INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 4 marca 2025 r.
nr 26/2025 (201)
Komisja Edukacji i Nauki /ENM/ rozpatrzyła informację na temat raportów Unii Europejskiej („The future of European competitiveness” oraz „Align, Act, Accelerate. Research, Technology and Innovation to boost European competitiveness”), a perspektywy polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.
Raport „The future of European competitiveness” (Przyszłość konkurencyjności Europy) sporządzony został we wrześniu 2024 r., a jego autorem jest prof. Mario Draghi.
Raport zawiera krytyczną analizę przyszłości Europy pod względem gospodarczym w obliczu konkurencji z USA i Chin oraz przedstawia propozycje działań mitygujących. Zidentyfikowano w nim główne obszary działania w celu ponownego pobudzenia wzrostu. Wśród barier w dziedzinie nauki pojawia się zarzut, iż w Unii Europejskiej nie ma wystarczającej liczby instytucji akademickich osiągających najwyższy poziom doskonałości, a droga od innowacji do komercjalizacji jest słaba. Nauka w raporcie jest istotnym elementem. Postrzegana jest ona jako nieodzowny czynnik innowacji, a współpracę przemysłu z badaczami uznaje się za istotną w dalszym rozwoju Europy.
W raporcie proponuje się m.in.: dokonanie zmian w zakresie ewaluacji działalności naukowej, promowanie krótkich form kształcenia, stworzenie realnych i skutecznych warunków komercjalizacji badań naukowych.
Raport „Align, Act, Accelerate. Research, Technology and Innovation to Boost European Competitiveness” (Dostosuj, działaj, przyspieszaj. Badania, technologia i innowacje w celu zwiększenia konkurencyjności Europy) to dokument opracowany przez niezależną grupę ekspertów ds. oceny śródokresowej programu „Horyzont Europa”.
Wskazano w nim, iż silne publiczne i prywatne inwestycje w badania i innowacje są niezbędne dla przyszłości Europy jako najważniejsze czynniki napędzające produktywność i dobrobyt. Udowodniono, iż istnieje pokaźna wartość dodana europejskich badań, rozwoju i innowacji. W wielu aspektach europejskie programy ramowe w zakresie badań, rozwoju i innowacji osiągnęły lepsze wyniki, niż krajowe fundusze badawcze.
Dokument zawiera szereg rekomendacji dla Europy w zakresie badań, technologii i innowacji. Pokazuje, iż konieczne jest zwiększenie inwestycji w badania i innowacje, a Polska powinna dążyć do podniesienia poziomu finansowania badań i rozwoju zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych.
Podczas dyskusji poruszono m.in. kwestie: nowelizacji polityki naukowej państwa, zwiększenia finansowania badań, ze szczególnym uwzględnieniem badań podstawowych, uproszczenia procedur oraz udziału Polski w negocjacjach dotyczących nowej perspektywy „Horyzont Europa”.
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Maria Mrówczyńska.
Komisja Infrastruktury /INF/ rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze (druk nr 1062).
Senat zaproponował jedną poprawkę. Komisja wnosi o jej przyjęcie.
Celem poprawki jest ujednolicenie ustawy z ustawą z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy – Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw w zakresie wyłączeń stosowania przepisów prawa lotniczego do lotnictwa państwowego.
Sprawozdawca – poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Maciej Lasek.
Komisja Kultury i Środków Przekazu /KSP/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w 150. rocznicę urodzin Cyryla Ratajskiego (druk nr 1045).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS).
150. rocznica urodzin Cyryla Ratajskiego, wieloletniego Prezydenta Poznania, Ministra Spraw Wewnętrznych, Delegata Rządu na Kraj minęła 3 marca br.
Komisja przyjęła poprawki doprecyzowujące tekst uchwały oraz o charakterze redakcyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Dominka Chorosińska (PiS).
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /RSP/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w sprawie zmiany regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1042).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Piotr Adamowicz (KO).
Projekt ma na celu rozszerzenie zakresu przedmiotowego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o sprawy dotyczące ochrony dziedzictwa narodowego, tj. sprawy rozwoju i opieki nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem narodowym.
Komisja przyjęła poprawkę mającą na celu rozstrzygnięcie kwestii intertemporalnych.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Maria Joanna Koźlakiewicz (KO).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w sprawie zmiany regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1050).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Jacek Tomczak (PSL-TD).
Projekt ma na celu utworzenia stałej sejmowej Komisji do Spraw Deregulacji. Przedmiotowa Komisja w swej adekwatności będzie rozpatrywać regulacje dotyczące ulepszenia procesów administracyjnych, poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, co znacząco podniesie konkurencyjność kraju i jakość życia obywateli.
Komisja przyjęła poprawki mające na celu m.in.: rozszerzenie zakresu przedmiotowego Komisji do Spraw Deregulacji o kwestie społeczne, ekonomiczne i gospodarcze w celu eliminacji przepisów niejasnych, niespójnych i nieskutecznych, utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Michał Pyrzyk (PSL-TD).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji (druk nr 1051).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS).
Projekt ma na celu powołanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która zajmowałaby się m.in. problemami ograniczania biurokracji, przeglądem i analizą przepisów regulujących kwestie społeczne, ekonomiczne i gospodarcze oraz rozpatrywaniem projektów ustaw dotyczących spraw związanych z ograniczeniem swobód gospodarczych.
Komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o odrzucenie projektu.
Sprawozdawca – poseł Michał Pyrzyk (PSL-TD).
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła wniosek oskarżyciela prywatnego z dnia 24 marca 2023 r., poprawiony w dniu 25 maja 2023 r., o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic (Lewica).
Komisja proponuje przyjęcie wniosku w zakresie czynów wymienionych w punktach od 1 do 7 wniosku.
Sprawozdawca – poseł Tomasz Głogowski (KO).
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) (druk nr 989).
Projekt dotyczy konieczności dostosowania krajowych przepisów prawnych do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej dotyczących zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych, a w szczególności wprowadzenia do polskiego porządku prawnego rozwiązań służących stosowaniu rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 z dnia 30 listopada 2009 r.
Komisja przyjęła poprawkę o charakterze redakcyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Kazimierz Plocke (KO).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski.
Komisja Zdrowia /ZDR/ przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1058).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Marek Kos.
Celem projektu jest usprawnienie funkcjonowania systemu, a także zapewnienie lepszego dostępu do świadczeń zespołów ratownictwa medycznego. Minister podkreślił, iż ustawa była konsultowana ze środowiskiem ratowników przez kilkanaście miesięcy i projekt jest wynikiem zebranych doświadczeń i uzgodnień z uczestnikami systemu. Nowelizacja jest zatem odpowiedzią na potrzeby, które wynikają między innymi z konieczności zwiększenia komfortu pracy, a przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa ratowników medycznych.
Projekt dotyczy m.in.:
- wprowadzenia zmian w zakresie większego zróżnicowania rodzajów zespołów ratownictwa medycznego na 2 i 3-osobowe,
- wprowadzenia nowego typu zespołów ratownictwa medycznego, czyli jednostek motocyklowych,
- parametrów rozmieszczania szpitalnych oddziałów ratunkowych w wojewódzkim planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w zależności od ilości mieszkańców,
- czasu dotarcia zespołów miejsca zdarzenia do SOR nie dłuższego niż 45 minut, a przekazania pacjenta 15 minut,
- bezterminowego utrzymania połączeń alarmowych przez 999 bezpośrednio do dyspozytorni medycznej z pominięciem centrum powiadamiania ratunkowego,
- wsparcia psychologicznego dla dyspozytorów medycznych,
- usankcjonowania działania dyspozytorni Centrum Operacyjne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- szkolenia ratowników medycznych w zakresie samoobrony, zwiększającego ich bezpieczeństwo,
- zniesienia obowiązku ukończenia kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego dla osób już zatrudnionych na tych stanowiskach,
- rozszerzenia definicji pierwszej pomocy i możliwości podawania sytuacji nagłej produktów leczniczych dostępnych na miejscu zdarzenia,
- uregulowania kwestii postepowania ze zwłokami osób zmarłych w specjalistycznym środku transportu sanitarnego np. w karetce,
- wprowadzenia obowiązkowych kursów dla innego personelu medycznego w oddziałach ratunkowych w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,
- wprowadzenia obowiązku wypłaty dodatku za pracę w porze nocnej, a także w niedzielę i święta, jak również w dni wolne od pracy.
Podczas dyskusji poruszono m.in. kwestie: procedury przy zakupie motocykli, finansowania kursów stanów nagłych, wynagrodzenia pilotów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, kart zgonu oraz koordynacji przewozu pacjentów z udarami i zawałami.
Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną, do której skierowała ww. projekt. Przewodniczącą podkomisji została poseł Katarzyna Stachowicz (KO).
Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach /NKK/ przeprowadziła dyskusję na temat „mowy nienawiści”, w tym zagadnień objętych rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 876).
Podczas dyskusji zwrócono uwagę, iż aktualne brzmienie projektu prowadzi do wypaczenia wzorca przestępstw z nienawiści, tym samym uniemożliwia osiągnięcie celów regulacji. Podkreślono także intencję projektodawcy, którą jest zapewnienie skutecznej ochrony przed przestępstwami z nienawiści osobom szczególnie narażonym na dyskryminację. Strona społeczna wskazała, iż aktualne brzmienie projektu uniemożliwia osiągnięcie celów zaproponowanych rozwiązań, z uwagi na posiadanie przez osobę pokrzywdzoną przestępstwem z nienawiści cechy chronionej.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Arkadiusz Myrcha.
Komisja Śledcza o zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPG/ przeprowadziła dyskusję na temat niestawiennictwa świadka, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłego zastępcę Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych – Macieja Wąsika, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Komisja podjęła uchwałę w sprawie zwrócenia się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o zastosowanie kary porządkowej wobec Macieja Wąsika.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła dyskusję na temat niestawiennictwa świadka, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji, byłego ministra – członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych – Mariusza Kamińskiego, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Komisja podjęła uchwałę w sprawie zwrócenia się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o zastosowanie kary porządkowej wobec Mariusza Kamińskiego.
Komisja przyjęła wnioski dowodowe dotyczące:
- zwrócenia się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Najwyższej Izby Kontroli o przekazanie dokumentów,
- zwrócenia się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o informacje dotyczące funkcjonariuszy zaangażowanych w okresie objętym pracami komisji w kontakty z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, mające na celu pozyskanie systemu Pegasus,
- wezwania na świadka prokurator Prokuratury Rejonowej w Gdyni – Mai Radwald.
Komisja podjęła uchwałę o przekazaniu dokumentów, o które wnioskowała Prokuratura Krajowa w sprawie o sygn. akt 1001-22.Ds.1.2024.