INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 27 listopada 2024 r. nr 145/2024 (165)

3 tygodni temu



INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 27 listopada 2024 r.
nr 145/2024 (165)



Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (druk nr 854).
Senat zaproponował 22 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki miały na celu m.in. wprowadzenie zmian do ustawy – Kodeks wyborczy, będących konsekwencją wprowadzania nowego systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz nowej terminologii przepisów wprowadzanych nową ustawą.
Sprawozdawca – poseł Konrad Frysztak (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Wiesław Leśniakiewicz.

Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży /DIM/ wysłuchała informacji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat „pracy dzieci w sieci” w kontekście prawa pracy.
Informację przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Aleksandra Gajewska.
Praca dzieci w social mediach nie jest uregulowana w polskim porządku prawnym, a regulacje prawne nie nadążają za szybkim rozwojem technologii cyfrowych oraz coraz powszechniejszym wykorzystywaniem internetu w każdej dziedzinie życia.
Rodzice dokumentują w mediach społecznościowych dorastanie swoich dzieci (sharenting) nie zdając sobie sprawy z zagrożeń jakie to za sobą niesie. Wizerunek dzieci podlega ochronie na podstawie przepisów Konstytucji, Kodeksu cywilnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa autorskiego.
Praca dzieci w mediach społecznościowych wymaga podjęcia regulacji prawnych, które swym zakresem powinny obejmować również rodziców i opiekunów dzieci oraz firmy wykorzystujące w swej działalności wizerunek dzieci. Ze względu na interdyscyplinarny charakter zadanie to wymaga zaangażowania wielu ekspertów (prawa, psychologii, socjologii, nowych technologii) i powinno być poprzedzone głębokimi analizami. Należy chronić dzieci przed wyzyskiem ekonomicznym, pracą, która może być niebezpieczna, szkodliwa dla zdrowia i może kolidować z kształceniem dziecka (w Polsce do lat 18 jest obowiązek szkolny).
W dyskusji m.in. zwrócono uwagę, iż dzieci postrzegają pracę w mediach społecznościowych jako formę łatwego zarobku, wzrostu popularności, często podejmują ją bez wiedzy rodziców i bez świadomości jakie niesie za sobą ryzyko, ale też praca dzieci w sieci może być wynikiem realizacji pasji i zainteresowań.
W posiedzeniu uczestniczył członek Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 – Konrad Ciesiołkiewicz.

Komisja do Spraw Petycji /PET/ rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (BKSP-155-X-237/24).
Petycję przedstawił poseł Marcin Józefaciuk (KO).
Wnoszący petycję wnosi o dodanie do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia art. 971, regulującego kwestie sankcji z tytułu wprowadzania na teren Unii Europejskiej żywności, paszy i karmy nie legitymujących się stosownymi zaświadczeniami fito-sanitarnymi o spełnieniu unijnych norm.
Z treści uzasadnienia wynika, iż wartościami leżącymi u podstaw projektowanych zmian ustawowych są ochrona bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców oraz profilaktyka zdrowia, a także dbałość o nieobniżenie jakości, standardów i norm żywności.
Komisja po przedstawieniu petycji oraz dyskusji z udziałem przedstawicieli Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie uchylenia art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (BKSP-155-X-224/24).
Petycję przedstawił poseł Marcin Józefaciuk (KO).
W petycji postuluje się podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do zmiany ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej poprzez wykreślenie art. 54 ww. ustawy, który stanowi, że: „1. W obrocie nieruchomościami między kościelnymi osobami prawnymi nie stosuje się prawa pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa. 2. Przy nabywaniu nieruchomości lub ich części przez kościelne osoby prawne od osób trzecich prawo pierwokupu może być stosowane jedynie w przypadkach, gdy inwestor państwowy lub spółdzielczy uzyskał wcześniej decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na tej nieruchomości lub części tej nieruchomości.”.
Komisja po przedstawieniu petycji podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie uchylenia art. 37f ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (BKSP-155-X-225/24).
Petycję przedstawił poseł Piotr Polak (PiS).
Przedmiotem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu uchylenie art. 37f ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. − Kodeks wyborczy. Zdaniem autora petycji, uchylenie tego przepisu wydaje się konieczne nie tylko ze względu na koszty które w skali kraju są olbrzymie, ale głównie na bezsensowne zużycie paliwa i spowodowane tym zatrucie środowiska”. W treści petycji podnosi się także, iż granica wieku wyborców (tj. 60 lat) uprawniająca do skorzystania z bezpłatnego transportu do lokali wyborczych powinna wynosić 70-75 lat.
Komisja po przedstawieniu petycji podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie stworzenia powszechnego samorządu gospodarczego (BKSP-155-X-236/24).
Petycję przedstawił poseł Robert Jagła (KO).
Przedmiotem petycji jest postulat podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do powołania Powszechnego Samorządu Gospodarczego. Proponuje się, aby utworzyć Powszechny Samorząd Gospodarczy, który byłby organizacją ogólnopolską, obowiązkową dla wszystkich przedsiębiorców niepaństwowych, działających i zarejestrowanych w Polsce, a przynależność do organizacji byłaby zwolniona z obligatoryjnych opłat i składek.
Wnoszący petycję podnosi, iż powołanie Powszechnego Samorządu Gospodarczego jest uzasadnione, albowiem na współczesnym rynku nie są w wystarczającym stopniu reprezentowani samozatrudnieni, przedsiębiorcy z JDG, drobni spółdzielcy, skromni nisko obszarowi rolnicy, plantatorzy, sadownicy i hodowcy.
Komisja po przedstawieniu petycji oraz dyskusji podjęła decyzję o zwrócenie się do Komisji Gospodarki i Rozwoju o opinię co do zasadności postulatów zawartych w petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (BKSP-155-X-240/24).
Petycję przedstawił poseł Robert Warwas (PiS).
Petycja zawiera propozycje zmian w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Celem tych zmian jest ograniczenie ilości nadmiarowych opakowań niektórych produktów konsumenckich i tym samym ograniczenie ilości odpadów obciążających gminne systemy gospodarki odpadami oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania tych odpadów na środowisko.
Proponowane zmiany polegają na:
- wprowadzeniu do ustawy definicji takich pojęć jak „produkt nadmiernie opakowany”, „typ produktu” oraz „zestaw produktów nadmiernie opakowanych” (art. 8 nowe pkt 25, 26 i 27);
- wprowadzeniu zakazu sprzedaży detalicznej konsumentom produktów nadmiernie opakowanych oraz zestawów produktów nadmiernie opakowanych. Dopuszczalna jest jedynie sprzedaż „podmiotowi, który zadeklarował zakup na potrzeby przedsiębiorstwa” (nowy art. 15a);
- zobowiązaniu przedsiębiorcy wprowadzającego do obrotu produkty nadmiernie opakowane oraz zestawy produktów nadmiernie opakowanych do zgłoszenia typu takiego produktu lub zestawu produktów do „rejestru produktów nadmiernie opakowanych” (nowy art. 15b);
- zobowiązaniu Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do prowadzenia „rejestru produktów nadmiernie opakowanych” oraz zobowiązaniu Prezesa Rady Ministrów do określenia, w drodze rozporządzenia, zasad organizacji i sposobu prowadzenia takiego rejestru (nowy art. 15c);
- objęciu działań naruszających postanowienia art. 15a i 15b administracyjną karą pieniężną (art. 56 ust. 1 nowy punkt 17 i 18), wskazaniu wysokości kar pieniężnych (art. 57 pkt. 7 i 8), a także określeniu sposobu wymierzenia kary oraz organu wymierzającego tę karę (art. 58 nowy ust. 2a, 2b i 2c);
- wskazaniu sytuacji, kiedy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż detaliczną produktów nadmiernie opakowanych oraz zestawów produktów nadmiernie opakowanych nie podlega karze pieniężnej (art. 58a).
Komisja po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu przedstawiciela Ministra Klimatu i Środowiska podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów.

Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Edukacji na dezyderat nr 16 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie wynagradzania rzemieślników prowadzących praktyczną naukę zawodu w ramach zatrudnienia młodocianych pracowników.
Odpowiedź przedstawił dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Tomasz Kulasa.
Komisja uznała, iż udzielona odpowiedź wyczerpuje w całości pytania zawarte w dezyderacie i podjęła decyzję o jej przyjęciu.

Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Cyfryzacji na dezyderat nr 24 w sprawie wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolach.
Odpowiedź przedstawił zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji – Przemysław Kalinowski.
Komisja uznała, iż udzielona odpowiedź wyczerpuje w całości pytania zawarte w dezyderacie i podjęła decyzję o jej przyjęciu.

Komisja do Spraw Unii Europejskiej /SUE/ rozpatrzyła informację Prezydium Komisji o dokumentach, w stosunku do których Prezydium Komisji wnosi o niezgłaszanie uwag: (COM(2024) 517, sygn. Rady 13182/2024 (w trybie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; COM(2024) 370, 499, 501, 502, 503, 504, 505, 506 (w trybie art. 8 ust. 2 ustawy); (COM(2024) 498 (z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 ustawy).
Komisja nie zgłosiła uwag do dokumentów.

Komisja w trybie art. 11 ust. 1 ustawy rozpatrzyła informację o stanowisku, jakie Rada Ministrów ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektów aktów prawnych UE na posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (5 grudnia 2024 r.) (COM(2013) 130, COM(2023) 127, 128, 269, 443, 702, 752, 753).
Komisja przyjęła do wiadomości informację.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Piotr Malepszak.

Komisja Edukacji i Nauki /ENM/ wysłuchała informacji Ministra Nauki na temat funkcjonowania uniwersytetów trzeciego wieku oraz funkcjonowania pozasystemowych form realizacji działalności naukowej oraz dydaktycznej.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Maciej Gdula.
Działalność uniwersytetów trzeciego wieku nie jest regulowana przepisami ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i pozostaje poza zakresem adekwatności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tego typu placówki mają różnych organizatorów, strukturę, tematykę i formy zajęć. Ich głównym celem jest umożliwienie kształcenia, aktywności intelektualnej i społecznej osobom, które zakończyły już okres intensywnej działalności zawodowej. Powstają często jako wynik inicjatyw społeczności lokalnych, mogą być też związane z ośrodkami akademickimi, współpracować z nimi lub choćby stanowić ich jednostki wewnętrzne, mogą również działać jako jednostki samodzielne.
Dominującym statusem zawodowym występującym wśród uczestniczących w uniwersytetach trzeciego wieku są emeryci. Średnio co dziesiąta osoba pozostaje w zatrudnieniu. W podmiotach prowadzących działalność tego typu uczęszcza zdecydowanie więcej kobiet aniżeli mężczyzn.
Minister Nauki ustanawia programy i przedsięwzięcia w celu realizacji polityki naukowej państwa i jednocześnie w ramach części tych programów jednostki mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację projektów związanych z osobami starszymi. Planowane jest także, przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik, wzmocnienie oferty dla seniorów w ramach inicjatywy Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
W dyskusji pytano między innymi o: możliwość wsparcia finansowego jednostek prowadzących uniwersytety trzeciego wieku, współpracę w tym zakresie z jednostkami samorządu terytorialnego oraz możliwość szerszego rozwoju takich placówek na terenach wiejskich.

Komisja Finansów Publicznych /FPB/ pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Dostępności na 2024 rok.
Zmiany polegają na przesunięciach wewnętrznych w planie finansowym.

Komisja rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji (druki nr 839 i 858).
Komisja wnosi o odrzucenie poprawki.
Poprawka miała na celu zmianę źródła dofinansowywania w 2024 r. działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium RP.
Sprawozdawca – poseł Krystyna Sibińska (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Marcin Kulasek oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Monika Sikora.

Komisja Infrastruktury /INF/ rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 801 i 815).
Komisja wnosi o jej odrzucenie.
Poprawka miała na celu wydłużenie z dnia 31 grudnia 2027 r. na dzień 31 grudnia 2029 r. okresu przejściowego, w którym dopuszczona jest możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub rastrowej.
Sprawozdawca – poseł Krystyna Sibińska (KO).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Michał Jaros.

Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki /KFS/ wysłuchała informacji na temat przebiegu i wynikach osiągniętych przez Polską Reprezentację Paralimpijską na letnich igrzyskach paralimpijskich Paryż 2024.
Informację przedstawił prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego – Łukasz Szeliga.
XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie odbyły się w dniach 28 sierpnia – 8 września 2024 r. w Paryżu. Wzięło w nich udział 4436 sportowców (1973 kobiet i 2463 mężczyzn) reprezentujących 170 komitetów narodowych. W igrzyskach wystartowała rekordowa liczba kobiet – 1973 (co stanowi 44,48% ogółu zawodników), które rywalizowały w 21 sportach. Najliczniejszą reprezentację stanowili sportowcy z Chin – 284 zawodników. W skład polskiej ekipy weszło 82 zawodników.
Polska reprezentacja z dorobkiem 23 medali (8 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych) znalazła się na 16. miejscu w klasyfikacji medalowej igrzysk. Jest to wynik zbliżony do wyniku z Igrzysk Paralimpijskich w Tokio, w których polscy sportowcy zdobyli 24 medale (7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych) i zostali sklasyfikowani na 17. miejscu.
W składzie polskiej reprezentacji znalazło się 82 zawodników (40 kobiet i 42 mężczyzn), startujących w 15 sportach: bocci, parabadmintonie, parakajakarstwie, parakolarstwie torowym i szosowym, paralekkoatletyce, parałucznictwie, parapływaniu, paraujeżdżeniu, podnoszeniu ciężarów, parastrzelectwie sportowym, szermierce na wózkach, parataekwondo, paratenisie stołowym, paratriathlonie i parawioślarstwie.
Polscy reprezentanci wywalczyli medale w 7 sportach z 15, w których startowali. Najwyższy wynik medalowy uzyskali tenisiści stołowi, zdobywając aż 8 medali, w tym 4 złote, jeden srebrny i 3 brązowe. Na drugim miejscu uplasowali się paralekkoatleci, którzy wywalczyli 6 medali: 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Dorobkiem 3 medali – 2 srebrnych i jednego brązowego, zakończyła się rywalizacja w szermierce na wózkach. 2 złote medale wywalczył zawodnik w pływaniu. 2 medale brązowe zdobyli również parakolarze. Jeden medal srebrny wywalczył zawodnik w parałucznictwie oraz jeden medal brązowy zawodnik w parastrzelectwie. Sporty, w których nie uzyskano wyników medalowych to: parabadminton, boccia, parakajakarstwo, podnoszenie ciężarów, paraujeżdżenie, parataekwondo, paratriathlon i parawioślarstwo.
W dyskusji posłowie pytali m.in. o:
- brak transmisji Igrzysk Paralimpijskich w telewizji publicznej,
- kwestie dziedziczenia świadczeń po medalistach paraolimpijskich.
Komisja przyjęła informację.

Komisja Kultury i Środków Przekazu /KSP/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych (druk nr 840).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Sławomir Rogowski.
Projekt ma na celu przedłużenie finansowania zadań Funduszu Promocji Kultury związanych z dofinansowaniem wypłaty wynagrodzeń za użyczenie przez biblioteki publiczne utworów wyrażonych słowem (public lending right).
Komisja przyjęła poprawkę stanowiącą, iż ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Maciej Wróbel (KO).

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /RSP/ zaopiniowała dla Marszałka Sejmu – w trybie art. 8 ust. 3 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora – formalną poprawność oświadczenia posła Ryszarda Wilka (Konfederacja) z dnia 31 października 2024 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, w związku z wnioskiem Prokuratora Rejonowego w Nowym Sączu z dnia 14 października 2024 r.
Komisja wyraziła opinię, iż ww. oświadczenie spełnia wymogi formalnej poprawności.

Komisja rozpatrzyła wniosek Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 1 października 2024 r. o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Łukasza Mejzy (PiS).
Komisja proponuje przyjęcie wniosku w zakresie czynów wymienionych w punktach 1 do 11 wniosku.
Sprawozdawca – poseł Maria Koźlakiewicz (KO).

Komisje: do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ oraz Gospodarki i Rozwoju /GOR/ wycofały obywatelski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw (druk nr 494) z podkomisji nadzwyczajnej.

Komisje rozpatrzyły:
- obywatelski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw (druk nr 494),
- rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw (druk nr 841).
Projekt z druku nr 494 dotyczy przedłużenia okresu obowiązywania funkcjonujących mechanizmów kontroli cen energii (zasadniczo do 31 grudnia 2024 r.), obowiązków przedsiębiorców energetycznych, wypłacanych rekompensat, obowiązków odbiorców (obowiązek uwzględnienia obniżonej opłaty, obowiązki informacyjne) oraz limitów zużycia energii elektrycznej objętej mechanizmem ustawowym,
Projekt z druku nr 841 dotyczy przedłużenia na 2025 rok działań osłonowych, które mają ochronić gospodarstwa domowe przed wzrostem rachunków za energię elektryczną oraz zawieszenia w 2025 r. poboru tzw. opłaty mocowej, a także wprowadzenia przepisów, które zobowiążą przedsiębiorstwa energetyczne do przedłożenia do 30 kwietnia 2025 roku, Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, wniosków o zmianę taryfy dla energii elektrycznej.
Komisje w trybie art. 40 ust. 4 regulaminu Sejmu podjęły uchwałę o wspólnym rozpatrzeniu ww. projektów. Jako wiodący wybrano projekt z druku nr 841.
Komisje przyjęły poprawki legislacyjne i doprecyzowujące, a także porządkujące procedurę udzielania i rozliczania pomocy publicznej.
Zgłoszono 13 wniosków mniejszości, które m.in. dotyczyły przedłużenia do końca 2025 roku ochrony dla przedsiębiorstw i odbiorców wrażliwych.
Komisje przyjęły sprawozdawanie.
Sprawozdawca – poseł Artur Daniel Gierada (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: minister klimatu i środowiska – Paulina Hennig- Kloska oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Miłosz Motyka.

Na kolejnym posiedzeniu Komisje rozpatrzyły poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw (druk nr 841, 494 i 861).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 6 poprawek. Komisje wnoszą o ich przyjęcie.
Poprawki miały na celu uzupełnienie projektu o wsparcie dla samorządów oraz podmiotów świadczącym usługi użyteczności publicznej.
Sprawozdawca – poseł Artur Daniel Gierada (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Miłosz Motyka.

Komisje: Finansów Publicznych /FPB/ oraz Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyły wniosek o odrzucenie projektu zgłoszony w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wraz z autopoprawką (druki nr 764, 764-A i 851).
Komisje wnoszą o odrzucenie wniosku.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Kierzek-Koperska (KO).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Marcin Łoboda.

Komisje: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ rozpatrzyły poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (druki nr 813 i 863).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 8 poprawek. Komisje wnoszą o przyjęcie 4 poprawek i odrzucenie 4 poprawek.
Poprawki, które Komisje proponują przyjąć, m.in.:
- polegały na wskazaniu administratora danych osobowych w związku z obowiązkiem sporządzania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu,
- miały na celu przywrócenie obowiązku utrzymywania przez gminy należytego stanu zadrzewień,
- zakładały, aby kandydaci na członków Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z ramienia przedstawiciela organizacji pozarządowych, posiadali wiedzę i doświadczenie niezbędne do realizacji zadań.
Poprawki, które Komisje proponują odrzucić, m.in.:
- zakładały rezygnację z przepisów wprowadzających kadencyjność Państwowej Rady Ochrony Przyrody,
- polegały na wprowadzeniu obowiązku przy opracowywaniu projektów programów ochrony powietrza i tzw. uchwał antysmogowych odpowiedniej koordynacji między przepisami przyjmowanymi na poziomie regionalnym przez sejmiki wojewódzkie, a krajową polityką ochrony powietrza.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Matusik-Lipiec (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Urszula Zielińska oraz zastępca generalnego dyrektora ochrony środowiska – Marek Kajs.

Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 /NSP/ wysłuchała informacji na temat likwidacji szkód po powodzi z września 2024 r. i wdrożenia rozwiązań zabezpieczających tereny poszkodowane w przyszłości.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Przemysław Koperski, zastępca prezesa PGW Wody Polskie – Mateusz Balcerowicz oraz p.o. dyrektor generalny dróg krajowych i autostrad – Paweł Woźniak.
Przedstawiciele strony rządowej poinformowali o działaniach podejmowanych w zakresie usuwania skutków powodzi. PGW Wody Polskie przewiduje na realizację prac interwencyjnych kwotę 90 mln zł. Łącznie zapotrzebowanie finansowe w gospodarce wodnej na usuwanie skutków powodzi na lata 2025-2027 wstępnie oszacowano na 3,2 mld zł. Jako źródła finansowania, oprócz budżetu państwa, wskazane są środki z Unii Europejskiej i Banku Światowego.
Na sieci dróg zarządzanych przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad powódź spowodowała 74 utrudnienia na 40 odcinkach dróg. Sporządzono plan usuwania szkód w ramach prac naprawczych. Wykonywane są już działania bieżące polegające m.in. na: naprawie nawierzchni, wzmocnieniu osunięć poboczy, odbudowie przepustów oraz czyszczeniu i remoncie kanalizacji.
W dyskusji poruszono sprawy dotyczące m.in.: wywłaszczeń z terenów powodziowych, mostów transgranicznych Polska-Czechy, metodologii ustalania miejsc wykluczających zabudowę oraz wstępnych zabezpieczeń przed rozpoczęciem gruntownych napraw terenów popowodziowych.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPG/ na zamkniętym posiedzeniu rozpatrzyła wnioski dowodowe.
Komisja przyjęła uchwały o:
- wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego o przedstawienie dokumentów,
- przekazanie dokumentów Komisji, o które wnioskowała Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście.
Idź do oryginalnego materiału