INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 23 czerwca 2025 r.
nr 72/2025 (247)
Komisja do Spraw Deregulacji /DER/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (druk nr 1305).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jurand Drop.
Projekt ma na celu ułatwienie łączenia niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których organem jest to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych, poprzez złagodzenie wymagań w zakresie konieczności uzyskiwania zgody zgromadzenia inwestorów na połączenie.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Weronika Smarduch (KO).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1306).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jurand Drop.
Projekt ma na celu wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej bankom udzielanie informacji objętych tajemnicą bankową, w toku postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, syndykowi oraz nadzorcy sądowemu albo zarządcy w celu wykonywania czynności w postępowaniu upadłościowym bądź restrukturyzacyjnym.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Maria Małgorzata Janyska (KO).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o ewidencji ludności (druk nr 1343).
Uzasadnienie przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jurand Drop.
Projekt ma na celu zwiększenie ochrony obywateli przed wykorzystaniem ich danych osobowych do nielegalnego zawierania umów obowiązkowego ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych, poprzez wprowadzenie możliwości weryfikowania przez zakłady ubezpieczeń czy dany numer PESEL jest zastrzeżony.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Waldemar Sługocki (KO).
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ rozpatrzyła i zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. (druk nr 1295) wraz z Analizą Najwyższej Izby Kontroli (druk nr 1364) w zakresie:
- części budżetowej 14 – Rzecznik Praw Dziecka;
- części budżetowej 31 – Praca, w tym państwowe fundusze celowe:
a) Fundusz Pracy,
b) Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
- części budżetowej 44 – Zabezpieczenie społeczne, w tym państwowy fundusz celowy: Fundusz Solidarnościowy;
- części budżetowej 54 – Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych;
- części budżetowej 63 – Rodzina;
- części budżetowej 72 – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w tym państwowe fundusze celowe:
a) Fundusz Emerytalno-Rentowy,
b) Fundusz Prewencji i Rehabilitacji,
c) Fundusz Administracyjny;
- części budżetowej 73 – Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w tym państwowa osoba prawna – Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz państwowe fundusze celowe:
a) Fundusz Emerytur Pomostowych,
b) Fundusz Ubezpieczeń Społecznych;
- części budżetowej 83 – Rezerwy celowe, w zakresie pozycji: 15, 25, 27, 33, 34, 38, 53 i 58;
- części budżetowej 85 – Budżety wojewodów ogółem, w zakresie działów:
a) 852 – Pomoc społeczna,
b) 853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej,
c) 855 – Rodzina;
- zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego odrębnymi ustawami;
- Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Po wysłuchaniu dysponentów ww. części budżetowych, stanowiska Najwyższej Izby Kontroli oraz przeprowadzonej dyskusji, Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu państwa w rozpatrywanym zakresie.
Komisja upoważniła poseł Joannę Frydrych (KO) do przedstawienia opinii na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.
W posiedzeniu uczestniczyli: rzecznik praw dziecka – Monika Horna-Cieślak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Katarzyna Nowakowska, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Dariusz Rohde, zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Michał Syska, prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Małgorzata Lorek, członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Paweł Jaroszek, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju w Najwyższej Izbie Kontroli – Rafał Ostrowski, dyrektor Biura Budżetowo-Finansowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Arkadiusz Jarkiewicz oraz p.o. dyrektor Departamentu Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny w Najwyższej Izbie Kontroli – Kondrat Kostępski.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (druk nr 1315).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Małgorzata Gromadzka (KO).
Projekt wprowadza zawieszenie egzekucyjnego postępowania komorniczego na czas rozpatrywania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosku o przejecie długu.
Komisja przyjęła poprawkę ograniczającą możliwość zawieszenia postępowania tylko do pierwszego wniosku o przejęcie przez KOWR długu.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Małgorzata Gromadzka.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski.
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (druk nr 1202).
Projekt ma na celu wprowadzenie możliwości udzielania porad za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość także poza stanem epidemii lub stanem zagrożenia epidemicznego, a także rezygnację z konieczności składania przez osobę uprawnioną oświadczenia, iż nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Komisja zakończyła pierwsze czytanie i na wniosek przewodniczącego Komisji – posła Pawła Śliza (Polska2050) podjęła decyzję o wystąpieniu do Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu o wydanie opinii dotyczącej wpływu procedowanych przepisów na rynek usług prawniczych i dostępu do usług prawniczych dla osób uprawnionych oraz o przerwaniu prac nad projektem do czasu jej otrzymania.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Arkadiusz Myrcha.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1263).
Projekt dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej w sprawie ujednolicenia regulacji dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych. Postępowanie takie ma umożliwić przedsiębiorcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, kontynuowanie prowadzonej działalności i ma przeciwdziałać likwidacji miejsc prac w danym zakładzie.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Sławomir Ćwik (Polska2050).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Arkadiusz Myrcha.
Komisja Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (druk nr 748).
Projekt dotyczy podniesienia standardu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym ze złym stanem emocjonalnym oraz psychicznym osób najmłodszych, wzmocnienia sytuacji małoletniego w obszarze realizacji na jego rzecz prawa pacjenta do informacji a także wzmocnienia systemu rodziny w przypadkach trudności i problemów dotykających młodych ludzi
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisja wniosła poprawki, mające na celu m.in. usunięcie możliwości udzielania świadczenia w towarzystwie osoby dorosłej wskazanej przez pacjenta małoletniego.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Wioleta Tomczyk (KO).
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Urszula Demkow.
Komisje: do Spraw Deregulacji /DER/ oraz Finansów Publicznych /FPB/ rozpatrzyły poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druki nr 1232 i 1333).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 4 poprawki. Komisje wnoszą o ich odrzucenie.
Poprawki miały na celu podwyższenie limitu tzw. zwolnienia podmiotowego.
Sprawozdawca – poseł Dorota Marek (KO).
Komisje przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej wraz z autopoprawką (druki nr 1307 i 1307-A).
Projekt dotyczy rezygnacji z budowy Centralnej Informacji Emerytalnej. Nowym rozwiązaniem będzie umożliwienie ZUS udostępniania informacji o wszystkich produktach emerytalnych w ramach aplikacji mObywatel.
Komisje przyjęły poprawki o charakterze legislacyjno-redakcyjnym oraz ujednolicające termin wejścia w życie ustawy.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Łukasz Horbatowski (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji – Dariusz Standerski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jarosław Neneman.
Komisje: do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ oraz Infrastruktury /INF/ rozpatrzyły sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1130).
Projekt dotyczy m.in. złagodzenia minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych z obecnych 700 m do 500 m oraz wprowadzenie ułatwień, jeżeli chodzi o modernizację istniejących elektrowni wiatrowych (tzw. repowering).
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisje wniosły poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym i doprecyzowującym oraz poprawiające odesłania w projekcie. Poprawki dotyczyły również modyfikacji przepisów dotyczących przekazywania przez inwestora elektrowni wiatrowej 10% mocy zainstalowanej w formule prosumenta wirtualnego i stworzenie funduszu partycypacyjnego.
Zgłoszono 3 wnioski mniejszości, dotyczące m.in. usunięcia z projektu przepisów nowelizujących: ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz ustawę z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Krystyna Sibińska (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Miłosz Motyka oraz prezes Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. – Grzegorz Onichimowski.