INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 22 listopada 2024 r. nr 143/2024 (163)

3 tygodni temu

INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 22 listopada 2024 r.
nr 143/2024 (163)





Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (druk nr 811).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Miłosz Motyka.
Projekt dotyczy możliwości wydania przez Ministra Klimatu i Środowiska rozporządzenia, które ustali odrębne ceny maksymalne dla różnych obszarów lub grup obszarów morskich farm wiatrowych.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Jerzy Meysztowicz (KO).

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów zrealizowała następujący porządek dzienny: „Omówienie uchwały Sądu Najwyższego stwierdzającej skuteczne powołanie prokuratora Dariusza Barskiego na stanowisko Prokuratora Krajowego oraz przedstawienie informacji Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara na temat konsekwencji tej uchwały dla systemu prawnego”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia uzasadnił poseł Kazimierz Smoliński (PiS).
Zdaniem wnioskodawców przywrócenie do służby w 2016 roku prokuratora Dariusza Barskiego było prawnie skuteczne i miało miejsce na podstawie przez cały czas obowiązujących przepisów art. 47 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze, co przypomniał w omawianej uchwale Sąd Najwyższy.
Informację przedstawił minister sprawiedliwości, prokurator generalny – Adam Bodnar.
Minister przedstawił stanowisko przeciwne, zakładające wadliwość przywrócenia do służby ze stanu spoczynku prokuratora Dariusza Barskiego. Wskazał także, iż zmiany personalne w prokuraturze przyczyniły się do poprawy sprawności jej działania.
Podczas dyskusji poruszono m.in. kwestię braku realizacji normy wynikającej z treści art. 14 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze, który stanowi, iż Prokuratora Krajowego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą. Przypomniano także, iż sprawa powrotu Dariusza Barskiego na stanowisko prokuratora była już kilkukrotnie przedmiotem oceny sądowej.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Arkadiusz Myrcha.

Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach /NKK/ przeprowadziła dyskusję na temat kierunku zmian przygotowanych przez zespół ds. poprawy sytuacji rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach, powołany przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zmiany obejmują wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla matek/opiekunek wcześniaków i chorych noworodków wymagających hospitalizacji.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę na: rozwiązania mające na celu wsparcie matek/opiekunek wcześniaków i chorych noworodków wymagających hospitalizacji, bez względu na charakter pracy matek/opiekunek tych dzieci oraz sytuację matek, których dziecko wymaga długotrwałej opieki szpitalnej, szczególnie na korzystanie przez matki z urlopów wypoczynkowych w celu zapewnienia dzieciom odpowiedniej opieki medycznej i rehabilitacyjnej.
W posiedzeniu uczestniczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Idź do oryginalnego materiału