INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 6 grudnia 2023 r.
nr 7/2023 (7)
Komisja Etyki Poselskiej /EPS/ na zamkniętym posiedzeniu zajęła stanowisko w sprawach, które do niej wpłynęły.
Komisja Infrastruktury /INF/ wysłuchała informacji Ministra Infrastruktury na temat rezultatów posiedzenia Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE) z dnia 4 grudnia 2023 r. w kontekście kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej związanym z protestem firm transportowych.
Informację przedstawili: minister infrastruktury – Alvin Gajadhur oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Rafał Weber.
Minister poinformował o działaniach kontrolnych dokonywanych m.in. przez Inspekcję Transportu Drogowego. Skontrolowano około 50% przewoźników zagranicznych, w tym ponad 15 tys. pojazdów ukraińskich. Wystawiono kilkaset mandatów i zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów.
Sekretarz stanu – Rafał Weber na posiedzeniu Rady UE ds. Transportu poruszył kwestię negatywnego wpływu umowy, która została podpisana między Unią Europejską a Ukrainą w zakresie transportu drogowego rzeczy. Postulował również przywrócenie unijnych zezwoleń na wjazdy ukraińskich przewoźników do Unii, które zostały zniesione w ramach pomocy dla Ukrainy do lipca 2024 r.
Komisarz UE do spraw transportu poinformowała, iż nie planuje się aktualnie przywrócenia limitów dla ukraińskich przewoźników, wzywając jednocześnie do porozumienia i jak najszybszego odblokowania granicy.
W dyskusji poruszano m.in. sprawę kontroli na granicach i ich zakres oraz kwestię przewozów kabotażowych.
Komisja uzupełniła skład prezydium.
Zastępcą przewodniczącego Komisji został wybrany poseł Andrzej Adamczyk (PiS).
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /RSP/ rozpatrzyła w trybie art. 131 regulaminu Sejmu sprawę naruszenia przez posła Leonarda Krasulskiego (PiS) art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tj. sprawę posła, który nie złożył oświadczenia o stanie majątkowym w związku z wyborem na posła w terminie przewidzianym przez ustawę.
Komisja, po wysłuchaniu posła Leonarda Krasulskiego umorzyła postępowanie w sprawie ww. zarzutu.
Komisja Spraw Zagranicznych /SZA/ przeprowadziła dyskusję nad programem prac Komisji w X kadencji Sejmu.
W dyskusji posłowie przedstawili szereg pomysłów i propozycji, które zostaną wykorzystane w dalszych pracach oraz przy tworzeniu planu pracy Komisji na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Spraw Zagranicznych, w którym odnotowując dotychczasowe działania dyplomatyczne i konsularne Ministerstwa Spraw Zagranicznych na rzecz bezpiecznego wyjazdu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy, wzywa do wzmożenia tychże wysiłków, celem jak najszybszego wyjazdu pozostałych tam obywateli polskich.
Komisje: do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ oraz Finansów Publicznych /FPB/ rozpatrzyły poselski projektu ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw wraz z autopoprawką (druki nr 72 i 72-A).
Projekt ma na celu zminimalizowanie wpływu podwyżek cen energii i gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych, podmiotów użyteczności publicznej oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto projekt zawiera rozwiązania zwiększające wsparcie dla osób najuboższych w celu eliminacji zjawiska ubóstwa i wykluczenia energetycznego.
Komisje przyjęły poprawki polegające na doprecyzowaniu sposobu określenia wysokości obniżonych stawek opłat dystrybucyjnych do stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi w 2024 roku oraz poprawki o charakterze legislacyjno-redakcyjnym.
Komisje przyjęły sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Marek Sowa (KO).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Ireneusz Zyska.