INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 3 grudnia 2024 r. nr 147/2024 (167)

2 tygodni temu



INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 3 grudnia 2024 r.
nr 147/2024 (167)



Komisja Obrony Narodowej /OBN/ na posiedzeniu wyjazdowym w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie wysłuchała informacji na temat realizacji programu wyposażenia indywidualnego dla polskich żołnierzy pk. „Szpej” oraz informacji na temat stanu realizacji programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki Tytan.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Cezary Tomczyk podkreślił, iż Siły Zbrojne intensywnie wyposażane są w systemy uzbrojenia mające zwiększyć ich mobilność, siłę rażenia oraz skuteczność obrony przed atakami z powietrza. Pozyskiwane są m.in. nowe czołgi, samobieżne haubice, wyrzutnie artylerii rakietowej, samoloty, śmigłowce i systemy obrony powietrznej.
Potrzebna jest też nowa jakość w podejściu do wyposażenia indywidualnego żołnierza. Kierownictwo resortu obrony zdecydowało o przydzieleniu dodatkowych środków finansowych na ten cel. Umożliwiło to dokładne zaplanowanie procesu pozyskania poszczególnych jego elementów. Zgodnie z decyzją szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego uruchomiony został projekt planistyczno-wdrożeniowy „Szpej” (słowem tym określa się komplet wyposażenia osobistego niezbędny do działania w wojsku). Jego celem jest zwiększenie przeżywalności żołnierzy na polu walki oraz ich odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zwiększenie siły i precyzji rażenia na większych odległościach z broni indywidualnej, a także umiejętności skutecznej walki w nocy oraz w terenie zurbanizowanym.
Realizacja projektu wymaga ścisłej współpracy i silnego zaangażowania ze strony Agencji Uzbrojenia, Sztabu Generalnego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz polskiego przemysłu obronnego. Czas realizacji jest bardzo krótki – pierwszy etap powinien zakończyć się do grudnia 2024 roku.
Jak podkreślił minister – uruchomienie „Szpeja” nie oznacza końca programu „Tytan”, który rozpoczęto przed laty, aby opracować nowoczesne wyposażenie dla naszych żołnierzy. „Tytan” składa się z kilkudziesięciu projektów z różnych obszarów, począwszy od umundurowania, przez środki ochrony, łączność, optoelektronikę, a skończywszy na systemach uzbrojenia. Jako program operacyjny umożliwia równoległą realizację wielu współdziałających projektów w ramach prac badawczo-rozwojowych. Efekty „Tytana” najlepiej widać w obszarze nowych systemów uzbrojenia. Wojsko otrzymało m.in. karabinki automatyczne Grot i pistolety Vis 100. Kolejne gotowe produkty opracowane w ramach „Tytana” – jeżeli będą spełniać wymagania wojska – zostaną włączone do „Szpeja”.
Prawdopodobnie „Tytan” będzie programem ciągle odnawianym, bo postęp technologiczny w wielu obszarach, np. optoelektronice, sprawia, iż produkty gwałtownie stają się przestarzałe. Dlatego trzeba będzie na bieżąco modernizować kolejne elementy wyposażenia żołnierzy. Obecna sytuacja polityczno-militarna wymusza przyspieszenie realizacji projektów dla Sił Zbrojnych. Wojsko chce pozyskać partie następnych produktów i jak najszybciej przeprowadzić testy w jednostkach. W pierwszym etapie „Szpeja”, obejmującym rok bieżący, priorytetem są dostawy umundurowania i wyekwipowania. Do szybszego zużycia mundurów i wyposażenia przyczynia się wzrost liczebności Sił Zbrojnych oraz zaangażowanie żołnierzy we wsparcie Straży Granicznej na wschodzie kraju. Na to nakłada się także zwiększone zużycie mundurów podczas intensywnych ćwiczeń i szkoleń.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – generał Wiesław Kukuła podkreślił, iż operacja „Szpej” stała się priorytetem o charakterze strategicznym, Zaznaczył, iż skupienie się na wyposażeniu indywidualnym wynika z potrzeby kształtowania ludzko-centryczności oraz podniesienia kultury organizacyjnej w Siłach Zbrojnych. Podkreślił, iż indywidulane wyposażenie jest najlepszym dowodem troski o każdego żołnierza oraz poprawę jego morale. Dodał, iż istotne jest szybkie nadrabianie braków zarówno w ilości, jak i jakości sprzętu. Wskazał również na konieczność poprawy ergonomii wyposażenia wojskowego, rozwoju adekwatności jakościowych używanego wyposażenia oraz zwiększania przeżywalności żołnierzy na polu walki.
Program „Szpej” nie ogranicza się do wdrażania wyłącznie rozwiązań z „Tytana”. Jest otwarty na produkty polskich firm, które nie uczestniczą w tym projekcie. Priorytetem są zakupy elementów wyposażenia na rynku polskim, ale jeżeli nie uda się czegoś pozyskać w naszym przemyśle zbrojeniowym, przewiduje się możliwość kupienia za granicą gotowego wyposażenia lub technologii umożliwiających rozpoczęcie produkcji w Polsce.
Pytania posłów dotyczyły praktycznych aspektów w zakresie wdrażania poszczególnych elementów wyposażenia żołnierzy oraz stanu realizacji poszczególnych programów modernizacjnych.

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej /ODK/ na zamkniętym posiedzeniu wysłuchała informacji Przewodniczącego Komisji o wpłynięciu zażaleń obrońcy Macieja Świrskiego na decyzję Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej o odmowie dostępu do akt sprawy z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Macieja Świrskiego.
Komisja podjęła uchwałę o uwzględnieniu zażalenia obrońcy Macieja Świrskiego i wyraziła zgodę na dostępu do zgromadzonych na tym etapie postępowania akt sprawy.

Komisja przesłuchała Daniela Gorgosza wezwanego w charakterze świadka w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Macieja Świrskiego.

Na kolejnym zamkniętym posiedzeniu Komisja przesłuchała:
- Grzegorza Krajnika wezwanego w charakterze świadka w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego – Adama Glapińskiego,
- Agnieszkę Ciećko-Garbowską wezwaną w charakterze świadka w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego – Adama Glapińskiego,
- Wojciecha Przygockiego wezwanego w charakterze świadka w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego – Adama Glapińskiego.

Komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Andrzeja Bartkowskiego na stałego doradcę Komisji.
Komisja zwróci się do Prezydium Sejmu o zgodę na powołanie stałego doradcy.

Komisja Polityki Senioralnej /PSN/ wysłuchała informacji Ministra Zdrowia na temat dostępności, skali i zasad korzystania przez osoby starsze z leczenia sanatoryjnego i szpitalno-sanatoryjnego.
Informację przedstawił dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia – Maciej Karaszewski.
Informacja zawierała dane dotyczące: liczby uzdrowisk w Polsce z podziałem na choroby leczone w poszczególnych miejscach, dostępności leczenia sanatoryjnego dla osób 65+, możliwości przebywania w ośrodkach opiekunów osób z niepełnosprawnościami, dostępności usług sanatoryjnych dla chorych poza granicą Polski, limitów zabiegów opłacanych przez NFZ oraz dostępności zabiegów komercyjnych.
W dyskusji pytano o kuracjuszy z zagranicy korzystających z leczenia w Polsce.

Komisja wysłuchała informacji przewodniczącej podkomisji stałej do spraw zdrowia osób starszych na temat prac podkomisji w zakresie chorób otępiennych z uwzględnieniem prac nad Narodowym Programem Alzheimerowskim.
Przewodnicząca podkomisji stałej do spraw zdrowia osób starszych – poseł Alicja Chybicka (KO) przedstawiła prace podkomisji w zakresie chorób otępiennych. Zwróciła uwagę na przyczyny powstawania chorób, ich przebieg, sposób leczenia oraz ewentualne zapobieganie chorobom przez odpowiedni tryb życia: podnoszenie świadomości społecznej, kontrolę zdrowia, adekwatne odżywianie, uprawianie sportu i kontakty międzyludzkie.
Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia – Dagmara Korbasińska-Chwedczuk omówiła dostępność nowoczesnych terapii w zakresie leczenia chorób otępiennych oraz prace prowadzone nad programem walki z chorobą Alzheimera w placówkach na świecie oraz w Polsce.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk nr 852).
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych – Łukasz Krasoń.
Projekt dotyczy podniesienia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, finansowanego ze środków PFRON jak również zmiany poziomu finansowania zadania z dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania.
Komisja przyjęła poprawkę umożliwiającą zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością nie od 1 stycznia 2025 r., ale od dnia 1 lipca 2024 r.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Maja Ewa Nowak (Polska2050-TD).
W posiedzeniu uczestniczyła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Małgorzata Lorek.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /RSP/ rozpatrzyła wniosek z dnia 7 listopada 2024 r. Komisji Śledczej do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej posła Zbigniewa Ziobry (PiS).
Komisja proponuje przyjęcie wniosku.
Sprawozdawca – poseł Tomasz Głogowski (KO).

Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPC/ rozparzyła poprawki do projektu stanowiska Komisji Śledczej do zbadania legalności, schematy oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Poprawki zgłosili posłowie: Daniel Milewski (PiS), Krzysztof Mulawa (Konfederacja), Maciej Koniecznych (Razem) oraz grupa posłów: Marek Sowa (KO), Maria Małgorzata Janyska (KO), Mirosław Adam Orliński (PSL-TD), Aleksandra Leo (Polska2050-TD), Maciej Konieczny (Razem) i Przemysław Witek (KO).
Komisja przyjęła 19 poprawek.
Poprawki miały na celu m.in.: przedstawienie uczelni z największym procentowym udziałem studentów zagranicznych w ogólnej liczbie studentów w latach 2019-2023.
Komisja odrzuciła 6 poprawek.
Poprawki miały na celu m.in. nadanej zupełnie nowej treści stanowiskowi Komisji.

Komisja przyjęła stanowisko w sprawie określonej w uchwale Sejmu RP o jej powołaniu.
Komisja wyznaczyła termin na złożenie zdań odrębnych do jej stanowiska do 6 grudnia br. do godz. 12.00.
Sprawozdawca – poseł Marek Sowa (KO).

Komisja przyjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Komisji do anonimizacji sprawozdania Komisji w zakresie dotyczącym danych osobowych osób niepełniących funkcji publicznych.

Komisja przyjęła uchwałę w sprawie skierowania do Prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy publicznych i innych osób, tj.: byłego ministra spraw zagranicznych – Zbigniewa Raua, byłego dyrektora generalnego służby zagranicznej – Macieja Karasińskiego, byłego dyrektora Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Marcina Jakubowskiego, byłą zastępcę dyrektora Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Beatę Brzywczy, byłego szef Centralnego Biura Śledczego –Andrzeja Stróżnego, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz byłego koordynatora służb specjalnych – Mariusza Kamińskiego, byłego prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego, byłą wiceprezes Rady Ministrów oraz byłą minister rozwoju – Jadwigę Emilewicz, byłą pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech – szefa Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Justynę Orłowska, byłego sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Lecha Kołakowskiego oraz byłego asystenta społecznego posła Lecha Kołakowskiego – Macieja Lisowskiego.

Komisja postanowiła skierować skargę na działalność prokuratorów Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.
Idź do oryginalnego materiału