INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 4 kwietnia 2025 r. nr 45/2025 (220)

1 miesiąc temu

INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 4 kwietnia 2025 r.
nr 45/2025 (220)






Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /CNT/ nie zgłosiła propozycji tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2026 rok.

Komisja uzupełniła skład osobowy podkomisji stałej do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów. Do składu osobowego podkomisji został wybrany poseł Daniel Milewski (PiS).

Komisja do Spraw Deregulacji /DER/ uzupełniła skład prezydium.
Na zastępców przewodniczącego Komisji zostali wybrani posłowie: Bartłomiej Wróblewski (PiS) i Przemysław Wipler (Konfederacja).

Komisja przeprowadziła dyskusję o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108).
Projekt ma na celu wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do działalności gospodarczej na etapie rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę oraz rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące zasad stanowienia prawa gospodarczego i oceny jego funkcjonowania. Celem proponowanych w projekcie rozwiązań jest zmniejszenie liczby zbędnych i nadmiernych wymagań regulacyjnych, co w konsekwencji przyczyni się do zmniejszenia kosztów przedsiębiorców. Rezultatem będą szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się również na efektywność pracy administracji publicznej. Przewiduje się, iż podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców, znacząco wpływając na poprawę warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej.
Informację o głównych założeniach projektu i dalszych planach deregulacyjnych rządu przedstawili: minister – członek Rady Ministrów – Maciej Berek oraz minister rozwoju i technologii – Krzysztof Paszyk.
W dyskusji przedstawiciele przedsiębiorców wyrażali nadzieję na szybkie prace legislacyjne oraz zgłaszali uwagi do proponowanych rozwiązań, jak np. obawy o skutki zmian w prawie zamówień publicznych.
W posiedzeniu uczestniczyli: prezes Urzędu Zamówień Publicznych – Agnieszka Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jarosław Neneman oraz główny inspektor pracy – Marcin Stanecki.

Komisja do Spraw Unii Europejskiej /SUE/ rozpatrzyła informację Prezydium Komisji o dokumentach, w stosunku do których Prezydium wnosi o niezgłaszanie uwag: COM(2025) 80 (w trybie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej); COM(2025) 103, 104, 105 (w trybie art. 8 ust 2 ustawy) C(2025) 954, COM(2025) 70, 109, 110 (z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 ustawy).
Komisja nie zgłosiła uwag do dokumentów.

Komisja wysłuchała informacji na temat kształtu Wieloletnich Ram Finansowych po 2027 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Adam Nowak oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego, sprawozdawcy Komisji ds. Budżetu Parlamentu Europejskiego – Carla Tavares i Siegfried Mureşan.

Komisja Finansów Publicznych /FPB/ pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Finansów w sprawie zmiany przeznaczenia rezerwy celowej zaplanowanej w ustawie budżetowej na rok 2025.
Zmiana polega na zwiększeniu środków dla Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. pryszczycy w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym (PIWet-PIB) na zakup odczynników do diagnostyki pryszczycy oraz na działalność krajowych laboratoriów referencyjnych PIWet-PIB w 2025 r. z przeznaczeniem na zakup materiałów, usług obcych oraz inne wydatki związane z prowadzoną działalnością.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmian w planie finansowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na 2025 rok.
Zmiany mają na celu zwiększenie budżetu na wynagrodzenia osobowe wraz z pochodnymi, wynikające z potrzeby zwiększenia przyznanego KOWR w ustawie budżetowej w 2025 roku limitu zatrudnienia o dodatkowe 30 etatów.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmian w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2025 rok.
Zmiany związane są ze wzrostem wydatków na pokrycie zobowiązań finansowych z tytułu programów pomocowych realizowanych przez Agencję, a także rozszerzenie zakresu zadań realizowanych w ramach programów pomocowych realizowanych przez Agencję.
W posiedzeniu uczestniczyli: minister rolnictwa i rozwoju wsi – Czesław Siekierski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Hanna Majszczyk, oraz zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Leszek Szymański.

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej /GMZ/ przyjęła propozycje tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2026 rok.

Komisja Obrony Narodowej /OBN/ odbyła spotkanie z członkiem Komisji Europejskiej ds. obrony i przestrzeni kosmicznej – Andriusem Kubiliusem, w trakcie którego omówiła plan ReArm EU (Biała Księga, rozporządzenie SAFE, SGP – Pakt stabilności i wzrostu) oraz wdrożenie rozporządzenia SAFE i Białej Księgi w kontekście Ukrainy.
Przedstawione zostały założenia tzw. białej księgi na temat przyszłości obronności europejskiej „Readiness 2030”. Jest to aktualizacja analizy zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa UE, wskazująca jednocześnie na ścieżki wzmacniania zdolności wojskowych państw członkowskich, ich gotowości reagowania na zagrożenia militarne, wsparcia europejskiego przemysłu zbrojeniowego oraz budowy wspólnego rynku produktów obronnych. Zachęca też do dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Biała księga stanowi nowy punkt odniesienia w obszarze unijnej polityki bezpieczeństwa. Definiuje Rosję jako „fundamentalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy”, wskazując przy tym na ryzyko związane z arsenałem jądrowym i coraz agresywniejszą retoryką Moskwy – w tym rozlokowaniem rosyjskiej broni atomowej na Białorusi. Bierze również pod uwagę mobilizacyjny i zbrojeniowy potencjał Rosji, która w krótkim czasie może stać się gotowa na wojskową konfrontację z krajami UE – zwłaszcza w przypadku osiągnięcia swoich strategicznych celów na Ukrainie. Przejawem pogarszającego się kontekstu bezpieczeństwa są też według autorów białej księgi: szybka rozbudowa zdolności militarnych Chin oraz zachwianie strategicznej równowagi na Indo-Pacyfiku, destabilizacja sytuacji w Afryce, zagrożenia hybrydowe, globalny wyścig technologiczny oraz bezpieczeństwo dostaw surowców krytycznych.
Jednocześnie – jak podkreślił Andrius Kubilius – biała księga nie jest krokiem w kierunku przekształcenia UE w sojusz wojskowy. Wyraźnie deklaruje, iż NATO pozostaje podstawą obrony zbiorowej dla jego członków, a UE ma być pomocne w osiągnięciu celów obronnych w ramach Sojuszu. Propozycje zawarte w białej księdze skupiają się na ułatwieniu państwom członkowskim usunięcia braków w zdolnościach wojskowych, dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz rozbudowie europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora zbrojeniowego.
Z polskiej perspektywy duże znaczenie ma wskazanie w dokumencie realizacji projektu Tarczy Wschód jako ważnego elementu odpowiedzi na zagrożenia w regionie, co może ułatwić uzyskiwanie pożyczek na jego dalszą realizację.
Stanowiący część białej księgi pakiet ReArm EU dostarcza instrumenty finansowania tych przedsięwzięć. Mając na względzie wysokość założonych kwot, można ten plan uznać za przełomowy. Najważniejsza część ReArm EU – instrument SAFE – przewiduje maksymalny pułap finansowania na poziomie 150 mld euro. Przedstawiony przez Komisję Europejską projekt rozporządzenia SAFE zakłada możliwość zaciągania wspólnych, zabezpieczonych budżetem unijnym nisko oprocentowanych pożyczek na zakup wybranych rodzajów produktów na cele obronne.
Zadaniem białej księgi jest zmobilizowanie państw członkowskich UE do udzielania dalszej pomocy wojskowej Ukrainie – wskazując na najważniejsze obszary działania: dostawy uzbrojenia (m.in. 2 mln sztuk amunicji w tym roku), szkolenie ukraińskich żołnierzy oraz wsparcie rozwoju tamtejszego przemysłu zbrojeniowego
Podczas dyskusji posłowie poruszyli kwestie związane ze stanem relacji NATO – EU, stosunkami transatlantyckimi w realizacji polityki nowej administracji USA, praktycznymi aspektami realizacji rozbudowy potencjału obronnego państw UE, finansowaniem poszczególnych projektów i gałęzi przemysłu.
Idź do oryginalnego materiału