateli do bazy rejestru cen i wartości nieruchomości.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Barbara Oliwiecka (Polska2050-TD).
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Tomasz Lewandowski oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Daniel Mańkowski.
Na kolejnym, zamkniętym posiedzeniu, zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów, Komisja zrealizowała następujący porządek dzienny: „Przedstawienie przez Ministra Aktywów Państwowych pana Jakuba Jaworowskiego oraz prezesa Poczty Polskiej pana Sebastiana Mikosza szczegółowej informacji na temat sytuacji w Poczcie Polskiej”.
Komisja Spraw Zagranicznych /SZA/ na zamkniętym posiedzeniu zapoznała się z tezami exposé ministra spraw zagranicznych – Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r.
Nadrzędnym celem polskiej polityki zagranicznej jest bezpieczeństwo. W tym kontekście Minister wymienił jako priorytetowe:
- wzmocnienie europejskiej obronności i przejęcie przez Europę większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo własnych obywateli oraz najbliższego otoczenia;
- utrzymanie jedności i współpracy transatlantyckiej, w tym bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi poprzez utrzymanie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie;
- obronę porządku globalnego opartego na poszanowaniu powszechnie obowiązującego prawa międzynarodowego.
Podczas dyskusji poruszono m.in. kwestie: współpracy z USA po zmianie administracji w Białym Domu, polityki sankcyjnej wobec Rosji, przyszłości formatów V4, Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz Trójmorza, dyplomacji handlowej oraz polityki migracyjnej. Posłowie podnieśli również temat służby dyplomatycznej oraz polityki osobowej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.