INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 6 marca 2025 r.
nr 28/2025 (203)
Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów zrealizowała następujący porządek dzienny: „Przedstawienie przez Ministra Przemysłu Marzenę Czarnecką szczegółowej informacji na temat roli LW Bogdanka w systemie energetycznym kraju, a w szczególności w zapewnieniu dostaw węgla kamiennego w okresie transformacji energetycznej, sytuacji pracowników Bogdanki oraz określenia działań niezbędnych dla utrzymania prawidłowego działania kopalni oraz ich kosztów”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia uzasadnili posłowie – Maciej Konieczny (Razem) i Janusz Kowalski (PiS).
Informację przedstawiła minister przemysłu – Marzena Czarnecka.
Podczas dyskusji omówiono m.in.: perspektywę zwolnień pracowników LW Bogdanka w przyszłości, możliwość przejęcia przez Skarb Państwa udziałów ENEA S.A. w LW Bogdanka.
Komisja do Spraw Petycji /PET/ rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany art. 75 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
Petycję przedstawił poseł Krzysztof Bojarski (KO).
Przedmiotem petycji jest wniosek o zmianę art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych poprzez: a) zmianę w pkt 3 sformułowania „interes prawny” na „interes faktyczny”; b) dodanie pkt 4 o treści „spadkobiercy”.
Komisja po przedstawieniu petycji podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów.
Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany art. 284 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (BKSP-155-X-298/24).
Petycję przedstawił poseł Stanisław Gorczyca (KO).
Przedmiotem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę art. 284 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy poprzez nadanie mu następującego brzmienia:
„Art. 284 § 5
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, określi, w drodze rozporządzenia, zasady i sposób łącznego prowadzenia kampanii wyborczej w programach radiowych i telewizyjnych przez komitety wyborcze uprawnione do rozpowszechniania audycji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu, zapewniając im możliwość prowadzenia kampanii wyborczej na jednakowych warunkach”.
Komisja po przedstawieniu petycji podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.
Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie uwłaszczenia spółdzielni mieszkaniowych na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym (BKSP-155-X-309/24).
Petycję przedstawił poseł Robert Warwas (PiS).
Wnioskodawcy wnieśli o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu uregulowanie stanu prawnego gruntów, na których posadowione są budynki spółdzielcze, w których znajdują się lokale mieszkalne. W petycji podniesiono, iż w następstwie konsekwencji wynikających z dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, który wydany został w dniu 26 października 1945 roku przez Krajową Radę Narodową, znanego powszechnie jako „dekret Bieruta”, zarówno spółdzielnia mieszkaniowa, jak i jej członkowie zostali pozbawieni prawa własności do gruntów, na których zlokalizowane są budynki zarządzane przez spółdzielnię. W rezultacie mieszkańcy tych budynków nie mają możliwości założenia ksiąg wieczystych dla spółdzielczych własnościowych lokali. Wyjaśniono, iż w przeszłości istniała możliwość zakładania ksiąg wieczystych dla spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, ale sytuacja uległa zmianie wraz z wydaniem uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2013 r., sygn. akt III CZP 104/12, w której przyjęto, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustanowione w budynku położonym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste, stanowi ekspektatywę tego prawa i niedopuszczalne jest założenie księgi wieczystej w celu jej ujawnienia.
Komisja po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu przedstawiciela Ministra Rozwoju i Technologii podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do Ministra Rozwoju i Technologii.
Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie doprecyzowania przepisów dotyczących obowiązku składania i jawności oświadczeń majątkowych prezesów samorządowych kolegiów odwoławczych (BKSP-155-X-312/24).
Petycję przedstawiła poseł Urszula Augustyn (KO).
Przedmiotem petycji są trzy postulaty, związane ze składaniem oświadczeń majątkowych prezesów samorządowych kolegiów odwoławczych.
Pierwsza propozycja ma charakter techniczny i dotyczy zmiany terminologii poprzez zaktualizowanie art. 10 ust. 6 pkt 1 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, tak aby przepis odnosił się do prezesów samorządowych kolegiów odwoławczych, a nie przewodniczących, którzy już nie istnieją w tej strukturze.
Druga propozycja wynika z faktu, iż od 1 stycznia 1999 roku nie istnieją już stanowiska przewodniczącego wojewódzkiego sejmiku samorządowego. W związku z tym zachodzi konieczność określenia, jaki organ powinien być odpowiedzialny za przyjmowanie oświadczeń majątkowych prezesów SKO.
Trzecia propozycja ma charakter merytoryczny – postuluje wprowadzenie obowiązkowej jawności oświadczeń majątkowych prezesów SKO poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej.
Komisja po przedstawieniu petycji podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odnośnie do postulatu z pkt 3 petycji.
Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany art. 41 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (BKSP-155-X-314/24).
Petycję przedstawił poseł Marcin Józefaciuk (KO).
Przedmiotem petycji jest żądanie zmiany w prawie w postaci nowelizacji art. 41 § 1 Kodeksu karnego poprzez dodanie w treści tego przepisu zdania „W sentencji wyroku należy dokładnie określić jedno stanowisko, którego zakaz zajmowania sąd orzekł albo dokładnie określić jeden zawód, którego zakaz wykonywania sąd orzekł”.
Komisja po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.
Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie udziału podmiotu wnoszącego petycję w posiedzeniu Komisji do Spraw Petycji, na którym jest rozpatrywana jego petycja (BKSP-155-X-320/24).
Petycję przedstawił poseł Marcin Józefaciuk.
Przedmiotem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy uchwałodawczej, mającej na celu zmianę przepisów uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, polegającą na dodaniu art. 126h o następującej treści: „1.) Komisja zaprasza Petytora na posiedzenie Komisji, w której w porządku obrad jest przedmiotowa Petycja. 2.) Petytorowi, który wyrazi wolę udziału w posiedzeniu w formule zdalnej, obsługa techniczna Komisji zagwarantuje połączenie internetowe”.
Komisja po przedstawieniu petycji podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.
Komisja uchwaliła dezyderaty skierowane do:
- Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany art. 73 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego;
- Ministra Edukacji w sprawie zmiany ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa;
- Ministra Edukacji w sprawie zmiany art. 44zzd ust. 2 oraz art. 44zzz ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
- Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny w zakresie przepisów dotyczących przenoszenia własności nieruchomości;
- Prezesa Rady Ministrów w sprawie uchylenia art. 144 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej oraz uznania za bezskuteczne wygaszenia na jego podstawie stosunków służbowych oraz stosunków pracy funkcjonariuszy i pracowników celno-skarbowych;
- do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany art. 13 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin;
- Prezesa Rady Ministrów w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniu sztucznym światłem.
Komisja Finansów Publicznych /FPB/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o współpracy rozwojowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1034).
Projekt ma na celu stworzenie systemowego rozwiązania umożliwiającego Bankowi Gospodarstwa Krajowego funkcjonowanie jako banku rozwojowego na arenie międzynarodowej oraz utworzenia w BGK Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej (FIWR). Proponowane zmiany umożliwią BGK ubieganie się o środki europejskie na wsparcie procesów modernizacji oraz odbudowy Ukrainy, a polscy przedsiębiorcy uzyskają bezpośredni dostęp do bieżącej informacji o finansowanych projektach rozwojowych na terenie Ukrainy i możliwościach uzyskania wsparcia w ich realizacji.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze legislacyjnym oraz doprecyzowującym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Agnieszka Kłopotek (PSL-TD).
Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmian w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2025 rok.
Zmiany związane są ze wzrostem przychodów z dotacji i subwencji oraz przeznaczeniem ww. środków na pokrycie zobowiązań finansowych z tytułu programów pomocowych realizowanych przez Agencję.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jurand Drop oraz zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Tomasz Nawrocki.
Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej /GMZ/ rozpatrzyła informację na temat działań podejmowanych w celu poprawy dostępu drogowego i kolejowego oraz od strony morza do portów morskich w Gdańsku i Gdyni (z uwzględnieniem budowy Drogi Czerwonej oraz linii kolejowej nr 201).
Podstawowym działaniem Ministra Infrastruktury zwiększającym dostępność portów w zakresie infrastruktury drogowej jest budowa autostrad i dróg ekspresowych, która realizowana jest w ramach „Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)”.
Drogami kluczowymi dla dostępu do portów Trójmiasta są autostrada A1 (całkowicie ukończona) oraz drogi ekspresowe S6 i S7. Z pozostałych dróg krajowych, istotne znaczenie – jako trasa zapewniająca alternatywny dostęp do portów, w szczególności Trójmiasta ale także do portu w Elblągu – ma droga krajowa nr 22.
Cały odcinek drogi krajowej nr 22 w województwie pomorskim oraz wielkopolskim został podzielony na kilka pododcinków realizacyjnych, które w znacznej części są w tej chwili na zaawansowanym etapie prac przygotowawczych bądź już w trakcie prac budowlanych. Niezwykle ważna jest realizacja tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni, która została podzielona na trzy odcinki realizacyjne, będące w fazie opracowywania koncepcji programowej (dla 1 odcinka: Gdynia Chylonia – Trasa Kwiatkowskiego) oraz opracowywania studium komunikacyjnego (dla odcinków 2 i 3; odcinek 2: Trasa Kwiatkowskiego – węzeł Ofiar Grudnia, odcinek 3: Węzeł Ofiar Grudnia 70 – Terminal Promowy). Dostępność do portu w Gdyni zapewniona jest przez tzw. Estakadę Kwiatkowskiego – drogę kategorii powiatowej łączącą port z drogą ekspresową S6.
W Gdańsku trwa realizacja inwestycji „Budowa układu drogowego w obszarze Portu Północnego”, realizowanej przez Miasto Gdańsk i finansowanej z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Dostęp kolejowy realizowany jest przez projekt pn. Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto. Inwestycja ta realizowana na odcinku Maksymilianowo – Kościerzyna – Gdynia umożliwi odprawę przez port morski w Gdyni większej liczby ładunków przewiezionych pociągami oraz odciążenie linii kolejowej przebiegającej przez Gdańsk. W wyniku przebudowy stacji, budowy dodatkowych torów oraz elektryfikacji linii kolejowej zostanie poprawiona oferta dotycząca przewozu towarów.
W zakresie poprawy dostępu od strony morza w roku 2024 realizowana była budowa falochronów osłonowych stanowiących wodną infrastrukturę dostępową do Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia oraz budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk.
Komisja kontynuowała rozpatrzenie informacji na temat ratyfikacji przez Polskę Porozumienia w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową podpisanego 22 września 2023 r. w Nowym Jorku.
Porozumienie reguluje kwestie dotychczas nieuregulowane w umowach międzynarodowych z dziedziny prawa morza i stanowi uzupełnienie Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, sporządzonej w Montego Bay dnia 10 grudnia 1982 r. Porozumienie m.in. wprowadza nieuregulowaną w Konwencji procedurę ustanawiania narzędzi zarządzania obszarowego, w tym morskich obszarów chronionych, reguluje sposób postępowania z morskimi zasobami genetycznymi pochodzącymi z obszarów znajdujących się poza jurysdykcją krajową oraz rozwija obowiązki w zakresie monitoringu i oceny środowiska w odniesieniu do obszarów poza jurysdykcją państw.
Ratyfikowanie Porozumienia przez Polskę wymaga współpracy szeregu resortów adekwatnych merytorycznie – odpowiedzialnych za sprawy morskie, środowiskowe oraz współpracę naukową i technologiczną w tych dziedzinach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi konsultacje z adekwatnymi resortami. Dotyczą one podziału obowiązków związanych z przyszłym wykonywaniem Porozumienia. Po uzgodnieniu możliwe będzie formalne wszczęcie procedury ratyfikacyjnej.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarze stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Arkadiusz Marchewka i Stanisław Bukowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni – Anna Stelmaszczyk-Świerczyńska, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. – Dorota Pyć, zastępca dyrektora Regionu Północnego, Centrum Realizacji Inwestycji w PKP S.A. – Janusz Cylkowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Juliusz Juchniewicz, wiceprezes Zarządu ds. Finansów i Zarządzania Aktywami Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Katarzyna Gruszecka-Spychała, radca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – Tomasz Kwieciński, doradca Ministra Obrony Narodowej oraz przewodniczący zespołu do spraw opracowania raportu w ramach Paktu dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe – Maciej Samsonowicz.
Komisja Łączności z Polakami za Granicą /LPG/ rozpatrzyła informację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat stanu i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Maciej Wróbel.
Polskie dziedzictwo kulturowe, rozproszone poza aktualnymi granicami Polski, obejmuje szerokie spektrum materialnych i niematerialnych zasobów – od obiektów zabytkowej architektury, poprzez zbiory archiwalne i biblioteczne, aż po kolekcje muzealne oraz miejsca pamięci. Dziedzictwo to obejmuje także organizacje, które same w sobie stanowią instytucje pamięci.
Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą stanowi nie tylko świadectwo wielowiekowej historii Polski, ale także jest trwałym śladem twórczej aktywności Polaków na emigracji przyczyniającej się do transmisji polskiej kultury w szerszy kontekst cywilizacyjnego dorobku Europy i świata, a jednocześnie wzbogacającej i poszerzającej pole naszej narodowej kultury.
Podczas dyskusji posłowie pytali o kontynuację inicjatyw rozpoczętych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ubiegłych latach, m.in.: zagospodarowanie hotelu Schwannen w Rapperswil oraz sytuację Centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake w Stanach Zjednoczonych. Sekretarz stanu Maciej Wróbel, odpowiadając na pytania przedstawił działania resortu w obszarze podnoszonych kwestii.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat funkcjonowania i działalności Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.
Informację przedstawiła dyrektor Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Katarzyna Sokołowska.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” powstał 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim oraz wydawniczym. Dyrektor instytutu przedstawiła jego działania i inicjatywy w zakresie dbania o polskie dziedzictwo kulturowe za granicą oraz jego popularyzację. Wskazane inicjatywy mają za cel m.in. udzielenie pomocy Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym zachowanym za granicą.
Podczas dyskusji posłowie pytali o kontynuację rozpoczętych już projektów, oraz budżet jednostki i finansowanie nowych inicjatyw, a także sytuację kadrową w instytucie.
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych /MNE/ rozpatrzyła informację Rzecznika Praw Obywatelskich na temat skarg i wniosków dotyczących mniejszości narodowych i etnicznych w latach 2023-2024.
Informację przedstawił zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich – dr hab. Adam Krzywoń.
Jako najbardziej dojmujący problem wskazano dyskryminację społeczności romskiej. Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich w 2023 r. dwukrotnie wizytowali osiedla romskie w gminie Łącko oraz gminie Limanowa. Podczas spotkań z mieszkańcami oraz lokalnymi władzami samorządowymi omawiano wyzwania, z jakimi mierzą się mieszkańcy osiedli w Koszarach i w Maszkowicach. Większość mieszkańców żyje tam w niewielkich domach wykonanych własnoręcznie z przypadkowych materiałów, bez zachowania zasad bezpieczeństwa konstrukcji, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody, ani toalety. Ze względu na niską jakość materiałów budowlanych i brak odpowiedniej wentylacji, w większości domów ściany i sufit pokryte są grzybem. Warunki socjalno-bytowe mają bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia mieszkańców, większość z nich cierpi na przewlekłe choroby, w tym dolegliwości układu oddechowego. Lokalne władze samorządowe uzasadniają brak inicjatywy w zakresie trwałej poprawy sytuacji bytowej Romów i Romek – mieszkańców osiedla w Koszarach oraz osiedla w Maszkowicach, sprzeciwem społeczności większościowej oraz bezczynnością samych Romów. Takie podejście prowadzi do trwającego już od wielu lat impasu. Romowie nie mogą we własnym zakresie poprawić warunków socjalno-bytowych panujących na osiedlach. Nie mają do tego ani środków finansowych, ani możliwości prawnych, gdyż nie dysponują tytułami prawnymi do nieruchomości.
Innym zagadnieniem badanym przez Rzecznika, jest organizacja nauki języka mniejszości w szkołach publicznych, w których wszyscy uczniowie mają być objęci obowiązkową nauką tego języka. Rzecznik Praw Obywatelskich monitoruje również działania władz publicznych mające na celu zapewnienie mniejszościom dostępu do podręczników oraz materiałów edukacyjnych dostosowanych do aktualnej podstawy programowej. RPO zgłosił też udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym (sygn. akt K 26/24) w sprawie z wniosku grupy posłów, którzy zaskarżyli brak tzw. klauzuli zaporowej dla komitetów wyborczych mniejszości narodowych w wyborach do Sejmu.
Rzecznik corocznie podejmuje z urzędu sprawy z zakresu przestępczości motywowanej uprzedzeniami, np. o charakterze antysemickim, takie jak np. zdewastowanie zabytkowego żydowskiego cmentarza w Zabrzu, antysemickie napisy oraz symbole na pomnikach czy antysemickie treści publikowane w Internecie.
Podczas dyskusji podkreślano m.in. konieczność wprowadzania skutecznej edukacji antydyskryminacyjnej, która niwelowałaby negatywne stereotypy mniejszościowe. Podnoszono też problem braku dostępu do podręczników dla niektórych mniejszości oraz kwestie związane z „mową nienawiści” w mediach.
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /RSP/ zaopiniowała dla Marszałka Sejmu – w trybie art. 8 ust. 3 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora – formalną poprawność oświadczenia posła Dariusza Mateckiego (PiS) z dnia 5 marca 2025 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, w związku z wnioskiem Kierownika Zespołu Śledczego Nr 2 Prokuratury Krajowej z dnia 24 lutego 2025 r.
Komisja wyraziła opinię, iż ww. oświadczenie spełnia wymogi formalnej poprawności.
Komisja Spraw Zagranicznych /SZA/ rozpatrzyła informację na temat udziału kobiet w polskiej dyplomacji.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Władysław Teofil Bartoszewski.
Kobiety stanowią połowę populacji świata, ale w działalności politycznej i dyplomatycznej stanowią mniejszość. Jednak w ostatnich latach rola kobiet w światowej dyplomacji, w tym w kluczowych organizacjach międzynarodowych, uległa znaczącej zmianie. Na poziomie krajowym i międzynarodowym powstały sieci kobiet w dyplomacji, kobiety obejmują wysokie stanowiska w strukturach krajowych i międzynarodowych, aktywnie realizowana jest polityka równego traktowania i niedyskryminacji.
Proporcje zatrudnienia kobiet i mężczyzn w Ministerstwie Spraw Zagranicznych są bardzo wyrównane – kobiety stanowią 46% wszystkich osób zatrudnionych, a procentowy udział kobiet wśród polskich dyplomatów stale rośnie. Ponadto, w dniu 24 czerwca 2024 r. w związku z obchodami ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Dnia Kobiet w Dyplomacji” jako inicjatywa pracownicza w Ministerstwie Spraw Zagranicznych powołana została Polska Sieć Kobiet w Dyplomacji, która wchodzi w skład Europejskiej Sieci EU Women Diplomats Network (WEDIN EU). Główne cele działania sieci to przede wszystkim promowanie tematów istotnych dla kobiet i ich kariery zawodowej oraz proponowanie wypracowania odpowiednich rozwiązań oraz zapewnienie wsparcia kobietom dyplomatkom, m.in. w zakresie rodzicielstwa, wspierania kariery naukowej czy work-life balance.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Spraw Zagranicznych na temat wdrożenia Agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych „Kobiety, pokój, bezpieczeństwo” w Polsce w ujęciu krajowym i międzynarodowym.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Władysław Teofil Bartoszewski.
Polski Krajowy Plan Działania (KPD) na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018-2021 Rada Ministrów przyjęła 22 października 2018 r. Wraz z przyjęciem Planu Działania Polska dołączyła do grona ponad 80 państw, które posiadają plany działania na rzecz realizacji postanowień Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 i jej pochodnych. W 2022 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu obowiązywania Krajowego Planu Działania do końca 2023 r. i wtedy zakończyła się jego realizacja. MSZ zwróciło się z prośbą do biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE o dokonanie ewaluacji wdrożenia KPD oraz przygotowania rekomendacji dotyczących kolejnej edycji. w tej chwili ewaluacja jest finalizowana, a za koordynację kolejnej edycji KPD będzie odpowiedzialny Minister ds. Równości. Główne postulaty przedstawione w Planie dotyczyły: potrzeby zwiększenia udziału kobiet w procesach pokojowych, w misjach i operacjach pokojowych, konieczności wzmocnienia ich roli w procesach decyzyjnych związanych z zapewnieniem pokoju, jak również potrzeby ochrony i wsparcia kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym. Według danych MON, w latach 2015-2022 liczba polskich żołnierek biorących udział w różnych misjach pokojowych i bezpieczeństwa znacznie wzrosła z 19 kobiet w 2015 r. do ponad 200 w 2023 r. Siły cywilne, w tym Straż Graniczna i Policja, co roku wysyłają około 100 kobiet do udziału w misjach i operacjach międzynarodowych.
Pomimo kilku kluczowych obszarów działania, w których dąży się do osiągnięcia parytetu płci w sektorze bezpieczeństwa, kobiety przez cały czas stanowią mniejszość w organach ścigania i wojsku. Istotnym obszarem wymagającym działania jest również wzmocnienie współpracy ze środowiskiem akademickim i społeczeństwem obywatelskim w odniesieniu do wdrażania Agendy Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa.
Podczas dyskusji posłowie podnosili kwestie: zachęt dla kobiet do pracy w dyplomacji, problemu dyskryminacji płacowej w dyplomacji ze względu na płeć oraz zasad przebywania na placówkach małżeństw lub par dyplomatów (ambasadorowie, konsulowie).
Na kolejnym posiedzeniu Komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Ilony Korchut na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii oraz w krajach dodatkowych akredytacji: Republice Dżibuti oraz Republice Sudanu Południowego.
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi (druk nr 1003).
Uzasadnienie projektu przedstawili: poseł Aleksandra Karolina Uznańska-Wiśniewska (KO) oraz poseł Marcin Bosacki (KO).
W dniu 25 stycznia 2025 r. odbyły się na Białorusi wybory prezydenckie. Celem uchwały jest wyrażenie zaniepokojenia sytuacją polityczną na Białorusi oraz potępienie braku przejrzystości i uczciwości ostatnich wyborów prezydenckich, które nie spełniały podstawowych standardów demokratycznych, a ich wynik nie może zostać uznanym za odzwierciedlenie rzeczywistej woli narodu białoruskiego.
Komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na doprecyzowaniu poszczególnych akapitów projektu oraz rozszerzeniu argumentów zawartych w uchwale.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca - poseł Paweł Bliźniuk (KO)
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Władysław Teofil Bartoszewski.
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ przeprowadziła dyskusję nad propozycjami podjęcia inicjatyw ustawodawczych w sprawie zmiany ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze oraz ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
O podjęcie inicjatyw zwróciły się do Komisji samorządy zawodowe adwokatów oraz radców prawnych przedkładając jednocześnie odpowiednie propozycje zmian ustawowych.
Projektowane zmiany w ustawie – Prawo o adwokaturze są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez adwokatów, organy samorządu zawodowego, jak również stanowią realizację zobowiązań nałożonych na organy adwokatury uchwałami zjazdu z 2016 r. Potrzeba nowelizacji ustawy argumentowana jest także niekompletnością przewidzianych w niej rozwiązań, co sprawia trudności w funkcjonowaniu tego samorządu zawodowego.
W projekcie nowelizacji ustawy o radcach prawnych proponuje się natomiast zmiany w pięciu obszarach: ochrona danych osobowych; ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej radców prawnych; status aplikanta radcowskiego w okresie od podjęcia uchwały o wpisie na listę radców prawnych do czasu złożenia ślubowania; obrady zdalne oraz tryb obiegowy rozpatrywania spraw przez organy samorządu zawodowego; zasady odpowiedzialności w związku z posługiwaniem się w sposób nieuprawniony tytułem zawodowym „radca prawny”.
Komisja po przeprowadzeniu dyskusji postanowiła o odroczeniu decyzji w sprawie podjęcia inicjatyw legislacyjnych w powyższym zakresie do czasu otrzymania stanowiska Ministra Sprawiedliwości na temat proponowanych regulacji.
Komisja – na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu – postanowiła o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Projektowana ustawa ma na celu wprowadzenie zmian w zakresie regulacji dotyczących zawodu asystenta sędziego, obejmujących utworzenie nowego stanowiska młodszego asystenta sędziego oraz wprowadzenie nowych zasad kształtowania wysokości wynagrodzeń asystentów sędziów.
Do reprezentowania stanowiska Komisji w pracach nad projektem upoważniony został przewodniczący Komisji – poseł Paweł Śliz (Polska2050-TD).
Komisja rozpatrzyła wniosek o odrzucenie projektu zgłoszony w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych (druki nr 988 i 1047).
Komisja wnosi o odrzucenie wniosku.
Sprawozdawca – poseł Sławomir Ćwik (Polska2050-TD).
Komisja – na podstawie art. 40 ust. 2 regulaminu Sejmu – postanowiła zwrócić się do Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Ustawodawczej, o wyrażenie opinii na temat poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 908).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Arkadiusz Myrcha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Dariusz Mazur, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Przemysław Rosati oraz prezes Krajowej Rady Radców Prawnych – Włodzimierz Chróścik.
Komisja Ustawodawcza /UST/ omówiła i zaopiniowała:
- skargę konstytucyjną, wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 36/22,
- skargę konstytucyjną, wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 52/22,
- skargę konstytucyjną, wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 12/24,
- skargę konstytucyjną, wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 105/23.
Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /NZC/ przystąpiła do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 950).
Komisja przyjęła poprawki o charakterze legislacyjnym oraz doprecyzowujące wątpliwości interpretacyjne. Ponadto przyjęto poprawki dotyczące m.in.:
- doprecyzowania terminów załatwiania spraw, wskazując na terminy określone w art. 35 KPA, aby zapewnić spójność z obowiązującymi przepisami,
- zobowiązania Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców do udzielenia informacji innemu państwu członkowskiemu UE, w terminie 1 miesiąca od otrzymania wniosku, o tym, czy cudzoziemiec przez cały czas posiada status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą w Polsce, w związku z wnioskiem o wydanie dokumentu pobytowego z adnotacją „Niebieska Karta UE” (zgodnie z art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1030/2002).
Komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie projektu na jednym z kolejnym posiedzeń.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Maciej Duszczyk oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Andrzej Szeptycki.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przystąpiła do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 951).
Komisja przyjęła poprawki o charakterze legislacyjnym oraz doprecyzowujące wątpliwości interpretacyjne. Ponadto przyjęto poprawkę dotyczącą ujednolicenia organu odpowiedzialnego za wdrożenie mechanizmów korygujących wskazanych w ust. 2, do których odsyła przepis ust. 3, czyli ministra adekwatnego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
Zgłoszono wniosek mniejszości dotyczący pozostawienia art. 144 ust. 5 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach w dotychczasowym brzmieniu, zachowując zasadę, iż uczelnie akademickie, niezależnie od statusu (publiczne czy niepubliczne), nie podlegają obowiązkowi zatwierdzenia przyjmowania cudzoziemców na studia.
Komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie projektu na jednym z kolejnym posiedzeń.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Maciej Duszczyk oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Jakub Wiśniewski.