INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 5 maja 2025 r. nr 53/2025 (228)

2 tygodni temu

INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 5 maja 2025 r.
nr 53/2025 (228)






Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPG/ przesłuchała:
- komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – nadinsp. Adama Cieślaka, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.,
- byłego dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji – insp. w st. spocz. Grzegorza Napiórkowskiego, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Świadkowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in.:
- przebiegu służby,
- okoliczności pozyskania oraz funkcjonowania systemu Pegasus,
- współpracy między Policją a Centralnym Biurem Antykorupcyjnym w zakresie wykorzystania systemu Pegasus,
- podstaw prawnych wykonywania kontroli operacyjnej, w tym z wykorzystaniem podsłuchu oraz systemu Pegasus.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przesłuchała:
- byłego zastępcę dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji – insp. w st. spocz. Dariusza Cyburę, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.,
- byłego naczelnika Wydziału Techniki Operacyjnej Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji – mł. insp. w st. spocz. Tomasza Książkiewicza, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Świadkowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in.:
- przebiegu służby,
- okoliczności pozyskania oraz funkcjonowania systemu Pegasus,
- współpracy między Policją a Centralnym Biurem Antykorupcyjnym w zakresie wykorzystania systemu Pegasus,
- podstaw prawnych wykonywania kontroli operacyjnej, w tym z wykorzystaniem podsłuchu oraz systemu Pegasus.

Na zamkniętej części posiedzenia Komisja rozpatrzyła wnioski dowodowe.
Idź do oryginalnego materiału