INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 5 grudnia 2024 r. nr 149/2024 (169)

1 tydzień temu


INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 5 grudnia 2024 r.
nr 149/2024 (169)



Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ zapoznała się z informacją na temat wykonywania przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw w zakresie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz propozycje zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Informację przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Arkadiusz Myrcha oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Stanisław Bukowiec.
W okresie od 14 marca do 23 sierpnia 2024 r. jednostki organizacyjne Policji, na podstawie art. 295 § 1a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, tymczasowo zajęły 3 827 pojazdów mechanicznych. Analiza danych dotyczących liczby wszczętych postępowań przygotowawczych o czyn z art. 178a § 5 k.k., obejmujących okres od 14 marca do 31 lipca 2024 r. w porównaniu do 2023 r. wskazuje, iż nastąpił spadek liczby wszczętych postępowań przygotowawczych z ww. artykułu. Analiza danych dotyczących liczby zakończonych postępowań przygotowawczych również wskazuje, iż nastąpił w tym zakresie spadek. Większość postępowań przygotowawczych Policja zakończyła skierowaniem do prokuratora wniosku o zatwierdzenie lub sporządzenie aktu oskarżenia. Realizacja przez Policję przepisów ustawy skutkowała w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych większymi wydatkami Policji, co wiązało się z większą liczbą holowań przez podmioty komercyjne i przechowywaniem tymczasowo zajętych pojazdów mechanicznych.
W związku z powyższym, pomimo spadku w 2024 r. liczby zakończonych dochodzeń w porównaniu do 2023 r., wydatki Policji w przedmiotowych dochodzeniach wzrosły.
Propozycje zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drogach mają na celu skuteczniejsze zwalczanie przestępstw drogowych, szczególnie tych stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z priorytetów jest eliminowanie z ruchu drogowego recydywistów z wielokrotnymi zakazami prowadzenia pojazdów. Kompleksowe propozycje odnoszą się zarówno do kwestii Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, jak również przepisów Prawa o ruchu drogowym. Propozycje zmian w prawie są wynikiem prac międzyresortowego zespołu specjalistów i ekspertów, które trwały od 25 września br. Wśród propozycji są m.in. wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę. Proponowane jest także podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym oraz zaostrzenie sankcji wobec kierowców, którzy łamią sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.

Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /CNT/ rozpatrzyła informację na temat stanu obecnego i planów rozwoju sieci 5G w Polsce.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Jacek Oko przedstawił informację na temat zakończenia aukcji na pasmo S-band (3400-3800 Mhz).
Aktualnie Urząd Komunikacji Elektronicznej jest w trakcie wydawania decyzji i pozwoleń. Wydawane są uprawnienia do wykorzystywania urządzeń radiowych pracujących w technologii 5G w pasmach 1,8 Ghz, 2,1 Ghz i 2,6 Ghz. Wydawane są również decyzje zezwalające na prowadzenie testów sieci 5G w pasmach 700 Mhz i 26 Ghz. Została ogłoszona aukcja na siedem rezerwacji częstotliwości z pasm poniżej 1 Ghz (6 bloków 2x5 MHz w paśmie 700 MHz i jeden blok 2x5 MHz w paśmie 800 MHz). Ogłoszenie aukcji było poprzedzone konsultacjami.
Na dzień 12 listopada 2024 roku w zasięgu sieci 5G pracujących w paśmie 3,6 GHz znajdowało się ponad 60% gospodarstw domowych. Liczba decyzji wydanych przez organ w sprawie pozwoleń radiowych na dzień sporządzenia raportu wyniosła 35 835. Aktualnie operatorzy mają możliwość testowania rozwiązań 5G w paśmie 700 MHz oraz 26 GHz odpowiednio do końca grudnia br. i do końca stycznia 2025 r.

Celem umożliwienia uruchomienia postępowania aukcyjnego na pasmo 700 MHz, dokonano nowelizacji Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (KTPCz). Ponadto Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa uzgodniło wymagania dotyczące bezpieczeństwa i integralności infrastruktury i usług.
Zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji – Marcin Łukasiewicz przedstawił problematykę dezinformacji w zakresie sieci mobilnych oraz działań informacyjnych i szkoleniowych podejmowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji celem poprawy powyższej sytuacji.
Aktualnie w resorcie realizowane są prace nad nowelizacją ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz wprowadzeniem przepisów służących stosowaniu Gigabit Infrastructure Act.
W trakcie dyskusji poruszono temat działań informacyjnych i szkoleniowych podejmowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji w zakresie przeciwdziałania dezinformacji dotyczącej niekorzystnego oddziaływania sieci 5G na zdrowie mieszkańców.

Komisja rozpatrzyła informację na temat przeglądu inwestycji w internetowe sieci szerokopasmowe oraz budowę sieci 5G w Polsce.
Informację przedstawił zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji – Marcin Łukasiewicz.
Jednym z celów resortu jest zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym dostępu do internetu stacjonarnego o przepustowości gigabitowej. Skok w zakresie poziomu dostępu do internetu na przełomie lat 2015-2024 wyniósł od około 50% do około 80%.
W perspektywie 2021-2027 w dyspozycji Ministerstwa Cyfryzacji są dwa Programy: Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). Łącznie na eliminację białych plam został wydzielony budżet w wysokości 2 mld euro. Zorganizowano cztery konkursy w ramach programów (KPO – 3 konkursy, FERC – 1 konkurs). Jeden z konkursów Programu KPO zakończył się 4 grudnia br. Łącznie w ramach czterech konkursów zasięgiem szybkich sieci zostanie objętych 450 tys. gospodarstw domowych – w ramach dwóch konkursów KPO, 110 tys. gospodarstw domowych – w ramach zakończonego jednego konkursu KPO oraz konkursu FERC – 300 tys. gospodarstw domowych za łączną kwotę dofinansowania 4,5 mld zł.

Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży /DIM/ rozpatrzyła informację na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli: „Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży” i „Opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą”.
Działania z zakresu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i uczniów są realizowane w przedszkolach, szkołach i placówkach w ramach m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej (nieodpłatnie, na zasadach dobrowolności), wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz odpowiednio kształcenia specjalnego lub zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Prowadzone są działania zwiększające dostępność do nauczycieli specjalistów (obowiązek zatrudnienia specjalistów, m.in. psychologa, pedagoga specjalnego; dla absolwentów studiów psychologicznych dedykowane są bezpłatne studia podyplomowe (doskonalące, kwalifikacyjne).
W szkołach wprowadzony zostanie nowy przedmiot edukacja zdrowotna, który będzie obejmował treści z obszaru zdrowia psychicznego.
Resort edukacji współpracuje z innymi ministerstwami, jak i organizacjami pozarządowymi oraz uczestniczy w wydarzeniach wspierających zdrowie dzieci i młodzieży i dostrzega konieczność dalszej integracji instytucjonalnej oraz strukturalnych zmian w szkole w zakresie dostępności psychologów oraz konieczność wzmocnienia kompetencji z zakresu psychoedukacji nauczycieli.
Zapewnienie dostępu do opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży jest zadanie priorytetowym dla Ministerstwa Zdrowia. W celu poprawy dostępu do adekwatnej opieki psychiatrycznej Ministerstwo Zdrowia opracowało i wdraża kompleksową reformę systemu ochrony zdrowia psychicznego, aby wyrównać dostęp do opieki psychiatrycznej we wszystkich regionach kraju i udzielać świadczeń zdrowotnych blisko miejsca zamieszkania. W Polsce działa 489 zespołów/ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (dostęp bezpłatny i bez skierowania) oraz 173 centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Prowadzone są m.in.: działania w zakresie poprawy sytuacji kadrowej oraz zwiększenia liczby lekarzy psychologów i psychiatrów, w tym psychiatrów dzieci i młodzieży; uruchomiono program pilotażowy leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin oraz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Przeprowadzone kontrole NIK wykazały, iż dzieci i młodzież nie otrzymały dopasowanej do potrzeb, kompleksowej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Dostępność specjalistów była ograniczona m.in. ze względu na braki kadrowe i niedofinansowanie. Problemy z zatrudnieniem psychologów dotyczyły aż 8 z 10 kontrolowanych szkół. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne koncentrowały się na wydawaniu opinii i orzeczeń, a nie na wsparciu terapeutycznym dzieci i młodzieży. Czas oczekiwania na przyjęcie do poradni sięgał choćby 12 miesięcy. Nowo utworzone ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej zwiększyły co prawda dostępność udzielanego wsparcia, jednak zapotrzebowanie znacznie przekraczało możliwości tych podmiotów.
Zgodnie z wynikami kontroli, wdrażanie przez Ministra Zdrowia nowych rozwiązań w systemie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w dalszym ciągu nie zapewniły adekwatnej opieki. Potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży nie zostały zaspokojone, pomimo zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej w ramach wdrażanej od ponad czterech lat reformy psychiatrii dziecięcej. W dalszym ciągu brakowało lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, w związku z czym kolejka oczekujących na leczenie wydłużała się. Szpitale były przepełnione – młodych pacjentów hospitalizowano na oddziałach dla dorosłych albo odmawiano im przyjęcia ze względu na brak miejsc.
W trakcie dyskusji m.in. wskazano, iż problem ten dotyka również dzieci poniżej wieku szkolnego. Podkreślono ogromną rolę rodziny we wczesnej identyfikacji problemu zdrowia psychicznego (konieczne działania edukacyjne dla rodziców w tym zakresie). Zwrócono również uwagę na wpływ pandemii na pogorszenie zdrowia dzieci i młodzieży oraz na przemoc rówieśniczą w szkołach. Pomoc w kryzysie powinna mieć charakter lokalny. Przedstawiciele grupy zawodowej poinformowali, iż pomocy potrzebuje również sam personel, który jest przeciążony i przemęczony (zasadne wprowadzenie urlopu dla poratowania zdrowia). Podkreślono, iż w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży niezbędna jest kooperacja międzyresortowa.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Wojciech Konieczny, podsekretarze stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Paulina Piechna-Więckiewicz i Izabela Ziętka oraz p.o. dyrektor Delegatury NIK w Poznaniu – Karolina Wirszyc-Sitkowska.

Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów zrealizowała następujący porządek obrad: „Rozpatrzenie informacji na temat możliwego zastosowania przy budowie gazo-portu (terminala LNG) w Gdańsku technologii odzysku energii chłodu wprowadzonej w procesie skraplania metanu do LNG – z perspektywą realizacji podobnej instalacji w gazo-porcie (na terenie terminala LNG) w Świnoujściu”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia uzasadnił poseł Włodzimierz Tomaszewski (PiS).
Informację przedstawiła wiceprezes Zarządu Gaz-System S.A. – Elżbieta Kramek.
Podczas dyskusji omówione zostały potencjalne korzyści z wykorzystania energii chłodu w budowanym w Gdańsku terminalu FSRU. Podkreślone jednak zostały trudności we wdrożeniu takich nowatorskich technologii w instalacjach o charakterze strategicznym.

Komisja do Spraw Unii Europejskiej /SUE/ rozpatrzyła informację Prezydium Komisji o dokumentach, w stosunku do których Prezydium wnosiło o niezgłaszanie uwag: COM(2024) 519, 527, 535, 536 (w trybie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; COM(2024) 507, 523 (z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 ustawy).
Komisja nie zgłosiła uwag do dokumentów.

Komisja, w trybie art. 7 ust. 4 ustawy, rozpatrzyła Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie RESTORE – regionalnego wsparcia na rzecz odbudowy w sytuacjach nadzwyczajnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2021/1058 i rozporządzenie (UE) 2021/1057 (COM(2024) 496 wersja ostateczna) i odnoszący się do niego projekt stanowiska RP.
Komisja podzieliła stanowisko rządu.

Komisja, w trybie art. 8 ust. 2 ustawy, rozpatrzyła Wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego i aerozoli zastępującego zalecenie Rady 2009/C 296/02 (COM(2024) 55 wersja ostateczna) i odnoszący się do niego projekt stanowiska RP.
Komisja podzieliła stanowisko rządu.

Komisja, w trybie art. 11 ust. 1 ustawy, rozpatrzyła informację o stanowisku, jakie Rada Ministrów ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektów aktów prawnych UE na posiedzeniu:
- Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (12-13 grudnia 2024 r.) (COM(2022) 209, 702, 729, 731; COM(2023) 755; COM(2024) 60, 365),
- Rady ds. Środowiska (17 grudnia 2024 r.) (COM(2023) 451, 645),
- Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (10 grudnia 2024 r.) (COM(2021) 563; COM(2023) 258, 259, 262),
- Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (9-10 grudnia 2024 r.) (COM(2023) 411, 414, 415, 728, 770).
Komisja przyjęła do wiadomości informacje.

Komisja z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 ustawy przyjęła do wiadomości informację o posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych, która odbędzie się w dnu 16 grudnia br.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Władysław Teofil Bartoszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Czerniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Jan Szyszko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Małgorzata Krok, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Maciej Duszczyk oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jerzy Szafranowicz.

Komisja Finansów Publicznych /FPB/ pozytywnie zaopiniowała wniosek Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie projektu zmian w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 rok.
Zmiany polegają na zwiększeniu kosztów zadań z zakresu świadczenia opieki zdrowotnej, finansowania leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz zmniejszenie kosztów w zakresie finansowania zakupu produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Administracyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na 2024 rok.
Zmiany polegają na jednorazowym zwiększeniu wynagrodzeń osobowych pracowników Kasy wraz z pochodnymi od tych wynagrodzeń przy zmniejszeniu wydatków na zakup usług i wydatków inwestycyjnych.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej na 2024 rok.
Zmiany polegają na przesunięciach wewnętrznych w planie finansowym.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na 2024 rok.
Zmiany mają na celu zabezpieczenie środków finansowych na prawidłowe wdrażanie Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w sprawie zmian w planie finansowym Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na 2024 rok.
Zmiany polegają na przesunięciach w planie finansowym w ramach dotacji podmiotowej NIW-CRSO oraz programów realizowanych przez Instytut.

Komisja rozpatrzyła wniosek i poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy budżetowej na rok 2025 (druki nr 687 i 857).
W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu oraz 42 poprawki. Komisja wnosi o odrzucenie wniosku i poprawek. Jedna poprawka została wycofana.
Poprawki miały na celu m.in.:
- zwiększenie dochodów w części 77 – Podatki i inne wpłaty na rzecz budżetu państwa z przeznaczeniem na utworzenie nowej pozycji w cz. 83 – Rezerwy celowe przeznaczoną na wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
- zmniejszenie wydatków w części 13 – Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części 12 – Państwowa Inspekcja Pracy,
- zmniejszenie wydatków w części 42 – Sprawy wewnętrzne na pomoc dla cudzoziemców z przeznaczeniem na pokrycie deficytu budżetu państwa,
- zmniejszenie wydatków w części 83 poz. 8 – Rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE oraz ze środków pomocy bezzwrotnej z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części – Rozwój wsi na Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- zmniejszenie wydatków w części 83 – Rezerwy celowe poz. 8 – Rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE oraz ze środków pomocy bezzwrotnej z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części 13 – Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
- zmniejszenie wydatków w części 83 – Rezerwy celowe poz. 8 – Rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE oraz ze środków pomocy bezzwrotnej z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części 90 – Akademia Kopernikańska,
- zmniejszenie wydatków w części 83 – Rezerwy celowe poz. 8 – Rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE oraz ze środków pomocy bezzwrotnej z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części 06 – Trybunał Konstytucyjny,
- zmniejszenie wydatków w części 83 – Rezerwy celowe poz. 8 – Rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE oraz ze środków pomocy bezzwrotnej z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części 52 – Krajowa Rada Sądownictwa,
- zmniejszenie wydatków w części 83 – Rezerwy celowe poz. 39 – Uzupełnienie wydatków na zadania obszarze mieszkalnictwa z przeznaczeniem na część 18 – Budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo na Fundusz Dopłat.
Sprawozdawca – poseł Janusz Cichoń (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Jan Szyszko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jerzy Szafranowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego – Marek Krawczyk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Jakub Szulc, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – Paweł Frysztak, zastępca prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Helena Rudzis-Gruchała oraz zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – Adela Gąsiorowska.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zmian w planie finansowym Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na rok 2024.
Zmiany polegają na przesunięciach wewnętrznych w planie finansowym.

Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Senat zaproponował 32 poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie 30 poprawek i odrzucenie 2 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć, miały charakter legislacyjny i porządkujący.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, miały na celu korektę odesłań.
Sprawozdawca – poseł Krystyna Skowrońska (KO).
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jurand Drop oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Konrad Wojnarowski.

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej /GMZ/ rozpatrzyła informację na temat analizy dostępności nowych rynków zbytu dla przemysłu stoczniowego (z uwzględnieniem analizy nawiązania współpracy z koncernem ARAMCO).
Jednymi z potencjalnych partnerów dla polskiego przemysłu stoczniowego mogą być spółki działające w sektorze ropy i gazu. Nowe możliwości zarówno w zakresie budowy, jak i remontów jednostek pływających może zapewnić kooperacja w ramach: projektów offshore (zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistyczne jednostki morskie, takie jak platformy wiertnicze, jednostki serwisowe oraz tankowce), transportu LNG (usługi przewozowe/serwisowe z wykorzystaniem potencjału polskich armatorów i ich kompetencji związanych z eksploatacją statków), ekologizacji floty (spółki sektora ropy i gazu mogą być zainteresowane budową lub konwersją eksploatowanych jednostek na rozwiązania bardziej ekologiczne).
Szansą dla polskich stoczni mogą być: remonty i modernizacje, produkcja jednostek i stalowych konstrukcji offshore, a także statków serwisowych dla branży naftowej, produkcja specjalistycznych jednostek, transfer technologii w zakresie budowy zaawansowanych technologicznie statków dla sektora energetycznego.
Poszukiwanie nowych rynków zbytu stanowi szansę dla polskiego przemysłu stoczniowego. Jednak sukces będzie zależał od ich umiejętności oferowania innowacyjnych rozwiązań oraz konkurencyjności cenowej.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Infrastruktury w sprawie działań Ministerstwa Infrastruktury na rzecz rozwoju przemysłu stoczniowego.
W dezyderacie Komisja wyraziła zaniepokojenie brakiem obecności ministra na posiedzeniu, podkreśliła powierzchowny charakter przedstawionej informacji pisemnej. Posłowie wezwali Ministra Infrastruktury do przedstawienia szczegółowej analizy sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym, opracowania spójnej strategii rozwoju przemysłu stoczniowego, zwiększenia nakładów na badania i rozwój w tej branży oraz aktywnej promocji polskiego przemysłu stoczniowego na rynkach międzynarodowych. Komisja wyraziła nadzieję, iż Ministerstwo Infrastruktury podejmie niezwłocznie działania, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał polskich stoczni oraz zapewnić im silną pozycję na globalnym rynku.
W posiedzeniu uczestniczyli: dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury – Paweł Krężel, prokurent - dyrektor Biura Administracji i Nadzoru Inwestycyjnego w Funduszu Rozwoju Spółek SA – Paweł Porzycki.

Komisja Infrastruktury /INF/ rozparzała poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze (druki nr 573 i 843).
W czasie drugiego czytania zgłoszono dwie poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki eliminują wątpliwości interpretacyjne w proponowanych przepisach.
Sprawozdawca – poseł Karolina Pawliczak (KO).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Maciej Lasek.

Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki /KFS/ rozpatrzyła informację Dyrektora TVP Sport na temat roli mediów w popularyzacji sportu i turystyki ze szczególnym uwzględnieniem transmisji popularyzujących sport i turystykę.
Informacje przedstawił zastępca dyrektora TVP Sport – Jarosław Idzi.
Obserwowany w ostatnich latach rozwój i zmiany zachodzące na rynku medialnym, zwłaszcza w mediach elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem internetu i mediów społecznościowych, mają coraz większy wpływ na pozycjonowanie i rolę audycji o tematyce sportowej. Rzeczywistość pokazuje, iż coraz większe – wręcz najważniejsze znaczenie ma posiadanie w swojej ofercie programowej praw do transmisji wielkich wydarzeń. Wydarzenia sportowe mają w tym zakresie przez cały czas pierwszoplanowe znaczenie. To właśnie one gromadzą największą widownię telewizyjną.
Potwierdza to analiza oglądalności najpopularniejszych transmisji w kończącym się roku 2024. Zastępca dyrektora w swoim wystąpieniu przedstawił w formie tabelarycznej zestawienie zawierające dane na temat najlepiej oglądanych audycji w okresie I – XI 2024 roku.
Największa oglądalnością cieszyły się transmisje z meczów piłki nożnej, siatkówki oraz skoków narciarskich.
Transmisje sportowe są nie tylko bardzo efektywnym narzędziem w procesie popularyzacji sportu, kreowania osobowości i idoli sportowych, ale również są niezwykle efektywnym sposobem popularyzacji i promocji Polski- również w kontekście walorów turystycznych naszego kraju.
Posłowie w toku dyskusji wskazywali na: konieczność popularyzacji przez media sportów niszowych, konieczność zwiększenia godzin transmisji dyscyplin sportowych uprawianych przez osoby z niepełnosprawnościami, brak strategii pokazywania wydarzeń sportowych w telewizji publicznej, problemy związane z dostępnością do sygnału TVP Sport na terenie kraju.
Komisja przyjęła informację i wskazała na konieczność kontynuowania dyskusji na wyżej wymieniony temat na jednym z posiedzeń zaplanowanych w pierwszej połowie 2025 roku.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Ireneusz Raś.

Komisja Kultury i Środków Przekazu /KSP/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych (druki nr 840 i 860).
W czasie drugiego czytania zgłoszono dwie poprawki. Komisja wnosi o ich odrzucenie.
Poprawki dotyczyły uwzględnienia wynagrodzenia wypłacanego uprawnionym z tytułu użyczania egzemplarzy utworów wyrażonych słowem przez biblioteki publiczne (tzw. public lending right) także ebooków oraz audiobooków, które stanowią istotną i rosnąca część rynku wydawniczego.
Sprawozdawca – poseł Daria Gosek-Popiołek (Lewica).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Andrzej Wyrobiec.

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych /MNE/ rozpatrzyła informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat możliwości ustawowego uznania społeczności łużyckiej w Polsce za mniejszość etniczną.
Informację przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Wyznań i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Ministerstwie Spraw wewnętrznych i Administracji – Ksenia Alhaug.
Obecnie obowiązujące przepisy nie przesądzają o zamkniętym katalogu w odniesieniu do przyszłych decyzji w zakresie rozszerzenia o nowe zbiorowości mniejszościowe, pod warunkiem spełnienia wszystkich przesłanek określonych w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Niemniej, aby daną grupę obywateli polskich można było uznać za mniejszość etniczną czy narodową, jej członkowie muszą wykazać, iż spełniają wszystkie warunki wymienione w tej ustawie.
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wpłynęły pisma czy materiały potwierdzające spełnienie łącznie wszystkich warunków określonych w ustawie przez społeczność łużycką. Mając powyższe na uwadze, MSWiA – bez przeprowadzenia stosownych pogłębionych ekspertyz naukowych – nie ma możliwości jednoznacznego wskazania czy społeczność łużyczan w Polsce spełnia wszystkie warunki określone w ustawie.
W dyskusji podkreślano, iż wniosek organizacji „Związku Łużyczan – Łużycki Alians” dotyczący uznania społeczności łużyckiej w Polsce jako mniejszości etnicznej nie spełnia jeszcze w tym momencie, wymagań jej formalnego uznania.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat planowanej działalności Instytut Różnorodności Językowej RP.
Informację przedstawiły: podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Marta Cienkowska oraz p.o. dyrektor Instytutu Różnorodności Językowej – Anna Wotlińska.
Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej powołany został zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 25 kwietnia 2024 r. Jest pierwszą instytucją kultury zajmującą się kwestiami języka polskiego oraz różnorodności językowej w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Warszawie. Działaniami instytutu, a tym samym programami pomocowymi, objęte zostaną języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny (w przyszłości języki regionalne), język wizualno-przestrzenny, języki kolateralne (gwary i dialekty języka polskiego) używane współcześnie na terenie Polski.
Główne zadania Instytutu to: popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski; promowanie wielojęzyczności i ochrona praw językowych; wsparcie społeczności, organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz zachowania i rozwoju różnorodności językowej; dokumentowanie językowego dziedzictwa kulturowego; przygotowywanie rekomendacji i wytycznych do polityki językowej na poziomie krajowym i europejskim.
W 2024 r. budżet Instytutu (dotacja podmiotowa) wyniósł 1 500 000 zł. Planowany budżet na 2025 rok wyniesie łącznie 5 150 000 zł.
W dyskusji podkreślano znaczenie zachowania, wspierania i rozwoju różnorodności językowej występujących współcześnie w Polsce.
W posiedzeniu uczestniczył prezes Zarządu Łużyckiego Aliansu – Marek Maria Chechłowski.

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 887).
Senat zaproponował dwie poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki miały charakter legislacyjny oraz korygowały odesłanie.
Sprawozdawca – poseł Klaudia Jachira (KO).
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Anita Sowińska.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /RSP/ na prośbę powoda podjęła decyzję o zmianie terminu rozpatrzenia wniosku powoda Patryka Jakiego z dnia 8 grudnia 2017 r. o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej posła Pawła Kukiza (Republikanie).

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyła informację na temat przestrzegania przepisów BHP związanych z zastosowaniem środków ochrony roślin oraz zasadności i sposobu ich zastosowania.
Informację przedstawił zastępca dyrektora Departamentu Hodowli i Nasiennictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Smaczyński.
Zasady dopuszczania do obrotu oraz bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin na terytorium Polski regulują: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 21 października 2009 r. oraz ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Zgodnie z tymi przepisami do obrotu mogą być dopuszczone tylko te środki ochrony roślin, które zawierają substancje czynne zatwierdzone do stosowania przez Komisję Europejską. Dopuszczane do obrotu środki ochrony roślin podlegają w procedurze rejestracji ocenie naukowo-technicznej obejmującej szereg badań i analiz z zakresu oddziaływania na zdrowie człowieka i środowisko zarówno w trakcie ich stosowania jak i w wytworzonej żywności.
Nadzór nad obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Roślin i Nasiennictwa.
W celu zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i rolniczych chorób zawodowych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego propaguje wśród mieszkańców wsi wiedzę o zagrożeniach związanych z transportem, magazynowaniem i stosowaniem substancji niebezpiecznych, a także o sposobach ochrony środowiska.
W dyskusji podniesiono, iż bardzo gwałtownie rośnie sprzedaż środków ochrony roślin bez kontaktu z klientem (internet) i bez dokumentów sprzedaży. Powoduje to, iż środki ochrony roślin, zawierające często substancje niebezpieczne, używane są przez osoby do tego nieprzygotowane i stosowane w celach, do których nie są przeznaczone.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, iż prowadzone są prace nad zmianą ustawy w kierunku zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży środków ochrony roślin.

Komisja Spraw Zagranicznych /SZA/ uzupełniła skład Prezydium.
Zastępcą przewodniczącego Komisji została wybrana poseł Anna Maria Żukowska (Lewica).

Komisja wysłuchała informacji Ministra Spraw Zagranicznych na temat obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Andrzej Szejna.
Obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie stanowi efekt terrorystycznego ataku Hamasu z 7 października 2023 r. i w jego konsekwencji – odpowiedzi Izraela. Działania Izraela w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz na obszarze całego regionu, takie jak likwidacja przywódców Hamasu, stanowią wypadkową trzech czynników: dążenie do likwidacji zagrożenia terrorystycznego, dążenie do powołania nowych władz Palestyńskich oraz wspieranie ruchu osadniczego na Zachodnim Brzegu.
Obecny kryzys humanitarny w Strefie Gazy jest efektem działań armii Izraela przeciwko Hamasowi. Andrzej Szejna wskazał jako niepokojące przyjęcie przez Kneset ustaw ograniczających możliwość funkcjonowania agencji ONZ do spraw palestyńskich uchodźców UNRWA, która niosła pomoc humanitarną Palestyńczykom. Od początku działań wojskowych w Strefie Gazy, na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu odnotowano gwałtowny wzrost przemocy na Palestyńczykach ze strony izraelskich osadników i żołnierzy.
27 listopada br. ogłoszone zostało porozumienie pomiędzy Izraelem a Libanem, na mocy którego rząd libański zobowiązał się do uniemożliwienia Hezbollahowi i wszystkim innym grupom zbrojnym prowadzenia jakichkolwiek operacji przeciwko Izraelowi na swoim terytorium. Izrael natomiast zobowiązał się do nieprzeprowadzania ofensywnych operacji wojskowych przeciwko celom libańskim na jego terytorium.
Sekretarz stanu podkreślił, iż Polska jednoznacznie potępia zbrodnie popełnione przez Hamas 7 października 2023 roku i wszelkie kolejne ataki na Izrael ze strony Hamasu i Hezbollahu. Wskazał również, iż działania Izraela prowadzone w samoobronie muszą być zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym. Polska wspiera rozwiązanie dwupaństwowe i uczestniczy w pracach globalnej koalicji na rzecz implementacji rozwiązania dwupaństwowego.
Stanowisko Polski w sprawie izraelskiej polityki osadniczej na terenie Zachodniego Brzegu jest tożsame ze stanowiskiem Unii Europejskiej, która wprowadziła sankcje na agresywnych osadników i podmioty je wspierające.
W odpowiedzi na pytania posłów dotyczące nakazu aresztowania premiera Izraela – Binjamina Netanyahu, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, Andrzej Szejna wskazał, iż Polska jest zobowiązana do wykonywania nakazów ww. Trybunału, co powoduje, iż immunitet i nietykalność przywódcy państwa, które obowiązują w relacjach międzypaństwowych w tym przypadku nie mają zastosowania.
Podczas dyskusji posłowie poruszyli m.in.: kwestię działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych podejmowanych wobec śmierci polskiego wolontariusza Damiana Sobóla w Strefie Gazy, kwestię blokowania przez władze Izraela konwojów humanitarnych próbujących wjechać na teren Strefy Gazy, a także bieżącą sytuację wojenną w Syrii.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ na zamkniętym posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów zrealizowała następujący porządek obrad: „Omówienie zdarzenia przymusowego odbioru dziecka”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia uzasadnił poseł Michał Wójcik (PIS).
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało przedstawienie w najbliższym czasie rezultatów prac dotyczących koniecznych zmian legislacyjnych związanych z opracowaniem bezpiecznych procedur odebrania dziecka w sytuacji wykonania orzeczeń sądów rodzinnych.

Komisja Ustawodawcza /UST/ omówiła i zaopiniowała:
- wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, wszczynający postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt K 14/23,
- skargę konstytucyjną, wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 8/24; na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrana została poseł Barbara Bartuś (PiS),
- pytanie prawne Sądu Najwyższego, wszczynające postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt P 1/24,
- wniosek Rady Miasta Gliwice, wszczynający postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt K 8/22.

Komisje: Gospodarki i Rozwoju /GOR/ oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ rozpatrzyły uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (druk nr 886).
Senat zaproponował 7 poprawek. Komisje wnoszą o ich odrzucenie.
Poprawki dotyczyły przesunięcia startu systemu kaucyjnego o 3 miesiące, tj. na dzień 1 stycznia 2026 r.
Sprawozdawca – poseł Gabriela Lenartowicz (KO).
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Anita Sowińska.

Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ oraz do Spraw Dzieci i Młodzieży /DIM/ przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawy – Prawo oświatowe (druk nr 528).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Bartosz Romowicz (Polska20250-TD).
Projekt dotyczy zapewnienia dzieciom, będącym na dietach eliminacyjnych z powodów zdrowotnych, uczęszczającym do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub uczącym się w szkole podstawowej, posiłku zgodnego z ich wymaganiami zdrowotnymi.
Komisje zakończyły pierwsze czytanie.
Komisje zdecydowały, iż powrócą do procedowania projektu po otrzymaniu stanowiska Rady Ministrów do powyższego projektu ustawy.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Wojciech Konieczny oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Paulina Piechna-Więckiewicz.

Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ oraz Zdrowia /ZDR/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów zrealizowały następujący porządek obrad:
„I. Rozpatrzenie informacji na temat trudnej sytuacji Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego.
II. Rozpatrzenie informacji na temat planów Minister Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie zmiany zasad finansowania psychiatrii dorosłych dzieci i młodzieży”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia uzasadniła poseł Anna Gembicka (PiS).
Informacje przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Wojciech Konieczny oraz zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Jakub Szulc.
Podczas dyskusji omówiono m.in.: program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego dla dorosłych oraz świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży występujące na trzech poziomach referencyjnych:
- zespół/ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży,
- centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży lub centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – poradnia zdrowia psychicznego,
- ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej.
W dyskusji stwierdzono, iż reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter systemowy i jest realizowana w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Mając na uwadze konieczność systematycznej ewaluacji kwestii dostępności doświadczeń zdrowotnych dla dzieci i młodzieży z zakresu psychiatrii, w ramach Rady do spraw Zdrowia Psychicznego powołano Zespół do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży, którego celem jest przedstawienie Ministrowi Zdrowia rekomendacji w zakresie dalszych niezbędnych działań w ww. obszarze. Przedstawienie wstępnych rekomendacji ww. Zespołu znalazło się w agendzie najbliższego posiedzenia Rady do spraw Zdrowia Psychicznego, które odbędzie się w dniu 9 grudnia 2024 r.

Komisje: Zdrowia /ZDR/ oraz Finansów Publicznych /FPB/ rozpatrzyły uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 884).
Senat zaproponował 3 poprawki. Komisje wnoszą o ich przyjęcie.
Poprawki miały charakter legislacyjno-redakcyjny oraz doprecyzowywały przepisy dotyczące podstawy wymiaru składki, jej skali podatkowej i okresu podatkowego.
Sprawozdawca – poseł Katarzyna Kierzek-Koperska (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jarosław Neneman.

Komisja Nadzwyczajna do spraw ochrony zwierząt /NOZ/ pod przewodnictwem wicemarszałek Sejmu – Moniki Wielichowskiej dokonała wyboru prezydium Komisji.
Na przewodniczącą Komisji wybrano wicemarszałek Sejmu – poseł Dorotę Niedzielę (KO).
Komisja wobec braku sprzeciwu przyjęła propozycję ustalenia liczby zastępców przewodniczącego Komisji na 4.
Zastępcami przewodniczącego zostali wybrani posłowie: Łukasz Litewka (Lewica), Ewa Szymanowska (Polska2050-TD), Krzysztof Ciecióra (PiS) oraz Jarosław Rzepa (PSL-TD).
Idź do oryginalnego materiału