INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 26 listopada 2024 r.
nr 144/2024 (164)
Komisja Finansów Publicznych /FPB/ pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Nauki w sprawie zmian w planie finansowym Narodowego Centrum Nauki na rok 2024.
Zmiany polegają na przesunięciach wewnętrznych w planie finansowym.
Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Promocji Kultury na rok 2024.
Zmiany polegają na przesunięciach wewnętrznych w planie finansowym.
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji (druk nr 839).
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Marcin Kulasek.
Projekt ma na celu umożliwienie dokapitalizowania podmiotów polskiego przemysłu zbrojeniowego w celu realizacji przedsięwzięć związanych ze zwiększeniem zdolności produkcji amunicji.
Komisja przyjęła poprawkę polegającą na doprecyzowaniu trybu przenoszenia środków na dofinansowanie działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium RP, obejmujących realizację inwestycji istotnych dla bezpieczeństwa kraju.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Krystyna Sibińska (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: minister kultury i dziedzictwa narodowego – Hanna Wróblewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Marek Gzik oraz wiceprezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – Andrzej Hawryluk.
Komisja Gospodarki i Rozwoju /GOR/ uzupełniła skład Prezydium.
Na zastępców przewodniczącego Komisji wybrano posłów: Waldemara Sługockiego (KO) oraz Łukasza Horbatowskiego (KO).
Komisja przeprowadziła dyskusję o propozycji ustanowienia Wigilii świąt Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy.
Podczas dyskusji przedstawiono argumenty popierające propozycję ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy oraz przeciwne tej propozycji, a także rozwiązania uwzględniające postulaty likwidacji innego dnia wolnego od pracy w celu niezwiększania liczby dni wolnych w roku kalendarzowym lub wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu. Zwracano również uwagę na duże koszty dodatkowego dnia wolnego dla gospodarki i przedsiębiorców. Argumentem przemawiającym za dniem wolnym od pracy w Wigilię była potrzeba zapewnienia pracownikom, głownie pracownikom handlu, warunków do adekwatnego przygotowania świąt Bożego Narodzenia i odpoczynku.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (druki nr 804 i 820).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 10 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 3 poprawek. Wnioskodawcy wycofali 7 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć, miały na celu rozszerzenie katalogu upraw, do których udzielane są dopłaty oraz zmianę terminu, od którego rozpoczyna się odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń.
Sprawozdawca – poseł Kazimierz Choma (PiS).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 842).
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski.
Projekt dotyczy wprowadzenia ułatwień dla podmiotów, które skupują produkty rolne, związane z funkcjonowaniem Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz rozszerza listę beneficjentów tego funduszu.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Robert Telus (PiS).
Komisja Zdrowia /ZDR/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152. ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów zrealizowała następujący porządek dzienny: „Rozpatrzenie informacji Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na temat zmian w warunkach świadczenia usług w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej i fizjoterapii domowej”.
Uzasadnienie wniosku o zwołanie posiedzenia przedstawił poseł Janusz Cieszyński (PiS).
Wnioskodawcy zwrócili się do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących: planowanych zmian w zarządzeniu Prezesa NFZ w zakresie umów na świadczenia fizjoterapii ambulatoryjnej i fizjoterapii domowej, zabezpieczenia przed monopolizacją rynku w zakresie ww. świadczeń, efektywności wykorzystania środków publicznych.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jerzy Szafranowicz oraz zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Marek Augustyn i Jakub Szulc.
Na skutek licznych uwag, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia do opublikowanego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej konsultowane są planowane zmiany z przedstawicielami samorządu zawodowego fizjoterapeutów, rehabilitantami, pracodawcami rehabilitacji oraz związkami zawodowymi. Prace nad rozporządzeniem będą kontynuowane w ramach zespołu, w celu wypracowania rozwiązań zapewniających zabezpieczenie potrzeb pacjentów. Prace mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2025 r., a rozporządzenie ma wejść w życie najpóźniej w połowie 2025 r.
Zastępca prezesa NFZ – Marek Augustyn ocenił, iż skala patologii była ogromna, w związku z tym konieczne są zmiany. Poinformował, iż różnica w kosztach usług tylko jednej firmy, która miała kontrakt z NFZ, wyniosła 5 mln zł i wynikała ona z różnej wyceny rehabilitacji domowej i świadczeń ambulatoryjnych.
Zastępca prezesa NFZ – Jakub Szulc zapewnił, iż wspierani będą świadczeniodawcy lokalni, udzielający świadczeń na danym terenie. Zaznaczył, iż świadczeniodawcy realizujący rehabilitację w zakresie ambulatoryjnym (AOS) będą mieli dodatkowe punkty, jeżeli zgłoszą się do postępowania dotyczącego rehabilitacji domowej.
Podczas dyskusji poruszono m.in. kwestie: dostępu pacjentów do świadczeń rehabilitacji domowej, planowanych działań Ministerstwa Zdrowia mających na celu zabezpieczenie przed monopolizacją rynku w zakresie realizacji świadczeń fizjoterapii oraz wymagań i kontroli jakości świadczeń w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej i w warunkach domowych.
Komisje: Finansów Publicznych /FPB/ oraz Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wraz z autopoprawką (druki nr 764 i 764-A).
Projekt ma na celu zlikwidowanie obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tzw. środków trwałych).
Komisje przyjęły poprawki umożliwiające ubezpieczonym osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczającym podatek od osób fizycznych w oparciu o skalę podatkową lub w formie podatku liniowego, uwzględniania w rocznej podstawie wymiaru składki zdrowotnej przychodów uzyskanych ze sprzedaży środków trwałych wraz z kosztami uzyskania tychże przychodów oraz poprawki legislacyjno-redakcyjne.
Zgłoszono wnioski mniejszości zakładające możliwość zastosowania wstecznie przepisów pozwalających na niepłacenie składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Kierzek-Koperska (KO).
Komisje powołały podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 838).
Na przewodniczącą podkomisji wybrano poseł Krystynę Skowrońską (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jarosław Neneman, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” – Irena Rej, przewodnicząca OPZZ Lekarzy – Grażyna Cebula-Kubat oraz wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej – Klaudiusz Komor.
Komisje: Gospodarki i Rozwoju /GOR/ oraz Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ rozpatrzyły poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 777).
Projekt dotyczy ustanowienia dnia 24 grudnia, czyli Wigilii świąt Bożego Narodzenia, dniem wolnym od pracy.
Komisje przyjęły poprawkę ustanawiającą trzy niedziele handlowe w grudniu oraz poprawki redakcyjno-legislacyjne.
Zgłoszono wnioski mniejszości, polegające na ustanowieniu pierwszej niedzielę każdego miesiąca jako handlowej oraz wprowadzające datę wejścia w życie tego rozwiązania na dzień 1 stycznia 2026 r.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica).
W posiedzeniu uczestniczyły: minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz minister do spraw równości – Katarzyna Kotula.
Komisje: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (druk nr 813).
Uzasadnienie projektu przedstawiła minister klimatu i środowiska – Paulina Hennig-Kloska.
Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Dotyczy wprowadzenia rozwiązań służących wzmocnieniu środowiskowego wymiaru polityki miejskiej, w szczególności wzmocnienia aspektów transformacji ekologicznej miast, w tym poprawy jakości powietrza. Projekt przewiduje obligatoryjne opracowywanie dla miast o liczbie mieszkańców powyżej 20 tys. miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA) oraz uwzględniania aspektu adaptacji do zmian klimatu w dokumentach o charakterze strategicznym, w tym dotyczących planowania przestrzennego miast oraz wprowadzenia przepisów, które usprawnią działanie programów finansowych "Stop Smog" i "Czyste Powietrze".
Komisje przyjęły poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym i ujednolicającym oraz mające na celu m.in. przywrócenie możliwości wnoszenia zażalenia na postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) odmawiające uzgodnienia projektów decyzji o warunkach zabudowy oraz projektów decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, niezależnie od przyczyny odmowy uzgodnienia oraz umożliwiające RDOŚ weryfikację realizacji inwestycji polegających na budowie budynków gospodarczych i wiat o powierzchni zabudowy do 150 m2 niezgodnie z zakazami obowiązującymi w granicach form ochrony przyrody wymienionych w art. 6 ustawy o ochronie przyrody.
Zgłoszono wnioski mniejszości, dotyczące m.in. weryfikacji i zmian w sprawozdaniu z monitorowania wdrażania działań adaptacyjnych do zmian klimatu, zawieranych w miejskim planie adaptacji.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Matusik-Lipiec (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Urszula Zielińska, generalny dyrektor ochrony środowiska – Piotr Otawski oraz prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Dorota Zawadzka-Stępniak.
Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach /NKK/ przeprowadziła dyskusję na temat kierunków i propozycji zmian dotyczących Kodeksu postępowania cywilnego.
Podczas dyskusji zwrócono szczególną uwagę na rozwiązania mające na celu usunięcie barier dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla obywateli, w tym przyśpieszenie postępowań, standaryzację i uporządkowanie procedur oraz ich informatyzację. Zwrócono także uwagę na konieczność zapewnienia łatwiejszego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla ludzi niemających narzędzi informatycznych.
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPC/ zapoznała się z przedstawionym przez przewodniczącego Komisji – posła Marka Sowę (KO) projektem stanowiska Komisji Śledczej.
Na złożenie ewentualnych poprawek do zaprezentowanego stanowiska członkowie Komisji otrzymali termin do 3 grudnia br. do godz. 8.00. Ich rozpatrzenie wraz z przyjęciem stanowiska Komisji Śledczej do zbadania legalności, schematy oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. planowane jest na następnym posiedzeniu Komisji, w dniu 3 grudnia br.